• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jakie buty do munduru?

+15 głosów
Mam pytanie odnośnie butów noszonych do munduru. Jakie buty najlepsze będą do bojówek pasujące jednocześnie do spódnicy? Glany, treki, desanty a może raczej jakieś pustynne? Wysokie czy raczej niskie?
pytanie zadane 4 stycznia 2013 przez użytkownika harcerkacc (665)   16 25 39
Współczynnik akceptacji: 31%

edycja 4 stycznia 2013 przez użytkownika Gacek
   

13 odpowiedzi

+10 głosów
 
Najlepsza
Polecam trekingowe. Ale dobrej marki, które wystarczą na lata (moje pierwsze przeżyły 6 lat, drugie już 3,5), a nie jakieś tescowe czy inne podobne. Wyglądają schludnie i są wygodne w czasie wędrówek, gier i innych zajęć w terenie.

Zawsze wszyscy mówili mi "buty do munduru - ciemne, ponad kostkę". A jednak człowiek może się zawsze czegoś nowego dowiedzieć! Aż spojrzałam do regulaminu mundurowego i rzeczywiście nie znalazłam żadnych regulacji na temat obuwia.
odpowiedź 8 stycznia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   32 76 127
wybrane 13 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout
Słuszna uwaga o jakości. "Nie stać mnie na tani sprzęt".
+5 głosów
I do spódnicy, i do bojówek to najlepiej trekki ;)

Trekki są najwygodniejsze z tych, które wymieniłaś, poza tym pasują i do tego, i do tego. Ja sama mam trekki i desanty, ale desanty i spódnica to niezbyt szczęśliwe połączenie ;) Więc jeszcze raz powiem: polecam trekki.
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
+4 głosów
Jeśli chodzi o typ butów polecam treki. Ładnie się pezentują, są praktyczne: w zime dają ciepło, w marszu wygode i bardzo małe ryzyko odcisków. Nie mam nic przeciwko np. glanom do munduru, zwałsza do bojówek. Bardzo podoba mi się takie umundurowanie.

Jest też kwestia koloru, buty powinny być w stonowanym kolorze. A nie raz, przynajmniej ja, spotkałem się z białymi adidasami, czy kozakami. Szczerze powiedziawszy to aż oczy bolą :).  A jeśli chodzi o kwestie ujednolicenia obuwia to jest to chyba największy problem w drużynach. O ile np. spodnie da się łatwo ujednolicić, buty niekoniecznie.

Pozdrawiam!
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika Kołatek (616)   3 10 18
+4 głosów
WYGODNE.

I tak zapis "jednolite w całej drużynie" na ogół będzie fikcją. Możemy się starać o ta, aby były "podobne".

A but ma spełniać po pierwsze (jak większość elementów uniformu harcerskiego) walory praktyczne. Być może to oznacza, że (jesli Cię stać) zimą kupisz sobie dobre buty zimowe (teki, czy jakieś wojskowe), a na lato letnie (czy turystyczne, czy wojskowe, np. pustynne).

A do pomieszczeń jakieś trampki, czy vansy.

Zaprawdę, współczuję harcerzom, którzy mają narzucone "desanty" (najczęściej) i siedząc w szkole na jakimś rajdzie cały dzień pocą nogi w ciężkich buciorach. A po powrocie z dworu nie dadzą butom i nogom odetchnąć.

A i jeszcze jedna rzecz: czyste buty. Zadbane. Pasta i szczotka dużo nie waży. A efekt w wyglądzie... i trwałości buta - niezastąpiony.
odpowiedź 21 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
+3 głosów

Zależy od wieku i okazji, bo w pewny mwieku i niektóre okazje pasują bardziej eleganckie buty. Na lato polecam sandały, bo nie licząc wędrówek górskich w jakimś trudnym terenie, to sandały w 40 stopni są najwygodniejsze i równie schludne.

Poza tym regulamin milczy o obuwiu... jedyna wzmianka jakiej się doszukałem to 

 

Dobór dolnej części umundurowania powinien uwzględniać warunki atmosferyczne. Podwijanie rękawów w koszuli mundurowej powinno uwzględniać warunki atmosferyczne, oraz zwyczaje przyjęte w drużynie. 
 
