• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Od jakiego miesiąca harcerz powinien płacić składki, jeżeli wstąpił do ZHP w marcu? ?

+14 głosów
Mam 3 osoby ,które wstąpiły do drużyny w marcu. Czy mają one obowiązek opłacać składki od początku roku 2013 co byłoby absurdem, ponieważ wtedy nie wstąpili czy opłacać od marca i wtedy stają się pełnoprawnymi członkami, po wpisaniu ich do rejestru ? ( czy można ich wpisać w ciągu roku ?)  A może nieoficjalnie będą opłacać składki w drużynie a zostaną zapisane w struktury ZHP od nowego roku , a więc od 2014 ? Jak to ma wyglądać wg przepisów wewnątrz związkowych ! ?

 

Ps. Już dawno powinna być uregulowana sprawa składek w naszej organizacji ! Prosze o szybką odpowiedź.
pytanie zadane 7 marca 2013 w Finanse przez użytkownika sadnes (228)   3 4 7
Współczynnik akceptacji: 50%
   

6 odpowiedzi

+3 głosów

Płaci pełną składkę i koniec. Można ją sobie rozłożyć na raty tak jak to jest u wszystkich, ale na koniec roku ma mieć opłaconą pełną składkę. Niestety ale u nas nie ma czegoś takiego jak składka tygodniowa, kwartalna czy półroczna. Obowiązuje składka roczna, która jedynie jest podzielona na raty dla lżejszego jej opłacania.

Można powiedzieć młodziakom i/lub ich rodzicom że składka jest roczna i żeby pierwszą wpłatę wyrównali do okresu w którym młodzi zostali zapisani do drużyny (np. zapisani w czerwcu mają zapłacić od razu pierwsze dwa kwartały, zapisani we wrześniu pierwsze 3, itd. ), a potem płacą normalnie jak każdy. Różnica jest taka w nowoprzybyłych że ich składki w całości idą na konto drużyny.

Główny problem nie tkwi w tym że składka jest roczna czy że niewiadomo od kiedy płacić. @royas podał bardzo dobry fragment uchwały o składkach, który w zasadzie wszystko wyjaśnia. Myślę że główny problem jest w tym że szeregowi harcerze i ich rodzice bardzo często nie mają świadomości że składka jest roczna, a jest tylko rozłożona na kilka równych rat.

odpowiedź 22 maja 2013 przez użytkownika Blazej456 (594)   6 11 22
Zgadzam się, ale uważam, że sporym problemem jest opłacanie pełnej składki przez nowo wstępujących. To jest trochę uszczęśliwianie drużynowych na siłę. Myślę, że większość drużynowych wolałaby mieć mniej pieniędzy do dyspozycji, niż tłumaczyć wrześniowemu naborowi (lub ich rodzicom) dlaczego muszą wpłacić 3/4 składki, jak tu jeszcze mundur do kupienia, może plecak lub śpiwór...
Niestety tak już jest i wrześniowi czy późniejsze nowi harcerze dostają na start kopa w tyłek od władz naczelnych w postaci składki rocznej. Może któryś ze zjazdów jakoś wreszcie coś z tym zrobi :)

Osobiście spotkałem się z jednym rozwiązaniem takiego dylematu. Można nowych nie nie wpisywać do ewidencji do końca grudnia. Nowi dostają do końca roku taką wersję demo harcerstwa, mogą posmakować, ale nie mogą korzystać ze wszystkiego co harcerstwo daje. Rozwiązanie nie do końca harcerskie bo zmusza do omijania pewnych uchwał, ale jeżeli nowi harcerze (i/lub ich rodzice) są poinformowani o takim postępowaniu, to ja nie widzę w tym nic złego. W końcu jest to dla nich w jakiś sposób sprawiedliwe.
+3 głosów
Odświeżając nieco ten temat.

Zgodnie z najbardziej aktualną uchwałą w sprawie składek: http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20130527_112417_36-81_podstawowa_skladka_czlonkowska.pdf

Składki są od 1 stycznia 2014 roku naliczane kwartalnie, czyli jeśli pojawi się Nam nowy człowiek w gromadzie/drużynie w kwietniu/maju/czerwcu i zostanie to odnotowane w ewidencji to musi płacić składki od drugiego kwartału, a nie od początku roku.

