• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jakie są obrzędy waszych drużyn / zastępów ?

+4 głosów
Ostatnio było sporo pytań o zwyczaje ZHP więc zaciekawiło mnie jakie obrzędy są w naszej organizacji najczęstsze. Opiszcie proszę jakie obrzędy posiadacie w swoich środowiskach i zobaczmy które są najczęstsze :)
pytanie zadane 1 kwietnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Duch (681)   3 7 25
Współczynnik akceptacji: 50%
   

4 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza
W moim środowisku jest wiele zwyczajów, dotyczących różnych dziedzin życia drużyny. Oto kilka moim zdaniem najciekawszych:
- co roku na obchodach Dnia Myśli braterskiej, każdy uczestnik (zazwyczaj razem z nami DMB spędzają inne drużyny, więc oni też dostają) kilkunastocentymetrowy sznureczek, co roku inny kolor. Ten sznureczek przymocowuje się do guziczka prawej kieszeni. Osoba, która ma 5 takich sznureczków powinna przyszyć ich około 0,5 dcentymetrowe kawałeczkii (albo wygodniej kawałek materiału w kolorze danego sznureczka) tuż nad prawą kieszenią.
- na początku zbiórki witamy się naszym specyficznym "hermesowym" podaniem dłoni (ale długo by je opisywać....) i od tego momentu w ciszy, każdy, kto przekazał uścisk dalej kładzie swój przygotowany na jednej ze zbiórek patyczek, ozdobiony w taki sposób, by jak najbardziej tę konkretną osobę przypominał, na środku kręgu. Po położeniu wszystkich patyczków mamy taki mini stosik ogniskowy. To dobry patent na sprawdzanie obecności.
- żegnając się "Bratnim słowem" po zbiórce, stojąc w kręgu trzymamy ręce nieco wyżej, niż na ogól się to robi, dłonie są schowane pod łokciami. Taki układ sprawia, że stoimy trzochę bardziej ściśnięci i jest cieplej w ręce. Dobrze się sprawdza zimą.
odpowiedź 1 kwietnia 2013 przez użytkownika Karolina_ (510)   6 10 21
wybrane 3 kwietnia 2013 przez użytkownika Duch
W mojej drużynie mamy taki sam zwyczaj co do DMB :)
Hm... ciekawe, czy to wynika z tego, że nasze drużyny się kiedyś "skonfrontowały"... Z tego, co mi wiadomo, to w mojej drużynie taki zwyczaj istnieje od około 1999 roku. Może spotkaliście kiedyś drużynę z Białej Podlaskiej? :)
+2 głosów
Na jedym z kursów usłuszałem od pewnego druha Hm " Pamiętajcie, że to co ludzi łączy, to co sprawia, że jesteście drużyną, to wasze tajemnice - obrzędy. Za nic nie zdradzajcie ich komuś spoza drużyny! " :)
odpowiedź 2 kwietnia 2013 przez użytkownika Adam Jakubowski (290)   1 4 11
0 głosów
U mnie w drużynie w tym roku obrzędowością są superbohaterowie. Wcześniej był kosmos, dziki zachód, piraci. Z tematyką obrzędowosci związane są zbiórki, gry terenowe...

A jeśli chodzi o ogólne zwyczaje, każdą zbiórkę zaczynamy od krótkich relacji z minionego tygodnia i śpiewamy kilka naszych ulubionych piosenek.

W szczepie mamy jeszcze zwyczaj, że w pierwszy weekend grudnia jest organizowana tzw. Noc Desperatów. Jest to impreza z nocowaniem, w której biorą udział wszyscy od zuchów po wędrowników, nawet ci, którzy nie są już na codzień związani ze szczepem. Zawsze odbywa się duża gra terenowa, wspólna "biesiada" oraz gry sportowe ;)
odpowiedź 21 kwietnia 2013 przez użytkownika Veronica.Olga (304)   3 8 15
–2 głosów
W niektórych drużynach na "spocznij" staje się w lekkim rozkroku ze skrzyżowanymi rękami z tyłu tułowia.
odpowiedź 1 kwietnia 2013 przez użytkownika Kamil (609)   6 14 29
Według mnie to jest nieregulaminowe i przyznam szczerze, że strasznie irytuje mnie, kiedy niektórzy tak robią tłumacząc "bo my mamy taką obrzędowość". Przecież obrzędowość nie może kolidować z regulaminami!
Fragment ZMiCH:
 "Przyjmując postawę swobodną, wysuwa się energicznie lewą nogę do przodu, o połowę długości stopy.
Ciężar spoczywa na prawej nodze. Ręce opuszczone swobodnie. "

W związku z tym, jak wyżej, w odpowiedzi napisała Dżdżownica odstawianie lewej nogi w postawie swobodnej jest jak najbardziej rzeczą normalną, a nie obrzędowością :)
Regulamin musztry: "Drużyny zwyczajowo mogą prze(y?)jmować odmienną postawę swobodną, np. w lekkim rozkroku ze skrzyżowanymi rękami z tyłu tułowia. Dotyczy to tylko zbiórek w gronie drużyny/szczepu i nie może mieć miejsca w czasie innych wystąpień".
Tak, tak. Powinnam była doprecyzować, że chodzi mi o wydarzenia hufcowe i wyższe.

Ale poza tym ja, osobiście uważam, że wprowadzanie jakiegokolwiek modyfikowania musztry na potrzeby obrzędowości drużyny, dla młodszych członków jest tylko zbędnym utrudnieniem: na zbiórce drużyny
 inna musztra, na wyjeździe inna.
Tak tak. Chciałem poprzeć Twoją wypowiedz. Zasady wprost zabraniają stosowania alternatywnych form "spocznij" poza drużyną/szczepem. To się rzadko zdarza, zazwyczaj zasady ograniczają się do opisu jak ma być. Tu jest też napisane jak nie ma być. Co do spocznij rozkrokowego u młodszych - pełna zgoda - niepotrzebne mieszanie w głowach.
My w drużynie też tak robimy - lecz w obrębie akcji drużynowych. Jesteśmy wędrownikami, więc wydaje mi się, że nie będą mieli problemu z rozróżnieniem akcji drużynowych czy hufcowych :)

I z tego co wiem, taki element musztry stosują drużyny wodne - by się na jachcie nie przewrócić.

Podobne pytania

+5 głosów
8 odpowiedzi 1,261 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Veronica.Olga (304)   3 8 15
0 głosów
2 odpowiedzi 5,400 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2018 w Pomysł na... przez użytkownika antropomorfizm (103)   1 1 3
+7 głosów
1 odpowiedź 407 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2013 przez użytkownika Blada (824)   7 19 28
+2 głosów
1 odpowiedź 2,232 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2015 w Pomysł na... przez użytkownika nicnicnicnic (174)   5 6 11
+19 głosów
3 odpowiedzi 16,585 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2013 w Drużyna przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...