• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak kiedyś oznaczano funkcje?

+9 głosów
Czy ma ktoś dostęp do jakiegoś starego regulamunu odznak? Jak kiedyś oznaczano funkcje? Kiedy wprowadzono sznur poczwórnie pleciony? Co wcześniej nosił np. hufcowy? Czy przed wojną były okręgi i obwody (tak jak teraz w ZHR) a jeśli tak to jak oznaczano w nich funkcje? Jednym zdaniem - wszystko o starych oznaczeniach funkcji.

Aha i jeszcze jak to było w zuchowym systemie gromadkowym.
pytanie zadane 21 marca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%

edycja 21 marca 2013 przez użytkownika PLscout
   
Nasza stara hufcowa biblioteczka obfitowała w takie "starocie", jednak ostatnio zrobiłam tam gruntowne porządki (ech, te próby :) ). Postaram się coś znaleźć i dam znać.

2 odpowiedzi

+5 głosów
 
Najlepsza
Zależy, jak daleko w przeszłość chcesz sięgać ;) Ja mam "Rocznik Harcerski" St. Sedlaczka z....lat dwudziestych. Tam dopiero są ciekawostki! Ale do rzeczy. Przed II W. Św. ZHP podzielony był na Okręgi, gdyż mieliśmy dwa Związki. Męski i Żeński. Koedukacja miała miejsce dopiero na etapie harcerstwa starszego /ludzi dorosłych/.  Zarząd Okręgu nosił sznury białe. Obwodom nie wymyślono sznurów, bo w sumie ta struktura nie do końca się rozwinęła. Ta struktura to współczesny ZHR. Sznury miały bardzo przejrzystą strukturę, która się powtarzała aż do lat 70- tych, gdy to w "epoce wczesnego Gierka" wprowadzono gigantyczny Związek i nowe zasady noszenia sznurów, by sprostać rozdętym strukturom.

Do roku 49-go, gdy to ZHP rozpędzono w ramach "tępienia przedwojennego skrzywienia skautowego", sznury po krótce wyglądały następująco:

Drużyna: szary, brązowy, zielony, granatowy. Kapelan, fioletowy. Sznury noszono wokół ramienia.
 

"Szary" jak "szary harcerski strój" - szkoda mi szarego sznura.....
Gdzieś w latach 30-stych po raz pierwszy pojawił się srebrny suwak, jako oznaczenie komendanta Szczepu /gromady/ na granatowym sznurze.

Hufiec:

Sznury srebrne z ramienia, wokół ramienia i z szyi!!! (z ramienia Komendant)

Analogicznie Chorągiew (złote) i Główna Kwatera.( skórzane)

Sznury plecione /okropieństwo!/ dla komendantów wymyślono właśnie "za Gierka" przypominały sznury galowe "wojskowo-milicyjne" i ogromnie szkoda, że ostatnia reforma mundurowa nie przywróciła tradycyjnego schematu, ograniczając spektrum funkcji i znosząc te plecionki!

Sznury funkcyjne, to tradycja przyjęta w Skautingu z armii brytyjskiej, gdzie bardzo dobrze służyły wojskowej logistyce.

Warto wspomnieć, iż piękną tradycją są sznury noszone na obozie, gdzie np obożny i tylko i wyłącznie On, nosi sznur zielony z szyi, instruktorzy zielone, zaś komendant granatowy wokół ramienia.
odpowiedź 23 marca 2013 przez użytkownika Wilk Samotnik (2,486)   9 30 55
wybrane 13 lutego 2014 przez użytkownika royas
A co z drużynowym na obozie - ma mieć taki sam sznur jak komendant?
Ja to widzę tak. Jeśli drużyna ze swym drużynowym wyjeżdża w "obozowym składzie" - to drużynowy jest komendantem. Jeśli kombinujemy jakieś łączone składy jednego obozu z drużyn, to drużynowych na czas obozu nie ma, na obozie jest komendant. Śródroczni drużynowi wchodzą w skład komendy obozu jako kadra - sznury zielone wkoło ramienia. Ale to jest praktyka moich środowisk.
0 głosów
Może jestem staroswiecki, ale korzystalem kiedys z biblioteki UW... Mieli tam rozne fajne ksiazki harcerskie, przedwojenne. No i jest jeszcze Grzegorz Nowik - on napewno wie. I muzeum harcerstwa jest.
odpowiedź 25 marca 2013 przez użytkownika Marcin J. Wysmułek (643)   1 7 17
też się da, ale jak sprawdzałem profil pytającego jest z Hufca Ziemi Cieszyńskiej, trochę daleko do biblioteki UW, Biblioteki Narodowej i Muzeum Harcerstwa.

Podobne pytania

+5 głosów
2 odpowiedzi 711 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika royas (22,194)   86 264 490
+12 głosów
2 odpowiedzi 459 wizyt
+10 głosów
2 odpowiedzi 2,740 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Piotr (209)   4 5 9
0 głosów
1 odpowiedź 1,098 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika einezukunft (105)   1 1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 926 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Grocik (160)   1 1 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...