Polecam zapoznanie się z tym dokumentem :)
odpowiedź 1 kwietnia 2014 przez użytkownika KopczyK (3,470)   10 33 72
Jeszcze ważny punkt jest taki, że tej pierwszej kwartalnej składki nie odprowadzamy do hufca i całe 12zł zostaje w drużynie. Tzn. jeśli dana osoba w ogóle wstąpiła do ZHP, jeśli tylko przeszła z innej drużyny to nie działa.
+1 głos
Uważam że osoba ,która wstępuje w szeregi Związku powinna składki opłacać z chwila dokonywania wpisu/rejestracji/z góry powinna wpłacić trzy miesięczna składkę za tzw. okres próbny. tyle powinno wystarczyć Drużynowemu z zaobserwowaniem czy dana osoba nadaje sie do przyjęcia do Drużyny. ona również w tych trzech miesiącach powinna dokonać własnego wyboru czy chce być harcerzem czy też nie. Za pobyt w drużynie powinno się pobierać również ubezpieczenie. Natomiast jeżeli wchodzi tu problem jak to zapisać to uważam że składka wniesiona za trzy miesiące nie powinna być, wpisywana do ewidencji finansowej, dopiero po okresie trzy miesięcy można ja ujawnić wpłacając całoroczną gdyby osoba ta wyraziła zgodę na pobyt w drużynie. jeżeli nie wyrazi zgody to wplata za składki powinna być wpisana do Drużyny jako dochód od tej osoby na rzecz ZHP.Za pobyt trzy miesięcznego szkolenia w ramach Statutu  również się coś należy, nie drużynowemu ale całej drużynie. Tak przynajmniej Ja robiłem w swoim zakresie w Drużynie i nie było problemu choć prawdę mówiąc na 20 osób rezygnowało 2 osoby. Życzę powodzenia i mniej kłopotów z takim problemem bo i sobie kłopot robi i Hufcowi który ręce zaciera. Czuwaj !
odpowiedź 28 maja 2013 przez użytkownika byniu (111)   1
edycja 28 maja 2013 przez użytkownika Marek Pęczak
+1 głos
Co prawda, jeszcze w tym roku nowowstępujący muszą opłacić składkę roczną, na szczęście już od następnego roku, będzie to tylko opłata kwartalna, w którym to kwartale dana osoba uzyskała członkostwo. A więc pierwszy kwartał, kiedy to osoba po raz pierwszy przyszła na zbiórkę, może być takim  3-miesięcznym okresem testowym - bez wpisywania do ewidencji, za który dana osoba i tak nie zapłaci, a jeśli będzie chciała zostać to już opłaca normalnie kolejne kwartały.
odpowiedź 2 czerwca 2013 przez użytkownika homme (148)   2 4
Czyżby uchwała składkowa na 2014 została już przyjęta? Czy to może jakiś projekt? Można gdzieś poczytać całość?
Super. Dzięki.
–1 głos

Uchwała nr 52/XXXVI Rady Naczelnej ZHP z dnia 17 grudnia 2011 r.  w sprawie podstawowej składki członkowskiej:

Pkt 8. (...) W przypadku osób, które uzyskają członkostwo ZHP w trakcie roku kalendarzowego, pobiera się pełną składkę roczną, która w 100% pozostaje w jednostce, do której dana osoba uzyska przydział służbowy.

Można to rozumieć w ten sposób, że składka jest roczna a jedynie rozłożona na kwartalne raty. Plus jest taki, że całość pozostaje w dyspozycji drużyny.

I jeszcze mała uwaga: pełnoprawnymi członkami stają się w momencie uzyskania przydziału (czyli przyjęcia do drużyny, zazwyczaj jest to umieszczane w rozkazie), co nalezy bez zbędnej zwłoki odnotować w rejestrach. Jeśli ten przydział nastąpił przed 10 marca, to do 10 marca mają obowiązek wpłacić część składki za cały pierwszy kwartał.

A ogólnie w marcu to jest mały problem, gorzej jak nabór jest np. w październiku.

Niewpisywanie do rejestru to po pierwsze oszustwo. Po drugie formalnie nie są wtedy członkami ZHP, czyli formalnie nie mogą składać przyrzeczenia, nie mogą brać udziału w wielu imprezach itp. 

odpowiedź 7 marca 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 7 marca 2013 przez użytkownika royas
Pobierana jest normalna składka roczna czyli 48zł i całość zostaje w drużynie - nie ma tu podziału na kwartały choć było by to na pewno bardziej "fair"...

