• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Specjalność Historyczno-rekonstrukcyjna, czyli?

+12 głosów

Zbliża się czas, gdy w końcu będziemy musieli drużynowo podjąć decyzję w jakiej specjalności chcielibyśmy się realizować. Jednak nie tyle o to chodzi, co o specjalność historyczno-rekonstrukcyjną. Specjalność ta od dłuższego czasu wisi sobie tu  i... No właśnie nic. Rozumiem, że może nie być instruktora, który mógłby taki wydział prowadzić, ale bez przesady. Taki stan rzeczy utrzymuje się już bardzo długo, stąd kilka moich pytań.

1) Czy posiada ktokolwiek, jakiekolwiek informacje nt. ewentualnego ruszenia tego "podwydziału"?

2) Czy posiada ktokolwiek, jakąkolwiek wiedzę po co ten "podwydział" powstał (Choć nie funkcjonuje.) i czym ma się zajmować?

3) Większość "podwydziałów" powstała wskutek inicjatyw oddolnych, a ten, skoro nie funkcjonuje w ogóle to w jakich okolicznościach został stworzony? 

Obecnie w samym Wydziale Specjalności GK jest dużo wakatów, ale nie zmienia to faktu, że choć kordynatorów danych specjalności nie ma, to są one pięknie opisane, czego o tej historycznej nie można powiedzieć. Stąd ostatnie pytanie.

4) Dlaczego w Wydziale Specjalności zapanował taki zastój?

pytanie zadane 27 marca 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika JW (1,403)   10 19 38
Współczynnik akceptacji: 50%
   

1 odpowiedź

+2 głosów
Nie na wszystkie pytania znam odpowiedź.

 2. Celem takiego wydziału jest (tak jak innych specjalnościowych) tworzenie wymagań na stopnie, sprawności, odznak, propozycji programowych, wymagań wobec jednostek, organizacja imprez itp. W większym skrócie wspomagają specjalność i koordynują jej działanie.

3. Oczywiście najpierw powstały jednostki (inicjatywa oddolna), ale nie było takiej specjalności oficjalnie. Potem była zmiana w regulaminach i stworzono oficjalnie taką specjalność. No i jak tworzymy już specjalność to powinien przynajmniej formalnie powstać jakiś podwydział. Czemu nie działa mogę tylko domniemywać - pewnie nie ma komu to zorganizować, bo jest to chyba najmłodsza specjalność.
odpowiedź 28 marca 2013 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
Druhu...

@2. To co druh napisał jest celem każdego wydziału, a ja (Może nie sprecyzowałem.) pytam jak konkretnie wymagania dla drużyn takiej specjalności mają wyglądać. Tzn. czy drużyna ma posiadać własny ekwipunek rekonstrukcyjny etc. Mówiąc ogólnie. Drużyny pożarnicze wiadomo co mają robić, a co takie drużyny mają?

@3. Znowu druh napisał o ogóle, kiedy ja pytam o konkretny szczegół. Skoro powstały jednostki o specjalności rekonstrukcyjno-historycznej, to czym się one zajmują, gdzie działają?

Słowem nic się nowego nie dowiedziałem, więc mam nadzieję, że ktoś tu rzuci konkretną odpowiedzią, nie po to, aby ich ilość nabijać.
Wyczuwam lekką sugestię, że moim celem jest nabijanie postów ;) Wydaje mi się, że odpowiedziałem dokładnie na te 2 pytania (zwłaszcza pytanie 2.). Ale jeśli to moja nadinterpretacja to przepraszam.

Co do pytania o konkretne jednostki to w moim hufcu (Gdańsk-Śródmieście) działa już od kilku lat (w każdym razie dłużej niż sama specjalność) Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Odtwarzają polskiego żołnierza z lat 1936-'39.

Więcej możesz znaleźć na podstronie hufca o nich: http://gdansk.zhp.pl/viewpage.php?page_id=168 lub na ich forum: http://www.hgrh.fora.pl/
Jestem też w drużynie z jednym z członków, więc jak coś to mogę pomóc w nawiązaniu kontaktu.
Wybacz druhu. Dzień od rana do chrzanu :P To co teraz druh napisał jak najbardziej ok! :D Dziękuję bardzo :)
www.ph81poznan.pl  obejrzyj sobie dokładnie tę stronę - całe mnóstwo informacji o tym co mogą robić harcerskie jednostki rekonstrukcji historycznych. A poza tym, często zdrowy rozsądek i własny pomysł jest  sto razy lepszy od tego co ujęto w regulaminach...
pozdrawiam serdecznie

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 480 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Tomek Detlaf (773)   5 12 28
0 głosów
1 odpowiedź 451 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 379 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 861 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2017 przez użytkownika Zuza ;* (285)   6 9 20
+4 głosów
3 odpowiedzi 342 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...