• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy elektroniczny papieros wchodzi w konflikt z Prawem Harcerskim?

+18 głosów
Jak w temacie, coraz więcej osób stosuje, coraz częściej robi się z tego problem.

Na imprezie jest powiedziane że niestosowanie się i łamanie prawa harcerskiego grozi usunięciem z imprezy, ale wiem już z conajmniej dwóch imprez że osoba tłumaczy się "to jest para wodna, nie szkodzi zdrowiu" i nie wiem co w takim razie należy zrobić?.
pytanie zadane 3 stycznia 2013 przez użytkownika Marek Pęczak (2,480)   13 35 57
Współczynnik akceptacji: 83%

otagowane ponownie 3 stycznia 2013 przez użytkownika Gacek
   

9 odpowiedzi

+10 głosów

Prawda, że e-papierosach (niektórych) jest nikotyna. Faktycznie nie potraktowałbym tego jako łamanie prawa harcerskiego, czy w ogóle zapisów o paleniu, pod warubkiem, że spełnia to rolę terapi uzależenienia. E-papieros jest o tyle innym rozwiązaniem niż tabletki, czy plastry, że wpływa jeszcze na odruch palenia (zaciągania, terzymania w palcach papierosa itp.). Jeśli byłby tylko jakimś przedmiotem szpanu, sprawdzenia czy tak wolno, bo jest na to wytłumaczenie. Bo przecież nosiciela plastra, czy połykacza Nicoret nie potraktujemy w taki sposób. 

Sama nikotyna jest trucizną, bo bardzo niewielka dawka czystej nikotyny może zabić człowieka. Ale w paleniu tytuniu groźniejszy jest szereg sustancji bardziej negatywnie wpływających na organizm. 

Także moja odpowiedź - jeśli to terapia to chwała mu za to, niech się z tym nieobności, bo sama czynność "paleniopodobna" działa równie demoralizująco jak palenie, ale jeśli pobudki są inne, to wyjazd z imprezy

Swoją drogą skłoniło mnie to pytanie do zadania innego. Ciekaw jestem opinii.

odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika Solo (1,523)   10 28 54

A jeśli w tym temacie kogoś interesują jakieś naukowe szczegóły, to WHO zajęło się problemem. Można przeczytać krótki artykuł tutaj. Na końcu są linki do raportu.

+8 głosów
Wchodzi, to jest papieros, harcerze nie uzywaja, polecam dh Mirowskiego http://pl.wikibooks.org/wiki/Poradnik_harcerski/Prawo_harcerskie_(ZHP)
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika Marcin J. Wysmułek (643)   1 7 17
biję się w piersi, źle przeczytałem. Sory bardzo.
przeczytalem, wciaz jest po polsku
Ja zrozumiałem bez błędu, tu nie ma się co czepiać o używanie polskich znaków, ten serwis jest od zadawania i odpowiadania na pytania.
+4 głosów

Z tego co wiem to w nich i tak może być nikotyna. 

Jeśli już mówimy o 10 punkcie to wg mnie powinno się mówić ogólnie o uzależnieniach (punkt niezaktualizowany, nie poszerzony o inne używki ) , a ludzie bez powodu raczej nie zaciągają się parą (chyba, że w wyniku choroby).

odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
Nie "może być", ale jest. Zawierają normalnie nikotynę.
+3 głosów

Możemy tutaj rozróżnić mnóstwo przypadków związanych z tą sprawą. Punkt dzięsiąty "...nie pali tytoniu (...)", co prawda każdy z nas wie, że prawo harcerskie to system zasad obowiązujących w harcerstwie, będący podstawą wychowania harcerskiego. Może i faktycznie elektryczny papieros nie niszczy zdrowia, ale sam fakt, że jest to papieros i gdy go "zażywamy", niszczy nasz wizerunek harcerza, a także samego ZHP. Sam fakt używania używek na harcerskiej imprezie, moim zdaniem to łamanie ustalonych przez nas wszystkich zasad. Pamiętajmy, że każdy nas widzi i my jesteśmy dla tej osoby/harcerza autorytetem skautowego trybu życia. A co do mojej odpowiedzi, to nawet, jeśli ta osoba która zażywa e-papierosa zwalczając nałóg w ten sposób, powinna chociaż sobie odpuścić to na harcerskiej imprezie, ponieważ nie można się nudzić na takiej akcji/rajdzie/pikniku. Ewidentnie jeśli osoba "zażywa" e-papierosa powinna jak najszybciej opuścić impreze, ponieważ demoralizuje w ten sposób otoczenie harcerskie i instruktorskie wokół niego.

Czuwaj ! yes

odpowiedź 6 stycznia 2013 przez użytkownika Norbert Nocóń (372)   2 11
+3 głosów

W prawie harcerskim jest "Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach",  dalsza część to tylko uściślenie. Ten punkt tyczy się zarówno tytoniu jak i innych złych nałogów. E-papieros także jest nałogiem. 

