• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak działa drużyna wielopoziomowa?

+7 głosów
Chciałabym wiedzieć jakie są zasady działania takiej drużyny np . jak odbywają się w takiej drużynie zbiórki?
pytanie zadane 28 marca 2013 przez użytkownika Aneta Bogdan (202)   4 6 10
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 28 marca 2013 przez użytkownika Aneta Bogdan
   
Tu by można napisać książkę. Skonkretyzuj proszę swoje pytanie. O co dokładniej pytasz?
Druhno odpowiedzi nie dam - dlatego skomentuję. Jeżeli chcesz druhno zająć się takim "potworem" powiem krótko: Nie warto. ;)
Nie ma zasad, trzeba rozsądnie łączyć metodyki i instrukcje drużyn jednopoziomowych. Dużo też zależy od tego jakie rzeczywiście grupy metodyczne są w drużynie. Np. drużyna H+HS działająca jak należy zastępami nie powinna sprawiać wielkich problemów. Jeśli do tego dodać zuchy lub wędrowników-nie-kadrę-drużyny to raczej ciężko to poprawnie ogarnąć bez tworzenia namiastki szczepu.

3 odpowiedzi

+5 głosów

Powinna działać jak inne drużyny:) tyle że trzeba stosować metodyki odpowiednie do grup wiekowych w drużynie, a to może sprawiać trudności. Rodzą się też inne problemy w pracy z taką drużyną, których nie ma w innych rodzajach, np. zbyt duża rozpiętość wiekowa członków drużyny, co za tym idzie inne tematy do rozmów, potrzeby rozwojowe itd. Ale jest też wiele plusów, np. nie ma zwykle problemów z kadrą drużyny, przybocznymi i zastępowymi. Prowadziłam wielopoziomówkę przez szereg lat (h+hs) na wsi, prowadziło mi się ją super, to było akurat małe środowisko, jak to na wsi, wszyscy wszystkich znali, a dzieciaki chodziły do tej samej szkoły. I wielki plus dla wielopoziomówki - miałam możliwość obserwowania przez tyle ltat jak takie małe zuszki, które przyszły z gromady, wyrastają na samodzielnych nastolatków, piekne wspomnienia po prostu. Myślę, że wielopoziomówka jest ciekawym rozwiązaniem właśnie dla małych wiejskich środowisk, gdzie jest jedna mała szkoła.

 

odpowiedź 28 marca 2013 przez użytkownika Kluska (4,447)   23 55 92
0 głosów
Jak odbywają się zbiórki? Eh... My przyjęliśmy system dość wymagający w stosunku do kadry. W środę - zbiórka pionu harcerskiego (albo zbiórki zastępów), w czwartek - zbiórka HS-ów. I tak co tydzień. O ile rzeczywiście prowadzenie zbiórek w dużej części należało do zastępowych, to zawsze ktoś ze starszej kadry na tej zbiórce musiał być. Oczywiście kilka zbiórek/biwaków wspólnych (np. koniec roku, urodziny drużyny, wiglia, zimowisko itp.), ale mieliśmy też biwaki pionów osobno.

Tak na prawdę najważniejsze jest to, żeby pamiętać o metodyce, głównie, żeby nie robić harcerzy z HS-ów. Bo HS mogą już trochę bardziej sami o sobie decydować, można na przykład bardziej włączyć ich w przygotowanie planu pracy, zapytać, co chcieliby robić i co mogliby zorganizować. Poza tym można też z HS-ami przygotować coś (grę, biwak) dla młodszych, np. realizując projekt.

I nie zgodzę się z druhem, który w komentarzu napisał, że nie warto. Owszem, ma to pewne minusy w postaci większej ilości zbiórek, potrzeby większej ilości kadry, ale ma więcej plusów - bo skąd brać tą kadrę, jeśli nie z naszych wyrośniętych w przyszłości harcerzy starszych? Mamy wtedy kadrę (następców), których sami wychowaliśmy i po których wiemy, czego się spodziewać i na co ich stać.

Na koniec powiem jeszcze, że w moim przypadku drużyna wielopoziomowa jest formą przejściową, w przyszłości chciałabym, żeby przerodziła się w szczep. Ale takie przeradzanie się z drużyny tylko harcerskiej w szczep trwa kilka lat.
odpowiedź 3 sierpnia 2013 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
0 głosów
Jak jest H+HS to jeszcze nie jest najgorzej. Zgadzam się w tej kwestii z przedmówcą, że trzeba po prostu HSom dawać więcej odpowiedzialności. Spotkałam się też z tym, że HSi byli zastępowymi i to też działało. Jednak drużynowy takiej drużyny musi być doświadczony i potrafić rozdzielić metodyki, żeby HSi się nie wykruszyli z nudów.

Ja mam w tym momencie HS+W i muszę przyznać, że jest to spore wyzwanie. To przejściowe rozwiązanie w naszym szczepie trwa już ze 3 lata i niestety jeszcze potrwa, więc próbuję różnych sposobów. I tu podobnie jak w wielopoziomowej H+HS - wędrownicy dostają więcej odpowiedzialności niż HS. No i oczywiście narzędzia metodyczne są inne. Ułatwieniem jest to, że wędro w mojej drużynie to głównie kadra innych drużyn szczepu, więc mają swoje pola służby i wyzwania, a na moich zbiórkach pojawiają się po to, żeby spędzić razem czas, pobawić się i czegoś nauczyć.

Jak odbywają się zbiórki - u mnie bardziej jak w drużynie wędrowniczej. Część zbiórek jest prowadzonych na konkretny temat, część jest typowo organizacyjnych, gdy zaczyna się jakiś projekt albo go podsumowuje. W tym roku zamierzam postawić na projekty, bo wydaje mi się, że tak będzie łatwiej. HSi będą mogli poszukiwać, a W pełnić konkretną służbę. Czy to się uda? Nie wiem. Czas pokaże
odpowiedź 3 sierpnia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
Pomysł z projektami brzmi dobrze :)
Ja też mam pion wędrowniczy (brakuje mi tylko zuchów ;) ), który jeszcze nie do końca działa tak jak powinien i będę go od tego roku "kopać" w dobrą stronę :) Co prawda praca stanie się już w ogóle ciekawa, bo co trzy piony to nie jeden.
U mnie HS są zastępowymi, ale zastępów harcerskich mam tylko 2 (może przybędzie od nowego roku), a HS-ów ok. 12-15 :)

Podobne pytania

+8 głosów
2 odpowiedzi 1,896 wizyt
pytanie zadane 4 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)   21 46 139
–1 głos
4 odpowiedzi 1,386 wizyt
pytanie zadane 15 października 2017 w Drużyna przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
+1 głos
2 odpowiedzi 180 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2022 w Drużyna przez użytkownika Izkacym3 (182)   1 7 10
0 głosów
1 odpowiedź 549 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 530 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2016 w Finanse przez użytkownika Paulina (766)   15 22 39
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...