• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Parę pytań do członków drużyn specjalnościowych

+5 głosów

Czuwaj !
Chciałabym poprowadzić w zastępie zbiórkę o drużynach specjalnościowych dlatego potrzebuję od członków tak owych drużyn parę opinii/informacji
1.Czym różni się program takiej drużyny od drużyny "zwykłej"?
2.Jak zdobyć tytuł ?
3.Jakie wg Ciebie zalety są w byciu w drużynie specjalnościowej ?
4.W jaki sposób promujecie działalność specjalnościową w środowisku ?
+ oczywiście rodzaj specjalizacji

pytanie zadane 30 kwietnia 2013 przez użytkownika ajlaa (174)   1 4 8
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Pytanie bardzo fajne, choć nie wiem czy nie byłoby dobrze rozbić je na 2-3 bardziej konkretne pytania.
miałam drobny problem z odpowiednim sformułowaniem tych pytań dlatego wygląda to tak a nie inaczej.
Nie rób takiej zbiórki. Znajdź jakąś drużynę specjalnościową i zabierz zastęp na jedną z ich zbiórek.

3 odpowiedzi

+3 głosów

Ad. 1. 

Drużyna specjalnościowa to drużyna, która wykorzystuje pewne, specyficzne elementy danej formy aktywności czy zainteresowań (np. jeździectwo, zainteresowania artystyczne, historyczne itp) w NORMALNEJ pracy metodycznej.

Innymi słowy, elementy specjalnościowe mają na celu wzbogacenie i uatrakcyjnienie programu drużyny w jej normalnej pracy metodycznej. Pracując jako drużyna specjalnościowa nadal jesteśmy harcerzami, a elementy specjalności mają jedynie wzbogacić i urozmaicić nasze działania, ściągnąć ludzi, sprawić, że będziemy się, jako drużyna wyróżniać.

Specjalność nie może być celem samym w sobie, tzn. nie możemy się ograniczyć tylko do działań specjalnościowych. Drużyna jeździecka nie powinna spotykać się tylko na jazdach konnych, nie robiąc nic innego, a drużyna lotnicza jedynie latać. Niestety niektórzy o tym zapominają, z własnych obserwacji wiem, że szczególnie dar do tego mają drużyny proobronne, które tylko biegają po lesie bawiąc się w ASG i nawet ubranie normalnego munduru harcerskiego to już jest poniżej ich godności. Nie tędy droga. 

I jeszcze trochę na temat:

http://specjalnosci.zhp.pl/index.php?do=standard&navi=0029,0033

Ad. 2.

Status drużyny specjalnościowej zdobywa się wysyłając plan pracy (i później raporty z niego) do odpowiedniego inspektoratu specjalnościowego (w chwili obecnej jest to wszystko razem w postaci wydziału specjalności z instruktorami wyznaczonymi do pracy z daną specjalnością). Status drużyny specjalnościowej otrzymuje się na rok i rokrocznie trzeba go odnawiać, wysyłając ponownie plany pracy i sprawozdania. Zapobiega to sytuacjom, gdy drużyny już dawno nie pracują ze specjalnością, a nadal noszą nazwę specjalnościowej.

Ogólne zasady pracy i kryteria drużyn znajdziesz tutaj:

http://specjalnosci.zhp.pl/index.php?do=standard&navi=0029,0032

Ad. 3. 

To co wspomniałem, uatrakcyjnienie i wzbogacenie pracy metodycznej, zachęcenie ludzi do wstępowania do drużyny, wyróżnianie się np. poprzez specyficzne elementy umundurowania (np. drużyny działające z rekonstrukcją historyczną często noszą historyczne mundury, również zgodnie z dawnym regulaminem - nadal obowiązującym - drużyny jeździeckie mogą nosić mundury kawaleryjskie, w chwili obecnej w drużynach jeździeckich są np. patki kołnierzowe, w drużynach lotniczych zdobywa się Harcerski Znak Spadochronowy, drużyny wodne mają w ogóle swoje mundury, itp itd). 

Ad. 4. 