Jest to też sprawa etyczna. W mojej drużynie są nałogowcy, dla których spędzenie dwóch dni bez papierosów jast brdzo dużym problemem. W takich przypadkach wg. mnie jest to uzasadnione ALE w granicach zdrowego rozsonku. Przedewszystkim nie w mundurze i oczywiście nie przy innych uczestnikach.

Jednak jeżeli ktoś pali dwie paczki dziennie i nie przejmuje się czy inni (w tym kadra) to zauważą, to jest to pewna przesada i takie osoby powinno się pociągać do odpowiedzialności.

odpowiedź 15 stycznia 2013 przez użytkownika Paula (162)   1 1 6
A jaka różnica, czy w mundurze, czy nie? Elektroniczny papieros nie śmierdzi, więc nie ma problemu, że cały  mundur będzie śmierdział.
Inną sprawą jest nałogowy palacz w drużynie. Jego pierwszym i podstawowym zadaniem winno być "rzucenie nałogu". I faktyczne, nie pozoranckie działania w tym kierunku.
+2 głosów
wchodzi, bo bądz co bądz jest to nikotyna która jest narkotyniem. Co prawda że w prawie harcerskim nie nie nic o narkotykch , (jest tylko tyton). Jednak każdy harcesz nie powinien niczego palic ani nie wdychac szkodliwych substanci.

 

sorry za błedy.
odpowiedź 5 stycznia 2013 przez użytkownika Basia (223)   1 7
+2 głosów
własnie tu się pojawia problem opisany niżej, czyli nieaktualizacja prawa, chociażby nawet narkotyków w prawie nie ma !
odpowiedź 6 lutego 2013 przez użytkownika Paulina Krzychała (269)   1 3 10
I dobrze, że nie aktualizujemy prawa w sensie, że nie dodajemy wszystkeigo- prawo zawiera uniwersalne treści, które nadają tory życiu harcerskiemu- narkotyki są niezgodne z prawem RP - to chyba wystarczy, nie trzeba tego pisać w Prawie Harcerskim, przecież nie będziemy wypisywali też, że np. harcerz nie daje łapówek, czy harcerz nie przekracza prędkości samochodem. To są wartości, które nie zabrania prawo krajowe- harcerstwo to coś jeszcze więcej prócz normalności - nie trzeba tam zamieszczać coś co jest oczywiste.
zgadzam się, wspomniałam o narkotykach, ale chodzi też o e-papierosy, one nie są zakazane przez prawo krajowe :)
Narkotyki były dobrze znane w czasach redakcji PH (choć niektórych odmian nie było jeszcze na rynku). O jakiej więc aktualizacji mówimy?
+2 głosów
Problem w tym, że niektórym się wydaję, że PH jest prawem w sensie kodeksu albo ustawy. Potem taki stwierdza, że no dobra, pić alkoholu nie można, ale jak zjem 5kg czekoladek z alkoholem, to przecież nie piję tylko jem. ;) Tak samo z "Harcerz jest zawsze pogodny". Raczej nie chodzi o to, że harcerz ma banana przyklejonego do twarzy 24h na dobę. Iluż to harcerzy trzeba by było usuwać z imprez za złamanie tego punktu. ;)
PH jest opisem pewnego ideału, do którego harcerz dobrowolnie dąży ("mam szczerą wolę...") i jeśli ktoś ma problem z alkoholem, papierosami czy innymi używkami, to powinien pracować nad sobą...

Moim zdaniem przede wszystkim należy w takim przypadku porozmawiać z "delikwentem"...

Niektóre płyny (w nowomowie zwane z angielska liquidami) rzeczywiście mają zerową zawartość nikotyny, co zresztą pewnie napisane jest na opakowaniu. W takim przypadku sugerowałbym wytłumaczyć, że widok bezkarnego popalania, bliżej nieokreślonego czegoś może być równie "demoralizujące" jak bezkarne popalanie zwykłych papierosów...
odpowiedź 31 lipca 2013 przez użytkownika JM (1,842)   25 45 64
–3 głosów

JA   BYM   TO   UZNAŁA   ZA    ŁAMANIE    PRAWA   HARCERSKIEGO,   PONIEWAŻ 

TO JEST SPALANIE TYTONIU .   JA  JESTEM   PRZECIWNA   TAKIM   "ULGOM''

odpowiedź 22 listopada 2014 przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
No właśnie w e-papierosie nie ma ani spalania, ani tytoniu...

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 863 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2017 przez użytkownika Zuza ;* (285)   6 9 20
+2 głosów
1 odpowiedź 269 wizyt
+18 głosów
6 odpowiedzi 1,662 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2013 przez użytkownika Gisu (648)   4 8 19
+2 głosów
0 odpowiedzi 687 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 5,151 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2015 w Pomysł na... przez użytkownika harcerkaola (105)   1 1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...