• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak przekonać harcerki, aby nosiły spódniczki?

+5 głosów
Prowadzę drużynę starszoharcerską, co niektóre dziewczyny buntują się przed noszeniem spódnic, bo "głupio/brzydko w niej wyglądam". Sama zawsze mam spódnicę, ale najwyraźniej osobisty przykład nic nie daje. Jakich użyć argumentów, żeby przekonały się do spódnic? :)
pytanie zadane 10 kwietnia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Paulina (766)   15 22 39
Współczynnik akceptacji: 25%

edycja 17 kwietnia 2013 przez użytkownika PLscout
   

7 odpowiedzi

+4 głosów
Dziewczyny w wieku starszoharcerskim zawsze będą miały jakieś "ale" co do swojego wyglądu. Próbowałaś zaproponować, żeby taka delikwentka pokazała się w tej spódnicy i żebyś oceniła co jest nie tak (albo żeby zrobił to zastęp czy część drużyny)? Niektóre spódnice się naprawdę kiepsko układają. Moze masz w rodzinie kogoś (np. babcię), która potrafiłaby zrobić małą przeróbkę? Na szczęście te spódnice dość łatwo się podszywa.
Możesz też pogadać z nimi na zasadzie "ta spódnica na nikim nie wygląda dobrze, ale jak wszystkie dziewczyny razem je noszą, to tego nie widać". Pokaż, że na Tobie ta spódnica w jakimś miejscu też nienajlepiej leży, ale się tym nie przejmujesz.

Najprawdopodobniej jest to wymówka, bo dziewczynom się po prostu nie chce zakładać spódnicy, bo jest mało wygodna. Proponując pomoc przy poprawce krawieckiej wyjmujesz jej argument z ręki. Kolejna wymówka, która może się pojawić, to że nie da się w niej siadać po turecku - nieprawda! Zakłada się pod spódnicę krótkie spodenki i problem z głowy ;)
odpowiedź 10 kwietnia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   32 76 127
Jak na nikim nie wygląda dobrze? :) Dziewczyny w spódnicach harcerskich wyglądają świetnie, a znam parę przypadków, kiedy wręcz przegenialnie :)
Gimnazjalistki ci w to i tak nie uwierzą :P Ja też uważam, że wyglądają bardzo dobrze, ale zauważyłam, że nastolatki nie przyjmują tego do wiadomości, więc lepiej solidaryzować się w "cierpieniu" z powodu "brzydkiego wyglądu" ;)
Czy ja wiem. Moje stopniowo przez takie tłumaczenie i przykład z góry przekonały się do spódnic. W chwili obecnej wszystkie noszą.
Myślę, że to może być kwestia płci ;) Jak takiej jednej czy drugiej facet powie, że wygląda super, to rzeczywiście może podziałać :)
Wiem, że to się nie tyczy ogółu, ale sama jestem gimnazjalistką i to po prostu boli, jak widzę coś takiego.
Osobiście naprawdę bardzo dobrze czuję się w spódniczce i na pewno lepiej niż w spodniach, bo wtedy mam przynajmniej pewność, że dobrze wyglądam i - nie ubrałam złych spodni (za jasnych, czy coś).
A te dziewczyny nie noszą spódniczek głównie dla tego, że się wstydzą - "ktoś mnie w tym zobaczy". Koszulę da się jeszcze jakoś zakryć, ale spódniczkę?
Myślę, że terapia wstrząsowa najlepsza będzie :) Ja do spódnicy przekonałam się... na kursie. Gdzie druhny wszystkie prawie miały spódnicę a ja w spodniach ;)
+4 głosów

Też miałem swego czasu z tym problem u siebie w drużynie. U mnie zadziałała mieszanka różnych argumentów, lecz teraz z perspektywy czasu mogę podpowiedzieć następujące pomysły:

