• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy drużynowa/y gromady zuchowej wydaje rozkazy?

+6 głosów
Czy drużynowa/y ma obowiązek wydawać rozkazy w gromadzie zuchowej. W jaki sposób potwierdza się Obietnicę Zuchową, nadaje stopnie i sprawności. Gdzie szukać źródłą prawnego udokumentowania w/w działań. Spotkałem się z wieloma gromadami, w których nie pisze się rozkazu, przyboczni są powoływani przez szczepowych bądź są oni mianowani obrzędowo - to samo dotyczy stopni, sprawności, nazw szóstek, szóstkowych etc.
pytanie zadane 21 marca 2013 w Zuchy przez użytkownika Marek (213)   1 4 10
Współczynnik akceptacji: 0%

otagowane ponownie 24 marca 2013 przez użytkownika Gacek
   

2 odpowiedzi

+5 głosów

Drużynowy podejmuje decyzje. W drużynach harcerskich (i starszych) zwyczajową i usankcjonowaną prawnie formą OGŁOSZENIA decyzji jest rozkaz.

Instrukcja nie precyzuje, w jakiej formie drużynowy ma ogłosić decyzję w gromadzie zuchowej. Praktyka i metodyka zuchowa podpowiada, że niektóre rzeczy wplata się do realizowanego cyklu sprawnościowego. Z pewnością zatem decyzja drużynowego musi być utrwalona - w książce pracy. A ogłoszenie - w sposób obrzędowy, przyjęty w środowisku / metodyce zuchowej / własciwy do decyzji i okoliczności.

odpowiedź 21 marca 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
+3 głosów

Oczywiście, że drużynowy wydaje rozkazy! Wygogluj Instrukcja prowadzenia gromady zuchowej w ZHP i wszystko będzie jasne :) Wzór rozkazu różni się nieco od rozkazu w drużynie, ale znajdziesz w internecie bez problemu :)

odpowiedź 21 marca 2013 przez użytkownika kociaraa (438)   4 8 18
Widzę, że moje pytanie wydało burzę komentarzy :) Jak sami zauważyliście pytanie samo w sobie nie jest proste. Bo instrukcja mówi jedno, a logika drugie. Odnośnie mojego stwierdzenia: "Spotkałem się z wieloma gromadami, w których nie pisze się rozkazu, przyboczni są powoływani przez szczepowych bądź są oni mianowani obrzędowo - to samo dotyczy stopni, sprawności, nazw szóstek, szóstkowych etc." Tłumacze, co miałem na myśli. Mianowicie spotkałem się z gromadami, gdzie zdobycie stopni czy sprawności dokumentowane jest w formie kroniki, który stanowi swoisty dokument prowadzonej "próby". Jednakże nie dawała mi spokoju kwestia Obietnic, mianowania na funkcje, gdzie siłą rzeczy - coś - jakiś dokument musi to regulować. Rozumiem zatem, że rozkazy można ale nie trzeba prowadzić w gromadzie, jednakże jak to się ma do pewnych stałych elementów, gdzie ten rozkaz byłby potrzebny?
"... Rozumiem zatem, że rozkazy można ale nie trzeba prowadzić w gromadzie, jednakże jak to się ma do pewnych stałych elementów, gdzie ten rozkaz byłby potrzebny? ..."  
Ma się tak, że jak Tobie jest potrzebny to go stosujesz a jak nie to nie ;-)))
(Chyba trochę temat się przedawnił, ale dorzucę jeszcze swoje 3 grosze.)

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest:
- pisanie normalnych rozkazów z mianowaniami przybocznych, nadawaniem gwiazdek i dopuszczaniem do Obietnic (do dokumentacji gromady)
- przedstawianie tego zuchom w jakiś fabularny/ obrzędowy sposób.
Też wielokrotnie szukałam na to odpowiedzi - i konkretnej nie udało mi się znaleźć.
Co mi się wydaje (więc mogę być w błędzie): drużynowy nie musi wydawać rozkazów i nie są one niezbędne do tego, by dopuścić zucha do złożenia Obietnicy czy do nadania sprawności.
Można zrobić to w sposób obrzędowy, przyjęty w gromadzie.
Fakt, warto ten fakt udokumentować - ale wydaje mi się, że w gromadzie zuchowej wystarczy, jeśli to będzie wpis do kroniki, fotorelacja itp.
Nie jestem w 100% pewna, jak rozwiązać problem mianowania przybocznego - ale myślę, że przedstawiona wcześniej możliwość, by szczepowy go mianował - jest jak najbardziej ok. Może ewentualnie drużynowy drużyny, do której przyboczny należy (jeśli oczywiście taka sytuacja ma miejsce)?
Mianowanie przez szczepowego lub innego drużynowego to naprawdę nie jest dobry pomysł. Oni po prostu nie mają uprawnień aby dokonać takiego mianowania. Jeśli drużynowy gromady ma potrzebę mianowania w rozkazie to niech po prostu napisze swój rozkaz i po sprawie. Nie musi odczytywać takiego rozkazu zuchom, a "wprowadzenie" na funkcję może zrobić obrzędowo (zgodnie obrzędowością gromady lub fabułą aktualnej sprawności).

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 2,429 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2013 przez użytkownika plomyczek_adam (183)   2 3 11
+1 głos
1 odpowiedź 421 wizyt
pytanie zadane 15 września 2020 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,451)   4 11 34
+4 głosów
2 odpowiedzi 693 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2013 przez użytkownika Andrzej Nowak (190)   1 6 10
0 głosów
2 odpowiedzi 529 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 725 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2015 przez użytkownika przyboczna14GZ (167)   5 10 15
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...