• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Mundur "polowy"

+4 głosów
Czy w waszych drużynach istnieje coś takiego jak umundurowanie polowe (ubranie do rozkładania namiotów, kopania dołów, "tarzania się w błocie", zabaw typu paintball) ?

Jak ono wygląda? / Z czego się składa?
pytanie zadane 2 kwietnia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Kamil (609)   6 14 29
Współczynnik akceptacji: 29%
   

8 odpowiedzi

+4 głosów
U mnie w środowisku występuje umundurowanie polowe. Używamy go latem, gdy bierzemy udział w mniej oficjalnych działaniach, np. na trasie rajdów, bieg patrolowy, zwiady, etc.
Mundur wygląda tak:

- buty mundurowe (za kostkę),
- getry i wywijki,
- krótkie spodenki harcerskie, spódnica harcerska,
- jednolita koszulka dla wszystkich (np. w jednym kolorze, bądź jeden wzór obozowych, środowiska etc.)
- na szyi chusta drużyny,
- beret.

Osobiście uważam, że żaden rodzaj umundurowania nie powinien służyć do tarzania się w błocie, czy kopania dołów, etc. Mundur to jest coś, co traktuje się z szacunkiem :)
odpowiedź 2 kwietnia 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz (1,786)   4 19 40
Skoro nie można go ubrudzić to po co w ogóle wprowadzać umundurowanie polowe? Zasadniczo umundurowanie polowe jest po to, ażeby nie ubrudzić munduru harcerskiego, który powinniśmy traktować z szacunkiem.
Umundurowania polowego (przynajmniej u mnie w środowisku) używamy, gdy jest gorąco.
Wytłumacz mi, po co ubierać mundur do pracy fizycznej, jak kopanie dołów, etc?
1) Ażeby się wyróżnić. (w sensie nie od innych harcerzy, tylko od cywilów)
2) Ażeby nie było nikomu szkoda zwykłego ubrania. (gdy nie ma starych dresów)
3) Mundur WP wygląda nieco lepiej od od jakiś starych dziurawych dresów, które zwykle były zakładane do prac typu "kopanie dołów".
+2 głosów
U mnie w środowisku istnieje taki zwyczaj, jest on po to aby jakiekolwiek prace fizyczne czy też biegi rajdy i manewry czy właśnie taplanie się w błocie(przenośni i nie tylko )nie powodowały zniszczenia ubrań *. Ponad to w momencie kiedy np. na obozie mamy gry w lesie podchody oraz skradanie się to jednak taki ubiór ma zdecydowanie lepsze preferencje niż chocby stary dres który z odległości 100 m widac.

Na taki mundur składa się :

mundur polowy WP

koszulka środowiska

byty za kostkę (przeważnie desanty).

* taki ubiór na prawdę trudno zniszczyc
odpowiedź 2 kwietnia 2013 przez użytkownika Artur Droszczak (273)   1 3 11
+2 głosów
Od 2 lat zbieramy kasę na mundury polowe, chcemy zrobić

- polar - Helikon ( 100 - 150 zł)

- bojówki SFU

- koszulki drużyny

- buty wysokie taktyczne lub wojskowe
odpowiedź 2 kwietnia 2013 przez użytkownika Duch (681)   3 7 25
+2 głosów
Myślę, że to zależy bardziej od tradycji środowiska czy drużyny. U mnie mundur polowy występuje jako spodnie 'moro' jednolita koszulka i harcerskie nakrycie głowy (w naszym przypadku to beret) oczywiście buty czarne za kostke. W większości drużynach też może po prostu występować tak, że mundur polowy wygląda po prostu jak moro (spodnie + katana) - czyli wygląd polowy oraz aby można to nazwać mundurem to nosi się rogatywkę,beret (harcerskie nakrycie głowy). Myślę, że mundur polowy raczej służy do tego, aby go wybrudzić - przecież chodząc do lasu nie jest możliwe NIE ubrudzić się błotem itp. po to został stworzony a na oficjalne wyjścia służy mundur harcerski. Tak jak już wspomniałam tą harcerskość mundurowi polowemu nadaje właśnie to harcerskie nakrycie głowy.
odpowiedź 2 kwietnia 2013 przez użytkownika Konopa (204)   1 2 10
+2 głosów
Ja spotkałem się z twierdzeniem, że mundur ZHP jest zarówno polowy jak i oficjalny. Natomiast każdy sam powinien ocenić czy ma to zastosowanie w praktyce
odpowiedź 3 kwietnia 2013 przez użytkownika Paweł Wołoch (218)   5
W ZHP jest podobnie jak w WP. Oficerowie WP posiadają mundury wyjściowe i polowe, a wszyscy poniżej tylko mundury polowe. Instruktorzy ZHP również posiadają mundury wyjściowe i polowe. Wszyscy poniżej posiadają tylko mundury polowe. Jednak większość harcerzy traktuje swoje mundury polowe, jak mundury wyjściowe. Poza tym, mało którego instruktora stać na mundur wyjściowy. Właśnie dla tego niektórzy wprowadzają drugie mundury polowe.
Czy przypadkiem ubiory wyjściowe (zwane w regulaminie galowymi) nie istnieją jedynie na papierze? Spódnice i spodnie galowe, żakiet i marynarka mają dopisek "wg wzorów ZHP". Czy te wzory są już opracowane?
To wygląda na mundur wg starego regulaminu.
Czy wg. starego regulaminu, czy wg. nowego regulaminu, to i tak w nich nikt (oprócz kadry z GK) nie chodzi. :(
Nie noszą galowych, bo ich nie ma. Tzn. są przewidziane (nazywane w regulaminie "strojem galowym", celowo nie "mundurem galowym), ale nie ma (chyba) ustalonych wzorów, nie ma w sprzedaży, więc nie ma czego nosić. Zresztą strój galowy (gdyby był) przewidziany jest jedynie na naprawdę wyjątkowe okazje. Do zastosowań polowych i galowych przewidziany jest po prostu mundur (czyli koszula). Z tym, że do polowych można zrezygnować z koszuli na rzecz koszulek itp., a do galowych instruktorzy mogą nosić elegancki dół (którego w praktyce nie ma i druhny często używają zwykłej spódnicy mundurowej).
To co ma na zdjęciu dh hm. to na moje oko jest mundur galowy, ale oficerski, wojskowy. Koszula tak samo. Z resztą seniorów nie obowiązują przepisy o wymianie umundurowania na nowy typ i oni mogą pozostać przy swoich starych mundurach.
Kieszeń wpuszczana, kryte guziki - mi to nie wygląda na wojskowy, właśnie raczej na zwykły instruktorski galowy ZHP wg poprzedniego regulaminu. Tak, zmiana nie jest obowiązkowa dla seniorów, a po drugie to zdjęcie z 2007 czyli z okresu przejściowego.
+2 głosów
Ostatnio wiele dzieje się na temat munduru, wymyślili jakiś liniowaną kolekcje(nie praktyczną i nie zmieniającą prawie nic w wyglądzie, nie licząc zapięć na rękawie).

