• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


pomysły na zbiórkę zastępu ?

+5 głosów
Wiem,że były podobne pytania ale w żadnym  z nich nie znalazłem odpowiedzi :(

Jestem zastępowym w harcerstwie jestem już dosyć długo ale mój prawie cąły zastęp skałada się z "nowych" harcerzy  a nie chcę ich zanudzać szyframi,musztrą,węzłami itd bo boje się,że im się znudzi bardzo proszę o fajne pomysły może ktoś zna jakiś fajny pląs,który pomaga w nauce cegoś wiązanego z harcerstwem ? :D dodam ,że jest to drużyna harcerska :D
pytanie zadane 29 marca 2013 przez użytkownika dh Karol (2,070)   15 26 56
Współczynnik akceptacji: 85%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza
W mojej drużynie jakiś czas zajowałem się zbiórkami dla wachty biszkoptów ( pomysł nie wypalił ale mniejsza z tym).  Codzi o to że oni potrzebują poznać właśnie musztrę , strukturę itd. Żeby ich jak sam napisałeś nie zanudzać nie rób żadnej zbiórki statycznej.  Oni nie poznają tych rzeczy jeśli  zrobisz im wykłady. Możesz użyć prostego modelu na zbiórki : np. chcesz ich nauczyć szyfrów , nie obejdzie się bez chwili gadania więc opowiedz chwilę o szyfrach , niech spróbują coś zaszyfrować i odczytać a potem z zaskoczenia, gdy zaczną się już nudzić daj im zaszyfrowaną instrukcję, klucze szyfrów i niech lecą na dwór. Musisz tylko wcześniej  rozłożyć trasę prowadzącą do "skarbu" ( paczka ciastek). Ja podzieliłem swoją wachtę na dwa zespoły i przygotowałem dwie trasy z tym samym skarbem. A w ostanim punkcie znajdowali mapę z wielkim czerwonym  X :) Takie zbiórki zajmują dużo czasu by je przygotować ale dla nowych harcerzy są świetną zabawą.

Musztrę jak już poznają podstawowe komendy możesz ćwiczyć jako "snake'a" :) Kiedy zanją już trochę komendy rozkładasz np. na boisku przedmioty i niech działają w parach; jeden ma zawiązane oczy a drugi może go prowadzić tylko komendami ( w prawo zwrot, dwa kroki naprzód marsz). Kto najszybciej zbierze wszystkie przedioty wygrywa.
odpowiedź 29 marca 2013 przez użytkownika Duch (681)   3 7 25
wybrane 3 kwietnia 2013 przez użytkownika dh Karol
dziękuje ale mógłbym prosić o jakiś plan na ok 20 min bo niestety mam ograniczony czas
:( ale ja będę mógł to spróbuję na pewno :D
Nie uważasz , że 20 min zbiórki to o wiele za mało ? Na takiej zbiórce raczej nie jesteś w stanie nic przekazać , przywitacie się , pożegnacie obrzędowo i nie ma już połowy czasu. Jeśli to od Ciebie zależy przedłuż swoje zbiórki albo porozmawiaj o tym drużynowym. Koło 1 - 1,5 h powinno ci spokojnie wystarczyć na krótką zbiórkę ale coś przekazującą harcerzom.
wiem,że to za mało  ale aby prowadzić zbiórki zastępu muszę mieć opiekuna opiekuna a on ma tylko te 20 min. przed zbiórką :/
Czekaj bo nie rozumiem , zbiorki zastępu masz przed zbiórkami drużyny ?
tak a kiedy indziej ?
Zbiórki zastępu możesz mieć w dowolnym terminie - jeśli jeden opiekun nie może na niej być, to znajdź innego. Jak nie drużynowy to może przyboczny, rodzic albo jakiś inny znajomy instruktor? Na pewno da się coś zrobić! :)
+2 głosów
Jeśli chodzi o pląsy to na stronie harcerz.eu jest ich masa. I są naprawdę fajnie, A skoro masz samych nowych harcerzy może fajnie byłoby im przedstawić harcerstwo od tej najlepszej strony. Pokaż im zdjęcia, filmy z obozu, porozmawiajcie o tym, jak chcielibyście żeby wyglądały zbiórki, czego tak naprawdę oczekujecie od drużynowego/ej i co Wam się z ZHP kojarzy. Ty wiesz, wytłumaczysz im, a oni będą wiedzieć na co się przygotować, a jak opowiesz im jakąś straszną historię związaną z wartami na obozie to będą wniebowzieci :D
odpowiedź 29 marca 2013 przez użytkownika kctolka270 (51)   1 1 4

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 844 wizyt
pytanie zadane 28 października 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Druchna Kwiatkowa (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 2,674 wizyt
pytanie zadane 14 września 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Ddeed (106)   1 1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 1,673 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Julia2002 (105)   1 1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 489 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2018 w Pomysł na... przez użytkownika Zocha8 (105)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 2,222 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika niezalogowany  
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...