• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czego zabrakło na waszym kursie drużynowych?

+11 głosów
Patrząc na standardy kursów przewodnikowskich i drużynowych jest wiele teorii i "zajęć z dokumentami i regulaminami". Czy po waszym kursie już podczas normalnej pracy z drużyną odczuwaliście jakiś niedosyt wiedzy i lub braki "w praktyce"?

Jakie treści, zajęcia, warsztaty waszym zdaniem są potrzebne drużynowemu by dobrze przygotować go do prowadzenia drużyny a co nie znajduje się w obecnych standardach kursów drużynowych / przewodnikowskich?
pytanie zadane 11 marca 2013 w Drużyna przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
Współczynnik akceptacji: 0%
   

4 odpowiedzi

+9 głosów
Mnie zabrakło zajęć na temat pracy drużynowego z przybocznym.
odpowiedź 11 marca 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz (1,786)   4 19 40
A jakie zagadnienia dotyczące tej pracy powinny zostać uwzględnione?
Jak motywować przybocznego i jak efektywnie z nim współpracować. Jak dzielić obowiązki, jakie zagadnienia mu powierzać, czego wymagać, jak budować jego pozycję wśród harcerzy i rodziców. Jak powinna wyglądać praca drużynowego i przybocznego z programem drużyny.
Dzięki wielkie - bardzo szczegółowe uwagi :)
Takie treści znajdują się w standardach kursów drużynowych.
+5 głosów
Zgadzam się z powyższym.

Dodam jeszcze pracę ze stopniami i sprawnościami, prowadzenie zastępu zastępowych, pracę z projektami HS - to są najważniejsze sprawy których mi zabrakło. Może były, ale jedynie w teorii i wykładowo, co potem trudno jest przełożyć na praktykę.
odpowiedź 11 marca 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
Wszystkie treści wymienione przez Ciebie również znajdują się w standardach. Problemem może być czasem dobranie niedoświadczonej kadry, która nie prowadzi zajęć metodą harcerską.
+3 głosów
Na moim kursie (zuchowym ale to chyba nie ma większego znaczenia) zabrakło informacji i ćwiczeń o tym jak współpracować ze środowiskiem lokalnym np. rodzicami i szkołą - było by mi wtedy znacznie łatwiej gdybym wiedziała np. jak poprowadzić zebranie z rodzicami albo spotkanie z gronem pedagogicznym
odpowiedź 20 marca 2013 przez użytkownika ruda (726)   4 13 30
To akurat jest dosyć trudne zagadnienie choć często z pomocą przychodzą doświadczeni drużynowi, którzy już takie spotkania mają za sobą :)
Również takie treści znajdują się w standardach i może je bardzo praktycznie przeprowadzić.
+1 głos
Mi zabrakło wiedzy pedagogicznej, psychologicznej. Zapewne wiemy, jak nagradzać, ale niekoniecznie jak karać. (jak dostosować karę do wieku, do przewinienia itp.) Chciałabym się dowiedzieć, na jakie sytuacje muszę być przygotowana jako wychowawca. Jak pracować z dzieckiem trudnym (nie tylko ADHD i inne dysfunkcje, ale czasem nawyki i zachowania wyniesione z patologicznego srodowiska z jakiego wywodzi się dziecko). Nie mówi się wcale o wychowaniu seksualnym.

Gdy w pewnym środowisku mówiąc o ww. problemach usłyszałam: nic nie zastąpi doswiadczenie. Oczywiście, zgadzam się z tym, ale dlaczego mam iść zupełnie nieprzygotowana, skoro ktoś mógł mnie czegoś nauczyć (korzystałabym z doświadczenia innego instruktora, nie musiałabym się uczyć na swoich błędach).

* Nie jestem jakąś ofiarą losu, nie szukam gotowca na wszystko ;-)
odpowiedź 22 marca 2013 przez użytkownika kociaraa (438)   4 8 18
Niestety, to prawda. Można mówić o "doświadczeniu", ale jak stajesz przed problemem (np. z dziedziny wychowania seksualnego) na obozie, to... bez wiedzy działa się na omacku, a to sprawy zbyt poważne, aby eksperymentować na dzieciach.
I to jest bardzo ważna uwaga. Jeśli kurs jest dobrze zorganizowany czasowo, że mamy jeszcze spokojny czas na chociaż zwykłe ognisko, przy którym można porozmawiać, powymieniać się na luźno doświadczeniami, to wiele właśnie takich cennych pedagogicznych, psychologicznych treści można wynieść. Mam akurat porównanie między kursem, gdzie mieliśmy na to czas i kursem gdzie kompletnie go nie było i bardzo żałowałem, bo standardy standardami... ale to nie wszystko, ludzie mają pytania i warto żeby właśnie na kursie drużynowych padały konkretne odpowiedzi od doświadczonych, kompetentnych instruktorów.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 1,222 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2014 przez użytkownika rolfrog (429)   12 19 35
+9 głosów
1 odpowiedź 1,281 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2013 w Drużyna przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
+3 głosów
1 odpowiedź 596 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2013 przez użytkownika Yelle (2,096)   36 63 88
0 głosów
2 odpowiedzi 367 wizyt
pytanie zadane 28 czerwca 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Julson (112)   1 2 5
+1 głos
1 odpowiedź 242 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2021 w Drużyna przez użytkownika czesc.wszystkim (162)   2 3 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...