Ale po co został stworzony mundur?

Na moje wszyscy harcerze mają jednolicie wyglądać, żeby każdy kto przechodzi spojrzał się na takiego i od razu wiedział kim jest. Kiedy go ubieramy, zawsze kiedy jest okazja by się w nim pokazać, nawet do taplania się w błocie(przecież można go wyprać), czyli zawsze jak coś robimy dla harcerzy lub z harcerzami.

polowy czy nie polowy zawsze taki sam, jeśli drużyny mogą sobie pozwolić to kupują 2 pary munduru, na polowym jest tylko chusta, lilijka, krzyż, podkładka instruktorska(nic więcej), drugi galowy który ubieramy na różnego rodzaju uroczystości i na mim wszystkie nasze odznaczenia.

Prawda jest taka ze jest zdecydowanie za drogi
odpowiedź 4 kwietnia 2013 przez użytkownika dh. MIeczysław (226)   4 6 14
+1 głos
W moim środowisku - nie występuje. Aczkolwiek widywałem. Najczęściej są to moro bojówki WP i kurtki wojskowe WP (Przy okazji przypomnę, że bojówki moro nie są regulaminowym umundurowaniem :P). Jednakże, była to bardziej sprawa nieoficjalnej umowy, bo nigdy dotąd nie spotkałem się z terminologią munduru polowego w swoim hufcu, bo mało która drużyna jest całkowicie identycznie umundurowana, a co kiedy mowa o zbyciu pieniędzy na dodatkowy ekwipunek. Niemniej ciekawa sprawa.
odpowiedź 2 kwietnia 2013 przez użytkownika JW (1,403)   10 19 38
Wiem, że spodnie od munduru polowego WP nie są regulaminowym umundurowaniem, podobnie jak reszta munduru WP. Poza tym umundurowanie polowe raczej nie powinno mięć dużo wspólnego z mundurem harcerskim, z racji tego, iż powinno ono nadawać się do prac przy których może się pobrudzić. Dla tego też, z racji szacunku dla munduru harcerskiego nie powinno się zakładać spodni od munduru WP łącznie z bluzą od munduru harcerskiego.
Tak powinno być :) Ja do druha nie biję, a mam nadzieję, że ktoś kto w swoim środowisku bojówki moro nosi to przeczyta i się zreflektuje ;)
+1 głos
W moim środowisku tego nie ma i myślę, że to nie jest potrzebne... Jak mamy się ubrudzić, to po prostu ubieramy jakieś dresy, koszulki i do błotka!
Mundur jest głównie po to, by :
a) czuć się harcerzem
b) być rozpoznawalnym jako harcerz
Jest oczywiście wiele więcej tych powodów..
Po co więc nam mundur do ... rozkładania namiotów? Czy nie lepiej po prostu mieć koszulki drużyny i to je nosić wtedy, kiedy nie możemy założyć munduru, chociażby z szacunku do niego?
odpowiedź 10 kwietnia 2013 przez użytkownika Apayan (119)   1 2 4
w naszej drużynie  mundur polowy wygląda następująco
przyważnie mundur całoroczny WP
pas taktyczny (polowy)
desanty letnie lub całoroczne
plakietka druzyny na lewym ramieniu
beret harcerski na głowie
wygląda to elegancko i jednocześnie maskująco
Druhna sama pisze, że mundur jest po to, ażeby czuć się harcerzem i Ja się z tym zgadzam. Jednak Ja się nie czuje harcerzem będąc w dresiku i dla tego uważam, że powinno być coś takiego jak mundur polowy. Tym bardziej, że można Go opracować na potrzeby harcerskie, dzięki czemu będzie on wygodniejszy od dresika. Ponad to uważam, że zakup munduru polowego nie powinien być obowiązkowy.
Prawa Harcerskiego też nie przestrzegasz w dresiku?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 334 wizyt
pytanie zadane 21 września 2023 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh.Zuzka (389)   5 22 33
0 głosów
3 odpowiedzi 886 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Eliza12 (109)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 658 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika sosenka (131)   2 4 10
+1 głos
2 odpowiedzi 1,601 wizyt
+6 głosów
4 odpowiedzi 1,633 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Julia Sołowiej (152)   3 4 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...