• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Praca z dorosłymi, potencjalnymi instruktorami

+9 głosów
Przychodzi do hufca kilka osób w wieku ok 25 lat. Mówią, że chcą zostać harcerzami, po którkiej rozmowie wychodzi, że docelowo chcieliby zakładać drużyny/gromady. Problem jednak jest taki, że są harcersko zieloni, a plus to w większości studia pedagogiczne, animacja itp. Jak ich zorganizować od strony praktycznej? Jak to ugryźć od strony formalnej?
pytanie zadane 15 marca 2013 w Metodyka i metoda przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza

Raz na jakiś czas są organizowane kursy dla dorosłych, przychodzących pracować do ZHP. Taki kurs był np. w Perkozie w trakcie zlotu kadry w 2011 r. (robiliśmy go w edycji nauczycielskiej i kleryckiej) - można poprosić o pomoc w organizacji takiego kursu.

Co zrobić? Szkolić! Małkowski przyszedł do harcerstwa, nie był w ZHP od małego, a był raczej dobrym instruktorem. Takich przykładów jest wiele.

Zatem:

  • zapodać dobrą lekturę (Scouting for boys R. Baden-Powella jako podstawa)
  • zabronić czytać byle g...
  • zabrać ich latem na dobry obóz - niech utworzą samodzielny zastęp, budują pionierkę, pełnią warty w nocy, a jednocześnie pomagają w organizacji gier - poznac mają w praktyce harcerstwo i to jak w najlepszym wydaniu: zatem obóz w lesie, najlepiej puszczański...
  • zabrać na dobry kurs - jesli jest takich więcej - to zrobić dobry kurs specjalizowany pod nich, z odpowiednio dobranymi tematami i kadrą (pamiętając, że nie każdy, kto dobrze naucza 16-latków, dobrze będzie nauczał starszych od siebie i z zasobem wiedzy pedagogicznej często większym)
  • jednocześnie niech będzi im otwarta próba harcerska (od razu) z wymaganiami pierwszych 4 stopni połączonymi (z nastawieniem na techniki i zwyczaje harcerskie, pomijając elementy rozwoju personalnego, które już dawno zrealizowali) z próbą wędrowniczą
  • dać im kilka wyczynów i wędrówek do zrealizowania
odpowiedź 15 marca 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
wybrane 13 lutego 2014 przez użytkownika royas
+2 głosów
Myślę, że przydało by się zorganizować dla nich specjalny kurs - z zakresu metody harcerskiej i technik. Taki kurs drużynowych poszerzony o naukę technik i obyczajów harcerskich. Do tego pojechać razem na jakiś biwak, zorganizować rajd. Mam taki pomysł, żeby zorganizować ich w jakiś krąg/zespół, spotkać się przez jakieś półtora do dwóch miesięcy co tydzień robiąc dla nich szkolenia w formie zbiórek, żeby mieli do czegoś odniesienie w swojej funkcji (pod koniec mogli by zorganizować kilka sami). Jako, że są to już ludzie dojrzali i świadomi tego, co chcą robić można by przygotować ich do otwarcia próby przewodnikowskiej.

Dodatkowo dobrze by było jakby mieli możliwość uczestniczyć w kilku zbiórkach innych drużyn i zobaczyć jak to wygląda, czy pojechać z drużyną na jakiś wyjazd w ramach pomocy.

Na pewno wymaga to sporo pracy i dobrz by było gdyby znalazła się jakaś jedna osoba-mentor, który by ich poprowadził.
odpowiedź 15 marca 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   32 76 127
Dodam jedynie, że czasem organizowane są właśnie specjalne kursy drużynowych dla dorosłych. Zazwyczaj z nastawieniem na nauczycieli, ale nie tylko

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 568 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2017 w Drużyna przez użytkownika Gosia Fijał (155)   6 8 12
0 głosów
2 odpowiedzi 400 wizyt
pytanie zadane 28 czerwca 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Julson (112)   1 2 5
+1 głos
1 odpowiedź 422 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2017 w Drużyna przez użytkownika SzaraPatka (191)   4 7 11
+1 głos
1 odpowiedź 375 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2017 w Drużyna przez użytkownika harcereczkaiza (115)   2 4
+3 głosów
1 odpowiedź 457 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2014 w Próby przez użytkownika Marcheffa (185)   1 5 13
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...