• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zgłaszanie imprez w hufcu

+5 głosów
Czuwaj!

na początku marca jechaliśmy z patrolem harcerskim na XVI Rajd Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r. do Puszczy Knyszyńskiej.

Rajd organizowany był przez Komendę Chorągwi. Nie zgłaszaliśmy tego w Hufcu, ponieważ przecież Hufiec jest również jednostką strukturalną w Chorągwi, która zorganizowała Rajd.

Czy Druhna Komendant słusznie ma do nas pretensję, że nie zgłosiliśmy tego w hufcu?
pytanie zadane 26 marca 2013 w Drużyna przez użytkownika dhpaulus (402)   11 16 29
Współczynnik akceptacji: 10%

zmienione kategorie 26 marca 2013 przez użytkownika Gacek
   

3 odpowiedzi

+3 głosów
Myślę, że powinno się zgłaszać takie sprawy w swoim Hufcu, ze względu na to iż jeżeli coś 'nabroicie' ;) na takowym Zlocie czy Rajdzie to pierwsze uwagi idą do Komendanta Hufca gdzie jednostka należy. Chodzi też nie tylko takie sprawy ale również o bezpieczeństwo - gdy cokolwiek się stanie wiadomo, że odpowiada opiekun ale można nawet postawić się na miejscu komendanta który nic nie wie i gdy dowiaduje się o jakimkolwiek przypadku to robi wielkie oczy i nie wie jak zaregować w takiej sytuacji. Lepiej aby Komendant Hufca wiedział o waszych postanowieniach ze względu na wasze bezpieczeństwo - po za tym reprzentujecie swój Hufiec na zlotach czy rajdach - to czemu komendant ma o tym nie wiedzieć? :)
odpowiedź 26 marca 2013 przez użytkownika Konopa (204)   1 2 10
Dziękuję Druhno, Czuwaj!
+2 głosów
Dodam, że zależy to też od uregulowań w hufcu. Jeśli macie np. specjalną kartę zgłaszania wyjazdów (czy to własnych czy na rajdy i imprezy organizowane przez kogoś innego), to komendant na pewno będzie oczekiwał, że zawsze dacie o tym znać. Zorientuj się, czy nie macie u siebie takich regulacji.

W moim hufcu mamy taką kartę zgłoszenia, gdzie musi być wpisany numer polisy ubezpieczeniowej na wyjazd i musimy to przedłożyć max tydzień przed wyjazdem.
odpowiedź 26 marca 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   32 76 127
Czuwaj! nie mamy :)
karta zgłoszenia wyjazdów to nie jest jakaś specjalna karta! jest to najzwyczajniejsza karta biwaku i biwak/wyjazd na rajd obowiązkowo należy zgłosić do hufca.polecam lekturę instrukcji HAL/HAZ, gdzie karta biwaku jest załącznikiem, a w instrukcji napisane jest że biwaki podlegają zgłoszeniu do hufca http://www.dokumenty.zhp.pl/182_strona_glowna-ix._instrukcje_i_zasady_organizacyjne_-vi._akcja_letnia_i_zimowa ,
Nie wiedziałam, że to norma. Dobrze wiedzieć :)
trochę jestem zaskoczona bo o organizacji biwaków są zajęcia w trakcie kursu przewodnikowskiego.
Czytam tę instrukcję HALiZ kolejny raz i mam wrażenie, że obowiązek zgłaszania wyjazdu na rajd jako biwaku, to spora nadinterpretacja.
W ten sposób wszystko można nazwać rajdem, i w ogóle nie zgłaszać, uważam że wyjazd drużyny na rajd to forma biwaku. Zresztą zgłoszenie wyjazdu nie kosztuje wiele czasu i energii. Fakt, że instrukcja nie jest precyzyjna, ale nie chodzi o to by szukać dziury w całym, że jak nie ma napisane "rajd" to hulaj dusza i nie interesuje nas nic. Zresztą komendant hufca ma nie tylko rolę zatwierdzić biwak, ale też jest po to by pomagać, a żeby to robić to musi wiedzieć kto, gdzie, kiedy.
Kursu przewodnikowskiego nie miałam, bo ja jeszcze z poprzedniego systemu ;) Miałam kurs drużynowych, gdzie o tym za wiele nie było, a jak było to i tak nie pamiętam. Trzymam się po prostu regulacji, które mamy w hufcu :)
Czym innym jest organizowanie biwaku dla drużyny, a czym innym udział w zorganizowanej imprezie. Jeśli wyjazd na imprezę utożsamimy z organizowaniem imprezy, to wtedy każda ekipa uczestnicząca w jakimś zlocie w wakacje powinna być zorganizowana i zgłoszona jako osoby obóz.
nie, wyjazdu na imprezę nie utożsamiamy z organizowaniem imprezy, a zloty na wakacjach rządzą się swoimi prawami w zależności od ustaleń z kuratorium itd, np. na Silesii każdy uczestnik musiał wypełnić kartę kwalifikacyjną, bo impreza była zgłaszana centralnie. a nie każdy rajd w ciągu roku jest tak zgłaszany i organizowany, poza tym musi gdzieś zaistnieć na papierze odpowiedzialność opiekuna za grupę, którą ze sobą bierze na biwak/rajd, i po to też jest karta biwaku
0 głosów
Nie wiem, jakie dokładnie zwyczaje panują w Waszym hufcu, ale dobrą praktyką (moim zdaniem) jest zgłaszanie komendzie swojego hufca, że wyjeżdża się na rajd/biwak. Choćby słownie, powiedzieć - Druhu Komendancie, jedziemy na Rajd taki i taki. Drużyny to nic nie kosztuje, a komenda wie i później nie jest zaskoczona, gdyby coś się stało. :)
odpowiedź 26 marca 2013 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Dziękuję Druhno, Czuwaj!

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 775 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2014 w Drużyna przez użytkownika DHkieł (161)   2 3 11
+1 głos
1 odpowiedź 249 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2018 w Drużyna przez użytkownika Zanka (290)   5 9 19
–1 głos
1 odpowiedź 429 wizyt
+19 głosów
10 odpowiedzi 1,836 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2012 w Drużyna przez użytkownika Gabriel Filipiak (302)   6 8 16
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...