  • Przykład przykład i jeszcze raz przykład! Najbardziej podziałało, gdy przyboczna, która miała wśród dziewczyn autorytet, zawsze i bezwzględnie chodziła w spódnicy. Nie żadne punkty, karniaki, egzekwowanie, tylko najzwyklejszy przykład.
  • Tłumaczyć, wyjaśniać, przekonywać. Że to element mundurowy. I że wyglądają w spódnicach świetnie. Pojechać na parę imprez harcerskich, gdzie można spotkać fajne, przebojowe i dobrze umundurowane środowiska żeńskie. Jak się napatrzą, same będą chciały :) 
  • Jeśli znasz kogoś (a może sama umiesz?) kto umie robić dobrze zdjęcia, poproś, by zrobił Wam sesję zdjęciową w mundurach. Wytłumacz, że potrzebujesz zdjęcia w mundurach do promocji drużyny, na stronę internetową itp. Zróbcie zarówno zdjęcia grupowe, jak i każdej harcerce (i harcerzowi!) z osobna. Dobrą portretówkę. Takie zdjęcia działają cuda! Uwaga, aby to wyszło, zdjęcia musi robić ktoś, kto to potrafi, kto umie zrobić przynajmniej poprawny portret, ustawić osobę do zdjęcia, sprawić, by nawet największy ponurak się uśmiechnął, zadbać o tło. A efekty zapewniam są świetne, jak dziewczyny zobaczą siebie w mundurach na ekstra zdjęciach. 
odpowiedź 13 kwietnia 2013 przez użytkownika Gacek (9,226)  
+3 głosów

Proponuje punkty w klasyfikacjii zastępów za pełne umundurowanie na zbiórkach lub jakieś drobne nagrody i pochwały.

Byłam też raz świadkiem zastosowania "terapii wstrząsowej".Pewna drużynowa zabrała harcerki na zlot gdzie wszyscy mieli pełne mundry i tym samym spódnice, harcerkom zrobiło się głupio i zaczęły spódnice ubierać ;)

odpowiedź 10 kwietnia 2013 przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
+2 głosów

Można rozważyć przejście drużyną na tak samo regulamine jak spódnica spodenki damskie http://www.wgl.pl/spodenki-mundurowe-zhp-damskie.html (w 4 żywiałoch w nowym sklepie nie wiem jak je znaleźć). Najlepiej, żeby o tym zdecydowała damska część drużyny.

odpowiedź 10 kwietnia 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 10 kwietnia 2013 przez użytkownika royas
cena jak zawsze spoko ;/
0 głosów
Moim zdaniem najlepiej zrobić z nimi jedną, a dobrą dyskusję na ten temat. Bo od trucia im o tym cały czas po prostu będą coraz bardziej zatwardziałe w  swoich przekonaniach. Wysłuchać wszystkich ich argumentów, zaproponować wspólne rozwiązania, powiedzieć, dlaczego ci na tym zależy. Może jest im nie wygodnie, wtedy spodenki to rzeczywiście będzie dobry pomysł? A może one po prostu się wstydzą pokazywać, że są harcerkami (na mundur można założyć bluzę, na spódnicę nie bardzo)? Pokaż zalety spódnic, dlaczego warto je nosić itp. Wspólnie wypracujcie rozwiązanie, wtedy podjętej decyzji wszyscy będą się słuchać. ;)
odpowiedź 20 kwietnia 2015 przez użytkownika totoro (814)   9 19 33
–4 głosów
najprostszy argument : skoro jesteś harcerką i masz szacunek do munduru powinnaś nosić regulaminowe umundurowanie.

po za tym można wplątać zbiórkę o umundurowaniu kładąc nacisk na spódnice :)
odpowiedź 30 kwietnia 2013 przez użytkownika ajlaa (174)   1 4 8
–6 głosów
W1944 r dziewczyny marzyły o spódniczkach,o mundurze... z harcerską szarą lilijką i o wyzwoleniu Polski a dziewczyny spódnic nie chcą zkładać, trzeba im powiedzieć że wtedy marzyło się o mundurze,spódniczkach itd... smutne
odpowiedź 19 kwietnia 2013 przez użytkownika Adrian Pastuszka (73)   1 1 5

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 371 wizyt
pytanie zadane 22 czerwca 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Ronnie (790)   14 29 48
+1 głos
1 odpowiedź 1,062 wizyt
pytanie zadane 31 grudnia 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Angelo (117)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 268 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 841 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2021 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Harce (120)   1 1 4
+1 głos
1 odpowiedź 825 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2021 w Regulamin mundurowy przez użytkownika mari (329)   4 8 20
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...