Przy czym nie wiadomo czym dla autora jest dolna część umundurowania, a konkretnie czy zawiera się w niej także obuwie. Nie mniej jednak zastosowanie takiej zasady wydaje się być najbardziej logiczne.
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika Solo (1,523)   10 28 54
+3 głosów
Czerwone Conversy :)
odpowiedź 6 stycznia 2013 przez użytkownika Tito (1,273)   10 21 30
Boże... Widzisz i nie grzmisz...
Jeden z twórców reformy mundurowej nosił... czerwone trampki. Co również w środowiskach spotykało się z potępieniem. Aczkolwiek raz zawalczyliśmy i potępienie przeszło w szacunek... wystarczyła sugestia, że to... tradycja drużyny.
znaczy ja np widziałem jak drużyna z zielonymi chustami nosiła zielone buty. Fajnie to wygląda, ale regulaminowo niezbyt chyba
+2 głosów
Czuwaj!

 

Według regulaminu umundurowania ZHP obuwie musi być jednolite i dopasowane do spodni mundurowych. Wydaje mi się, że każdy z podanych przez Ciebie "typów" butów jest odpowiedni, jednak pamiętaj, że na obozach, wędrówkach, biwakach potrzebne jest obuwie najwygodniejsze, a więc trekki :) Po za tym, w zimie taktyki, desanty itp. są zbyt chłodne i chodzenie, uczestnictwo we mszach, apelach nie sprawia przyjemności.

 

 Mam nadzieje, że pomogłem :)
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika Rokosz (366)   2 3 9
Zgadzam się. Moje treki są dużo cieplejsze choćby od zimowych kozaków, dlatego zimą super się sprawdzają. Do tego jeśli są dobrze dobrane, to są bardzo wygodne i nawet po dłuższych wędrówkach stopy pozostaną w całości. W trekach da się przeżyć spokojnie cały deszczowy obóz :D
Dokładnie :)
Skad wziales ten zapis z regulaminu? Tam ani razu nie pada slowo buty/ obuwie
+2 głosów
Z mojego doścwiadczenia wiem że dobre i wygodne są treki, aczkolwiek mnie obcierały i szybko sie zniszczyły. Tak wiec glany bardziej polecam. Trudno je zniszczyc, są wygodne.
odpowiedź 5 stycznia 2013 przez użytkownika Basia (223)   1 7
+1 głos
W wersji full treki wysokie, w wersji light treki niskie.

Regulamin nic nie mówi o butach (może to ukłon w stronę Wigierczyków i należy chodzić boso ;) ), jedynie co to frament: "Każda drużyna dąży do pełnego umundurowania swoich czołnków, oraz dba, aby wygląd członków drużyny/gromady był jednolity". Wiadomo, że trekki są różne, ale uważam, że są bardziej harcerskie niż np. glany (które lubie i nosiłem, ale nie chciałbym w iść na jakąś troszkę dłuższą wycieczkę)
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
Jestem za chodzeniem BOSO (do munduru i poza mundurem)! Może założymy jakiś klub, pod patronatem Wojciecha Cejrowskiego?
heh świetny pomysł !!! :D
+1 głos
Co do sandałów to jest z nimi taki problem, że do krótkich spodni i spódnicy getry lub skarpety są obowiązkowe.
odpowiedź 6 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
No to jest prawda. Nigdy o tym tak nie myślałem, ale to prawda. To jest trochę niedorzeczność regulaminu, który zakłada dostosowanie się do pogody, a narzuca do spódnicy i spodenek krótkich getry. Tak swoją drogę do krótkie spodenki z getrami, a nawet bez getrów to wiocha wg mnie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,410 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
+1 głos
1 odpowiedź 325 wizyt
pytanie zadane 7 października 2022 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wiktoria.zhp (110)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 257 wizyt
pytanie zadane 21 września 2022 w Regulamin mundurowy przez użytkownika ziemniak456 (125)   1 4 7
0 głosów
2 odpowiedzi 1,595 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druh_ananas (237)   7 12 18
+1 głos
1 odpowiedź 639 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...