Ad. 1.
Drużyna specjalnościowa to drużyna, która wykorzystuje pewne, specyficzne elementy danej formy aktywności czy zainteresowań (np. jeździectwo, zainteresowania artystyczne, historyczne itp) w NORMALNEJ pracy metodycznej.
Innymi słowy, elementy specjalnościowe mają na celu wzbogacenie i uatrakcyjnienie programu drużyny w jej normalnej pracy metodycznej. Pracując jako drużyna specjalnościowa nadal jesteśmy harcerzami, a elementy specjalności mają jedynie wzbogacić i urozmaicić nasze działania, ściągnąć ludzi, sprawić, że będziemy się, jako drużyna wyróżniać.
Specjalność nie może być celem samym w sobie, tzn. nie możemy się ograniczyć tylko do działań specjalnościowych. Drużyna jeździecka nie powinna spotykać się tylko na jazdach konnych, nie robiąc nic innego, a drużyna lotnicza jedynie latać. Niestety niektórzy o tym zapominają, z własnych obserwacji wiem, że szczególnie dar do tego mają drużyny proobronne, które tylko biegają po lesie bawiąc się w ASG i nawet ubranie normalnego munduru harcerskiego to już jest poniżej ich godności. Nie tędy droga.
I jeszcze trochę na temat:
http://specjalnosci.zhp.pl/index.php?do=standard&navi=0029,0033
Ad. 2.
Status drużyny specjalnościowej zdobywa się wysyłając plan pracy (i później raporty z niego) do odpowiedniego inspektoratu specjalnościowego (w chwili obecnej jest to wszystko razem w postaci wydziału specjalności z instruktorami wyznaczonymi do pracy z daną specjalnością). Status drużyny specjalnościowej otrzymuje się na rok i rokrocznie trzeba go odnawiać, wysyłając ponownie plany pracy i sprawozdania. Zapobiega to sytuacjom, gdy drużyny już dawno nie pracują ze specjalnością, a nadal noszą nazwę specjalnościowej.
Ogólne zasady pracy i kryteria drużyn znajdziesz tutaj:
http://specjalnosci.zhp.pl/index.php?do=standard&navi=0029,0032
Ad. 3.
To co wspomniałem, uatrakcyjnienie i wzbogacenie pracy metodycznej, zachęcenie ludzi do wstępowania do drużyny, wyróżnianie się np. poprzez specyficzne elementy umundurowania (np. drużyny działające z rekonstrukcją historyczną często noszą historyczne mundury, również zgodnie z dawnym regulaminem - nadal obowiązującym - drużyny jeździeckie mogą nosić mundury kawaleryjskie, w chwili obecnej w drużynach jeździeckich są np. patki kołnierzowe, w drużynach lotniczych zdobywa się Harcerski Znak Spadochronowy, drużyny wodne mają w ogóle swoje mundury, itp itd).
Ad. 4.
Ale pytasz o promocję by zebrać harcerzy do drużyny specjalnościowej, czy promocję już działającej drużyny? W sumie w obu przypadkach istotny jest pomysł i pasja. Jeśli będziecie robić coś fajnego, nietypowego i z pasją, uwierz, ludzie sami się znajdą i zainteresują. Można się pokazywać przy okazji imprez hufcowych, zrobić "kącik specjalności" na rajdzie czy zlocie hufca, zrobić wystawkę ze zdjęć czy przykładową zbiórkę specjalnościową, o ile to możliwe. Takie rzeczy ciągną ludzi, o ile robione są z pasją.