• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kiedy powinno się otrzymywać książeczkę harcerską?

+3 głosów
W momencie przyjęcia do ZHP (dla nie-zuchów) czy w momencie złożenia przyrzeczenia?

Tzn. czy jest to bardziej potwierdzenie bycia członkiem ZHP, czy potwierdzenie złożenia przyrzeczenia? Kiedyś było to praktycznie równoważne, bo członkiem ZHP zostawało sie dopiero przy przyrzeczeniu, stąd spotykane do dziś stwierdzenie "od teraz jesteś pełnoprawnym członkiem ZHP". Ale teraz? A jeszcze biorąc pod uwagę wypaczenia typu oczekiwanie 2 lata na przyrzeczenie?

Przypuszczam, że w większości środowisk, książeczkę otrzymuje się przy przyrzeczeniu. Wiem, że brakuje osobnego potwierdzenia dla bycia członkiem ZHP i złożenia przyrzeczenia (jest to napisane jednym ciągiem z jednym potwierdzenia). Ale czy drużynowy ma prawo wystawić książeczkę w momencie przyjęcia kogoś do drużyny? Czy treści w niej nie powinny ulec zmianie?
pytanie zadane 3 kwietnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów

Rzeczywiście, powszechna jest praktyka, żeby wręczać książeczkę po Przyrzeczeniu. Jest tak również w mojej drużynie i, o ile wiem, w całym hufcu. 

Przez Twoje pytanie zacząłem się zastanawiać. Jest taki dokument jak Instrukcja w sprawie przydziału służbowego i przynależności do jednostek członków ZHP (http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_20090313_154134_zalacznik_u_gk_160_2008.doc), gdzie  mamy stwierdzenie:

14. Przydział służbowy odnotowywany jest w rejestrze członków oraz w Ewidencji ZHP
w momencie przyjęcia do danej jednostki. 

natomiast dalej jest:

18. Przydział służbowy członka ZHP odnotowywany jest odpowiednio w legitymacji zucha, książeczce harcerskiej, książeczce instruktorskiej. 

Wnioskować można, że książeczkę powinno otrzymywać się wcześniej. Miałoby to nawet sens - książeczka byłaby na bierząco uzupełniana, wtedy drużynowy w przypadku harcerzy, którzy dłużej czekali na Przyrzeczenie nie musiałby szukać wszystkiego z ich dotychczasowej kariery harcerskiej, co jest wpisywane do książeczki.

Z drugiej jednak strony powstaje pytanie - ile czasu po wstąpieniu czekać z wręczeniem książeczki ? Od razu (np. okres 3-6 pierwszych zbiórek) - najwięcej dzieciaków z akcji agitacyjnej wykrusza się w początkowym okresie. Jakiś troszkę dłuższy, ustalony okres (np. 3-4 miesiące) - są drużyny, w których panuje trend na błyskawiczne dopuszczanie do Przyrzeczenia, więc co za różnica. Dodatkowo jeśli wśród nowych osób w drużynie będą zarówno byłe zuchy i całkiem nowe osoby może być problem taki, że po zuchach można się spodziewać, że raczej zostaną dłużej w harcerstwie, ale wręczając im książeczki wcześniej niż całkiem nowym można wywołać poczucie niesprawiedliwości. Natomiast przy dotychczasowej praktyce - wręczania książeczek po Przyrzeczeniu - dla wszystkich jest to kwestia oczywista kiedy dostaną książeczkę.

odpowiedź 3 kwietnia 2013 przez użytkownika M (2,195)   7 23 49
–1 głos
Książeczkę powinno się dostać wraz z momentem złożenia Przyrzeczenia, bo dopiero wtedy harcerz staje się pełoprawnym członkiem ZHP. Pierwsza strona w niej także na to wskazuje.

Wydaje mnie się, że w wielu środowiskach zanikło take coś jak książeczka harcerska...

Moim zdaniem treść książeczki jest dobra, choć... jak już mamy te karty, to można by je wykorzystać bardziej...
odpowiedź 3 kwietnia 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz (1,786)   4 19 40
Z tym "pełnoprawnym członkiem" to chyba już tak nie jest. Kiedyś w statucie było "członkami są... zuchy, harcerze(...) harcrzami są (...) którzy złożyli Przyrzeczenie Harcerskie..." "Dzieci i młodzież zgłaszająca dobrowolnie akces przynależności do ZHP pozostaje w okresie próbnym do momentu złożenia OZ lub PH". Teraz nie mamy czegoś takiego jak okres próbny, pełnoprawny członek itp. Członkiem zostaje się po wyrażeniu woli przynależności i uzyskaniu przydziału.

Też mi się wydaje, że książeczki zanikają, zanika też świadomość bycia członkiem ZHP, bycia harcerzem, często można zamiast tego usłyszeć, że idę na harcówkę, uczęszczam na harcerstwo, tak jak idę na angielski czy chodzę na basen. Ale właściwie trudno się dziwić, skoro często drużynowi nie wiedzą kiedy ktoś należy już ZHP a kiedy jeszcze nie; często się mówi o próbie na krzyż, próbie na naramiennik itp.

Podobne pytania

+4 głosów
3 odpowiedzi 3,317 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
+6 głosów
2 odpowiedzi 1,455 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2013 przez użytkownika Gromit27 (1,339)   34 61 89
+1 głos
1 odpowiedź 2,304 wizyt
+8 głosów
1 odpowiedź 499 wizyt
pytanie zadane 6 stycznia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)   88 264 490
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...