Jak? Odpowiedział Marek.
Kto to? po co?
W harcerstwie ogólnie chodzi o to żeby się dobrze wychować. Podstawowy wzór do którego się doąży jest opisany w prawie harcerskim, jednak jest on dosyć abstrakcyjny (dlatego ważny jest też przykład drużynowego). Bohater jest jeszcze jednym wzorem, przykładem do naśladowania, bardziej konkretnym i bliższym harcerzom niż ideał opisany w prawie harcerskim. W czasie przyjmowania imienia przeprowadza się akcję której celem jest poznanie przez wszystkich w drużynie przyszłego bohatera drużyny. Natomiast już po przyjęciu imienia, w trakcie normalnej pracy, często odwołuje się jego postaw i cech.
Często obrzędowość drużyny oparta jest na klimatach związanych z bohaterem, ale nie musi tak być i często też nie jest.
To jak się rozpisałem to jeszcze raz napiszę jak:
-
Ustalacie kto ma być bohaterem, ważne, żeby to była decyzja drużyny a nie drużynowego.
-
Konsultujecie tę propozycję z komendantem hufca.
-
Przeprowadzacie tzw. "Kampanię bohater", w czasie której poznajecie dobrze swojego przyszłego bohatera, często wiąże się to z akcją promocyjną na zewnątrz.
-
Podsumowujecie tę akcję i jeśli dalej jesteście zdecydowani podejmujecie (drużyną) decyzję o przyjęciu imienia.
-
Występujecie z odpowiednim wnioskiem do komendy hufca, uzasadniając dleczego taki bohater, fajnie jest też załączyć podsumowanie z akcji bohater.
-
Komendant hufca oficjalnie nadaje wam imię. To powinno odbyć się w sposób uroczysty.
Aha i jeszcze jedno w przypadku ZHP myślę, że lepiej mówić o bohaterze drużyny, niż o patronie, bo patron to raczej jakiś wpływowy opiekun. Świętych patronów mają jednostki w "Zawiszy".