Ale pytasz o promocję by zebrać harcerzy do drużyny specjalnościowej, czy promocję już działającej drużyny? W sumie w obu przypadkach istotny jest pomysł i pasja. Jeśli będziecie robić coś fajnego, nietypowego i z pasją, uwierz, ludzie sami się znajdą i zainteresują. Można się pokazywać przy okazji imprez hufcowych, zrobić "kącik specjalności" na rajdzie czy zlocie hufca, zrobić wystawkę ze zdjęć czy przykładową zbiórkę specjalnościową, o ile to możliwe. Takie rzeczy ciągną ludzi, o ile robione są z pasją.

odpowiedź 1 maja 2013 przez użytkownika Gacek (9,226)  
W sumie to 4 pytanie jest po to żeby wiedzieć w jaki sposób bardziej praktycznie można pokazać wyjątkowość drużyny specjalnościowej wśród drużyn zwykłych oraz jak ewentualnie będzie można zapoznać druhny z takowymi drużynami "od środka".
0 głosów
Myślę że można było by jeszcze słowem wspomnieć o Klubach które działają z spacjalnością przy Hufcach...

 

1.Jak przedmówcy wczesniej mówili z specjalnościa pracują drużyny które swój program wzbogacają o elementy specjalności, ale również kluby które są jedynie "dodatkową" aktywnością w Związku. One juz głównie opierają się na pracy z daną spacjalnością.

3. O druzynie ciężko mi mówić, ale patrzac na swoją historię- spokojnie mogłam być zarówno drużynową i świetnie bawić się,a w Klubie realizować swoją pasję, spotkać się z podobnymi mi zapaleńcami, dało mi to możliwość wielu kursów do których pewnie nie miałabym zielonego pojęcia,zawsze pamiętałam że nawet jeśli kiedys już posiąde jakąś zdolność trzeba ja ćwiczyć,  pozatym przy maturze juz wiedziałam co chcę robić dalej i Klub dał mi świetną podstawę sprawdzenia się w tym na dużo wcześniej:-)

4.Mam przyjemność pracować z specjalnością ratowniczą- jeśli chodzi o promowanie środowiska jest to bardzo łatwe - kursy pierwszej pomocy od tych autoryzowanych przez HSR (czytaj.starszoharcerski i wędrowniczy) poprzez te dla młodszych harcerzy, czy nawet wspomaganie gromad zuchowych, wszelakie pokazy ratownicze, biegi samarytańskie, ale również i wszelakie akcje profilaktyki prozdrowotnej. Pozatym jak kiedys usłyszałam- pierwsze pomoc zawsze będzie modna:-)
odpowiedź 1 maja 2013 przez użytkownika Adhde (264)   1 3 14
–1 głos
1. Robi się różne żeczy związane z daną specjalnością. Np. Drużyna spadochronowa będzie skakała ze   spdaochronem, miała kursy spadochronowe itp. Drużyna rekonstrukcji historycznej będzie brała udział w rekonstrukcjach historycznych, będzie dbać o weteranów, zarówno tych żyjących jak i nie żyjących, druhny / druhowie należący do niej będą kompletować umundurowanie / wyposażenie z okresu w którym dana drużyna będzie się specjalizować (podobnie jest w Drużynach kawalerii konnej) itp.

2. Trzeba się dogadać z hufcem i znaleźć chętnych.

3. Zalety: NIE JEST NUDNO :-D i można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy

    wady: do niekturych specjalności potrzeba kasy :(

4. Drużyny rekonstrukcji historycznej można rozpoznać po tym, że często występują w mundurach wojsk z danego okresu (to też swojego rodzaju promocja). Drużyny specjalnościowe robią zbiórki w innych drużynach o swojej specjalności.

PS. Nie należe do drużyny specjalnościowej (przynajmniej formalnie), ale wg. mnie jest to bardzo ciekawe i dla tego intersuje się tym.
odpowiedź 1 maja 2013 przez użytkownika Kamil (609)   6 14 29
Ad. 2 - bzdury
Harcerstwo w Polsce nie kończy się tylko na ZHP. Warto o tym pamiętać.
Oczywiście, że się nie kończy. Lecz to jest strona zapytaj.ZHP.pl, co wprowadza już w domyśle, że o ile nie jest to zaznaczone wyraźnie, to rozmawiamy o ZHP
No, a Ja myślałem, że rozmawiamy ogólnie o harcerstwie i, że ten trzyliterowy tag po prawej do czegoś służy. ;)

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 694 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2013 w Drużyna przez użytkownika dhpaulus (402)   11 16 29
0 głosów
1 odpowiedź 888 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Miłosz Karski (125)   2 3 5
0 głosów
1 odpowiedź 629 wizyt
pytanie zadane 11 września 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Timon (105)   2 2 4
+12 głosów
5 odpowiedzi 1,413 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2013 przez użytkownika Wojtek Szuchnik (211)   2 2 6
+1 głos
1 odpowiedź 195 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2021 w Drużyna przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...