• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak przekonać Harcerzy do przejścia do drużyny SH?

+11 głosów

W ZHP mamy bardzo drużyn wielopoziomowych. Czasem powodem jest niechęć druzynowego do pożegnania się z drużyną (drużyna "zmienia metodykę") lub odwrotność - harcerze nie chcą opuścić znanej sobie drużyny, w kórej do tej pory działali. Jak sprawić, przekonać ich do przejścia na kolejny szczebel harcerskiej drabiny??

pytanie zadane 4 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
Współczynnik akceptacji: 36%
   
Czy ta drużyna pracuje metodycznie, czyli zastępami mającymi samodzielne zbiórki ?

6 odpowiedzi

+5 głosów
 
Najlepsza
Dążyć do działania w szczepie. Idealnie do ewolucji DH -> wielopoziomowa -> szczep.

Mamy niestety niepotrzebną kłodę w postaci wymogu, że szczep musi liczyć 3 jednostki, co utrudnia naturalne przekształcenie dr. wielopoziomowej w szczep DH+DSth i dalszy rozrost w DH+DSth+DW. Można po drodze jakiąś GZ sobie wykombinować.

Zamiast szczepu można mieć zaprzyjaźnioną i współpracującą Dsth.

Jak już mamy taką sytucję to można po prostu przekazywać "urzędowo" uroczyście, tak jak się przekazuje zuchy.
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
wybrane 13 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout
Szczep to bardzo dobre rozwiązanie :) Hufiec Września dzięki szczepom przeszedł olbrzymią metamorfozę i takie problemy jeśli się pojawiają, to bardzo sporadycznie :)
+1 głos

Czuwaj!

 

Jak? Najlepiej pokaż im jak ten pion jest fajny :D Umów się z drużynowym drużyny SH na wspólny biwak(pod koniec tego biwaku zróbicie przekazanie). Harcerze nie boją się tego, że zostawią drużynę, ale tego, iż nie uzyskają akceptacji i nie znają sposobu życia harcerzy starszych. Pomóż im przezwyciężyć ten lęk przed nieznajomym. Jeżeli nie dacie rady z biwakiem, zorganizujcie wspólną zbiórkę(jeżeli masz więcej facetów-może paintball?) i niech poznają ludzi z SH.

 

odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika Rokosz (366)   2 3 9
0 głosów
Można spróbować argumentem takim, że zawsze na zbiórki tej "starej" drużyny będzie mógł wpadać/odwiedzać, że nie straci kontaktu z harcerzami i tym obecnym drużynowym i w razie potrzeby wsparcia albo jakiś problemów będzie mógł liczyć na pomoc.

Słyszałam też o pomyśle współnego udziału w tych zbiórkach nowej drużyny drużynowego z tymi harcerzami, ale to wiadomo, że drużynowy "nowy" musiałby nie odczwać dyskomfortu z tym związanego, a z drugiej strony ten obecny musiałby mieć na to czas.
odpowiedź 5 stycznia 2013 przez użytkownika Kasia Potasznik (254)   1 1 10
0 głosów
Z moich doświadczeń wynika, że przejścia H->SH harcerze się nie boją ;) Akurat w tym wieku zaczynają się nudzić zwykłe zbiórki, a harcerze zaczynają się czuć dorośli. Jeśli pokażemy im, ile nowych rzeczy mogą zrobić w nowej metodyce i mogą je robić, bo są już "wystarczająco dorośli" to sami będą chcieli przejść ;)

I, o ile pion HS działa w drużynie swoją metodyką to nie jest to taki problem. Gdy HS wejdą w wędownictwo można pomyśleć o szczepie. I tu leży problem - w wielu środowiskach wędrownictwa nie ma, a w wieku 16 lat przyboczni działają tylko instruktorsko, aż w końcu jeden przejmie drużynę, a reszta się znudzi..
odpowiedź 5 stycznia 2013 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
0 głosów
Tak jak zostało to wcześniej poruszone idealnym rozwiązaniem jest kiedy drużyna działa w szczepie. Wtedy młodsi obserwując starszych chcą móc tyle co oni i być tacy dorośli i fajni, czego konsekwencją jest chęć przejścia do SH. Dodatkowo jeśli jednostki współpracują to nie będzie dla nich szoku, bo nowym drużynowym jest jakiś obcy druh, a oni się tak ubierają, i wogóle jakoś dziwne rzeczy robą.

Według mnie na zachęte warto jest pokazać możliwości tej metodyki, przekonać do drużynowego (a raczej on powinnien przekonać ich sam) do siebie, i pokazać że SH daje im możliwość rozwoju.
odpowiedź 5 stycznia 2013 przez użytkownika Gisu (648)   4 8 19
0 głosów
Przede wszystkim nie tylko my powinniśmy się o to martwić, ale też drużynowy tej SH ;)
Jeżeli są to drużyny pracujące w szczepie - super! O wiele więcej możliwości.
Przez samo to w jaki sposób drużyny współpracują ze sobą na imprezach szczepowych - jeżeli takie są, jeżeli nie - zainicjujcie!
Zastępowi z drużyny SH mogą zrobić coś z zastępowymi z DH dla swoich zastępów.
Możecie zrobić wspólny biwak, na którym drużyny bardziej się poznają, ludzie się zakumplują i poczują jakąś więź, dzięki której o wiele łatwiej będzie przejść do starszej drużyny. Drużyna SH powinna też pokazać, że oferuje im coś zupełnie nowego, coś co jest dla tej metodyki charakterystyczne - musi pokazać, że robią super projekty, że działają mega dobrze zastępami, że poszukują! :)
Ale też harcerze muszą czuć, że obie drużyny ze sobą współpracują, bo wtedy nie będą bali się ,że totalnie stracą kontakt ze swoją drużynową, przybocznymi, młodszymi kolegami.
odpowiedź 8 stycznia 2013 przez użytkownika Olga Antczak (209)   1 2 8

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 578 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 3,758 wizyt
+8 głosów
3 odpowiedzi 661 wizyt
pytanie zadane 27 października 2013 w Drużyna przez użytkownika black9 (208)   1 3 5
0 głosów
1 odpowiedź 900 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2016 w Pomysł na... przez użytkownika madwomen (117)   1 1 3
+2 głosów
2 odpowiedzi 889 wizyt
pytanie zadane 21 września 2013 w Harcerze przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...