• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Ziemia lubuska jako przykład stalinizmu w harcerstwie

–1 głos
Kiedy w latach 90. pozbywano się symboli komunizmu w kraju oraz harcerstwie, na zachodzie naszego kraju doszło do zadziwiającego zjawiska restalinizacji w formie wpajania tożsamości regionalnej. Podczas łączenia chorągwi, w 1992 roku łącząc chorągiew gorzowską z zielonogórską, przywrócono potworka z lat 50. - Chorągiew Ziemi Lubuskiej. W ramach wyjaśnienia, ziemia lubuska to sztuczne pojęcie stworzone w 1948 roku, które miało uzasadniać przynależność zachodniej (północ Dolnego Śląska i wschodnia Brandenburgia/Braniborska) cześci województwa poznańskiego do Polski, a później powstałego w 1950 województwa zielonogórskiego.

Czy w waszych środowiskach spotyka się także próby gloryfikacji totalitaryzmu? Czy są hufce posiadające patronów nacechowanych politycznie?
pytanie zadane 13 marca 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (729)   10 26 39
Współczynnik akceptacji: 14%
   
Mam wrażenie, że błędnie przedstawiasz motywacje stojące za powstaniem tej chorągwi. Przypuszczam że chodziło raczej o mniej więcej dopasowanie chorągwi do województw, a nie o gloryfikację totalitaryzmu.

Tutaj: http://www.spis2007.zhp.pl/wyswietl.php/zapytanie/ZHP/hufiec/ masz listę bohaterów hufców w ZHP. Co prawda z 2007 ale pewnie nie za wiele się pozmieniało.

Takie tematy to bardziej pasują do forum.

2 odpowiedzi

+4 głosów

Chyba próbując pojechać po bandzie z lekka za nią wypadłeś, takie odnoszę wrażenie. Nie widzę podstaw merytorycznych do wiązania nazwy "lubuska" ze stalinizmem czy totalitaryzmem, zwłaszcza, że ten termin istnieje i istniał wcześniej, w nieco innym znaczeniu - we wczesnym PRLu to raczej zapożyczenie nazwy historycznej dla określenia obszaru (jakoś trzeba było go nazwać), niż wprowadzania totalitarnej ideologii.

Twoje pytanie zaś zbyt podchodzi zapędami niektóych Niemców do rewizji granic... 

odpowiedź 14 marca 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,861)   37 88 189
+2 głosów
Mam takie wrażenie, że dziś na siłę stara się wiele rzeczy, które PRL wprowadził - nazwać złymi i godnymi potępienia, a nie wszystkie takie były. Ba! Może i to nie tendencja ustosunkowana do samego PRL-u, ale ogólnie do całego ruchu lewicowego. Choćby np. zmiana nazwy ulicy z im. Czerwonych Kosynierów na Nadmorską. Co to komu przeszkadzało?

Jeżeli druhu nazywasz restalinizacją - reformę administracyjną (Jedną z najlepszych reform w historii III RP.) obszaru, który Polsce został podporządkowany w okresie "stalinowskim" (Choć ja bym użył nazwy bierutszczyzny, bo do stalinizmu jednak było nam daleko.) to druhu mocno przegiąłeś.

Ziemia Lubuska jest tak samo "sztucznym" pojęciem jak Ziemia Opolska. Nawet jeśli historycznie uznamy tą nazwę za sztuczną, to przyczyny jakie druh wymienił są po prostu rozbrajające. Dzielono administracyjnie kraj, wydzielono kawałek i tak go nazwano, dla organizacji Państwa. Nie zapominajmy, że Zielonogórskie nie było zbyt gęsto zaludnione, więc np. na ówczesnym obszarze Zielonogórskiego mieszkało tyle ludzi co na dużo mniejszym Górnośląskiego. Ja rozumiem, druha wypowiedź gdyby np. Katowice znów stały się Stalinogrodem, ale bez przegięcizmu ;p Potem wszystkie te pierwotne jednostki podzielono, bo uznano, że mniejszy obszar województwa to łatwiejsze nim zarządzanie. Więc jakby do dziś zostało Gorzowskie i Zielonogórskie to by nie było stalinowskie? W dobie naszych czasów jeszcze nie spotkałem się z opinią, że reforma administracyjna była formą stalinizacji...

Gloryfikacja totalitaryzmu? Druhu... Polecam sięgnąć po Archipelag Gułag, Inny Świat, Fabrykę Oficerów i dokładnie zapoznać się z pojęciem totalitaryzmu, bo choć u nas fiołkami nie pachniało, to tak źle nie było. Poza tym druhu. Demokratycznym państwem jesteśmy od 91' roku, bo przecież przez większy czas istnienia II RP, byliśmy krajem autorytarnym. Trzeba poczytać o Berezie Kartuskiej i wielu innych przyjemnych pensjonatach i wtedy się zastanowić, czy czasem nazwanie drużyny nazwiskiem Naczelnika Piłsudskiego nie jest gloryfikacją takiego ustroju. ;)

Ponad to! Chcesz druhu, czy nie! Często i gęsto patronami będą bohaterowie nacechowani politycznie. Chocby i wcześniej wspomniany Piłsudski ;) Ja osobiście, kiedyś postaram się o patrona dla swojej drużyny i nie będę patrzył z kim ta osoba była związana, tylko co zrobiła dla Polski i bliźnich.

Pytam się druha dlaczego nie ma drużyny im. 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego? Przecież Ci ludzie także przeszli piekło. Ci ludzie nie kochali ZSRS , które ich napiętnowało z powodu pochodzenia. Ci ludzie szli i gineli za Polskę. W większości bez znaczenia czy białą, czy czerwoną. Niejednokrotnie byli zmuszani do tego siłą, a tymczasem sam przedrostek "Ludowego" i skojarzenie z wujciem Józefem przekreśla ich heroizm.

Konkluzja. Porzućmy doszukiwanie się kontekstów politycznych. Zacznijmy doszukiwać się cichych bohaterów naszej historii.
odpowiedź 14 marca 2013 przez użytkownika Jędrzej Wiącek (1,403)   8 19 38
edycja 14 marca 2013 przez użytkownika Jędrzej Wiącek
W kwestii przedostatniego akapitu. Jestem członkiem hufca im. 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty "Tadeusza Kościuszki", czyli tych od Berlinga. Parę lat temu ktoś zwracał nam uwagę, że nie jest to bohater poprawny politycznie, ale czy ich wina, że wyszli z ZSRR z Berlingiem, a nie Andersem?

Podobne pytania

+8 głosów
2 odpowiedzi 247 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2013 przez użytkownika Kołatek (616)   3 10 18
0 głosów
0 odpowiedzi 112 wizyt
pytanie zadane 7 października 2020 przez użytkownika morawka (105)   1 2 5
+1 głos
1 odpowiedź 383 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2018 przez użytkownika Lusi333 (110)   1 5
+1 głos
1 odpowiedź 208 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2018 przez użytkownika harcerka_z_powerem (158)   2 4 10
+1 głos
4 odpowiedzi 231 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2017 przez użytkownika Ignacy241 (110)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...