• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zdobywanie plakietki szczepu/drużyny [zamknięte]

+4 głosów

Jakie macie zwyczaje odnośnie zdobywania plakietek szczepu/drużyny w swoich środowiskach i ich wręczania? W szczepie, który prowadzę harcerze muszą wykazać się wiedzą np. co to jest szczep czy opowiedzieć parę słów o bohaterze szczepu oraz wziąć udział w wydarzeniu szczepowym. Szukam inspiracji, by trochę to zmienić i zaproponować coś nowego, bardziej atrakcyjnego dla harcerzy.

komentarz zamknięcia: znalazłam to czego szukałam:)
pytanie zadane 19 marca 2013 przez użytkownika Kluska (4,447)   22 55 92
Współczynnik akceptacji: 20%

zamknięte 21 marca 2013 przez użytkownika Kluska
   

6 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza
Uważam, że całkiem sensowne jest wymaganie aby każdy harcerz wiedział co oznacza każdy znaczek, który nosi na mundurze. Dlatego wymaganie  podstawowej wiedzy o szczepie przed przyszyciem plakietki szczemu jest moim zdaniem dobre. Ale ważny jest sposób przekazania i sprawdzenia tej wiedzy. Sprawdzenie nie musi być formalne, nie musi to być zdobywanie plakietki. Tylko sprawdzanie na bieżąco podczas zbiórek i tej imprezy szczepu.

1. "W jakim szczepie jestem" - np. nauka przedstawiania i meldowania - hipotetyczne przedstawianie lub meldowanie komendantowi hufca.

2. "Kto jest w moim szczepie" - jeśli impreza szczepu to pierwszy "występ" w gronie większym niż drużyna, to po prostu luźne informacje przekazywane przez zastępowych i drużynowego, podczas zajęć w mundurach "o, a ci w niebieskich chustach to ...". Polecenie dokładnej obserwacji podczas apelu. Sprawdzenie np. identyfikacja kto jest ze szczepu a kto nie na zdjęciach.

3. Jak wygląda plakietka szczepu - sprawdzenie: np. wybieranie spośród kilku rysunków plakietki różniących się detalami tego prwidłowego.

Ostateczne sprawdzenie można robić w formie krótkiego biegu na każdej impezie szczepu na której są nowi członkowie. Oczywiście warto zadbać aby każdy "zdał". Wręczenie plakietek może być na końcu tego biegu, związane z obrzędowością. Może też być uroczyste przyjęcie i powitanie na apelu kończącym imprezę.

Czyli ogólnie, żeby patrząc od strony harcerza nie było wrażenia, że zdobywa plakietkę, tylko, że zanim pojedzie na imprezę szczepu zdobywa podstawowe informacje o nim, na imprezie pogłębia je i weryfikuje w praktyce i ostatecznie jest wprowadzany/przyjmowany/witany w gronie szczepu, czego symbolem jest właśnie plakietka szczepu.
odpowiedź 19 marca 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
wybrane 21 marca 2013 przez użytkownika Kluska
+4 głosów
Nie zdobywaliśmy plakietek szczepu. Każdy członek drużyny dostawał takową plakietkę i tyle. Mały jest sens metodyczny zdobywania plakietki szczepu, lepiej ten wysiłek poświęcić na zdobycie jakiejś sprawności.
odpowiedź 19 marca 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
Też trochę takie przemyślenia własnie mam, chociaż jednocześnie nie chciałabym tak dawać plakietek ot tak, ale żeby to było właśnie z czymś związane i właśnie szukam pomysłów jak to zmienić
+3 głosów
Można się spytać o symbolikę barw oraz o nazwę szczepu. Bohater szczepu to też dobry pomysł :) Mnie się podoba wymóg uczestnictwa w imprezie szczepu.

 

W moim środowisku jest tak, że harcerz czy harcerka po pewnym czasie otrzymuje/zdobywa barwy drużyny (na podstawie uczestnictwa w życiu drużyny, zachowania i kilku innych rzeczy) a wraz z chustą otrzymuje także plakietki drużyny, szczepu oraz pagony.
odpowiedź 19 marca 2013 przez użytkownika KopczyK (3,470)   9 33 72
+2 głosów
W moim szczepie plakietkę otrzymuje się od razu po dołączeniu. Inaczej jest z plakietką drużyny. Żeby zdobyć plakietkę w danej jednostce metodycznej trzeba mieć barwy, odpowiedni stopień (harcerze - młodzik, HS - odkrywca, wędro - HO) i odznaczać się zaangażowaniem.
odpowiedź 19 marca 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz (1,786)   4 19 40
przywrócone 20 marca 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz
+2 głosów
Plakietka drużyny/szczepu to tak samo jak hufcowa jest zwykłym oznaczeniem przynależności do danej jednostki. Jeśli chcemy by można było nas rozpoznać powinniśmy zadbać o to by takie plakietki mieć jak najszybciej. Zdobywanie 100 różnych gadźetów (próba na krzyż, barwy,wywijki [nie wchodząc już w regulaminy], beret, finkę, plakietka drużyny, szczepu,... itd. ) jedynie odciągają harcerzy od tego co najważniejsze - pracy nad stopniami i sprawnściami.

Najlepiej gdy wszelkiego typu oznaczenia, barwy itp. będą wręczone jak harcerz będzie posiadał swój mundur bez zbędnego rozdrabniania się na kolejne próby i wykazywanie się niewiadomo jaką wiedzą.

Świadomość w jakim środowisku się harcerz znajduje jest ważna, jednakże myślę że taką wiedzę jest w stanie zdobyć bardzo szybko po prostu uczestnicząc w życiu drużyny/szczepu.
odpowiedź 20 marca 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
+1 głos
Naprawdę zdobywacie plakietki szczepu? Jeszcze barwy rozumiem, ale nie przesadzajmy. Nie długo zdobywać będziemy też lewą skarpetę, potem prawą. może guziki?
odpowiedź 19 marca 2013 przez użytkownika lenusek (349)   3 5 15
edycja 4 kwietnia 2013 przez użytkownika lenusek
U nas barw szczepu na przykład się nie zdobywa, stąd plakietka, a Twoja odpowiedź jakoś inspirująca w tym temacie nie jest. Fajnie by było jakbyś bardziej rozwinęła swoją odpowiedź.
Porównanie niezbyt trafne. Nie wiem jak dla ciebie, ale dla mnie plakietka szczepu to coś znacznie ważniejszego od skarpetki. xd

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 446 wizyt
pytanie zadane 22 października 2018 w Drużyna przez użytkownika dh.Lilijka21 (110)   1 3
+2 głosów
1 odpowiedź 403 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2016 w Drużyna przez użytkownika Anonim1122 (120)   1 4 7
+1 głos
2 odpowiedzi 429 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2015 w Drużyna przez użytkownika shadrin121 (287)   16 27 36
+6 głosów
3 odpowiedzi 1,698 wizyt
pytanie zadane 14 września 2013 w Drużyna przez użytkownika JM (1,842)   24 45 64
+1 głos
1 odpowiedź 500 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...