Co do uzyskania przydziału - nie liczy się fakt odnotowania w rozkazie drużynowego tylko w ewidencji. A przydział / przynależność uzyskuje osoba w momencie przyjścia na zbiórkę z wypełniona zgodą na przynależność do ZHP co trzeba odnotować w "rejestrze" jakim jest Ewidencja ZHP.
Mylisz się.
Ewidencja jest tylko "internetowym obrazem" rejestru "papierowego" prowadzonego przez drużynowego. On jest najważniejszy.
A rozkaz jest tylko formą ogłoszenia faktu wpisu do rejestru.

"....  14. Przydział służbowy odnotowywany jest w rejestrze członków oraz w Ewidencji ZHP w momencie przyjęcia do danej jednostki.
  ...."
Przyjęcie do ZHP i uzyskanie przydziału następuje w momencie przyjęcia do drużyny, a to z kolei dzieje się w momencie podjęcia decyzji przez drużynowego. Tę decyzję drużynowy ogłasza w rozkazie i odnotowuje w rejestrze w książce pracy, ewidencji i książeczce harcerskiej. Ewidencja jest obowiązkowym obrazem rejestrów papierowych, jest więc czymś wtórnym. Myślę więc, że data przyjęcia i uzyskania przydziału to taka jaką ustalił drużynowy w swojej decyzji (przeważnie zbieżna z datą rozkazu).
W rejestrze papierowym i owszem ( jest to część ewidencji członków - to że my mamy to również w wersji elektronicznej to inna sprawa ), ale rozkaz drużynowego nic nowego nie wnosi poza potwierdzeniem faktu przyjęcia kogoś w poczet członków drużyny.
Czyli podsumowując: nie liczy się ani data rozkazu, ani data wpisaNIA do rejestru czy ewidencji. Ważna jest data wpisaNA do rejestru.
Oj liczy się liczy - jak nie masz kogoś w ewidencji (czy papierowej czy elektronicznej) formalnie taka osoba nie jest członkiem ZHP. Dostajesz dokumenty i BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI wpisujesz tą osobę do swojej ewidencji papierowej (z datą kiedy ta osoba wstąpiła)  a następnie tak szybko jak to możliwe również do ewidencji elektronicznej.
podsumowując odnośnie mojego pytania: pobieram składki od każdej z 3 osób, które przyszły do drużyny w wysokości 48 zł i zostaje ona u mnie w kasie drużyny, mam obowiązek wpisać ją do ewidencji ogólnej ZHP i do rejestru prowadzonego przeze mnie jako drużynowego w książce pracy drużyny ? Wtwedy taki harcerz staje się oficjalnie członkiem ZHP z chwilą wpisu do ewidencji ZHP czy mojej indywidualnej ? Wtedy może już brać czynny udział w życiu drużyny, hufca, związku ?
Uwaga techniczna - rejestr członków (papierowy, wg wzoru z instrukcji) prowadzisz niezależnie od książki pracy. Dlaczego ? Bo książkę pracy możesz udostępniać osobom "trzecim", np namiestnikowi, a rejestru nie możesz. Za wyjątkiem komendanta hufca i "lokalnego admina" Ewidencji ZHP.
@sadnes: uchwała nie mówi, że w przypadku nowych członków należy od razu, jednorazowo opłacić całą składkę, a jedynie, że pobiera się całą składkę; moim zdaniem chodzi tu jedynie o to, że składki nie naliczasz proporcjonalnie np. za 10 miesięcy. Więc myślę, że w marcu zbierasz po 12zł i na koniec każdego kwartału tez po 12zł. Całość zostaje dla drużyny.
Jest jak byk - "pobiera się pełną składkę roczną" czyli 48zł w chwili obecnej - jaśniej już się nie da :P
Owszem da się jaśnie: "pobiera się na raz pełną składkę roczną". Napisałem w poprzednim komentarzu jak rozumiem aktualny przepis: chodzi o to, że jak ktoś przychodzi w II, III lub IV kwartale to i tak płaci pełną składkę roczną a nie odpowiednio za 3, 2, 1 kwartał(y). Jaki byłby sens wymagania opłacenia całej składki na raz? Zniechęcić nowych? Już i tak wymaganie pełnej składki od osób przychodzących pod koniec roku jest z punktu widzenia pozyskiwania nowych członków słabym pomysłem. PTTK ma np. dla nowych członków opcję składki wrzesień-grudzień.

Osobiście to uważam, że uchwały składkowe są jednymi najbadziwniejszych w ZHP. Dotyczą ważnych tematów: kasy, automatycznej utraty członkostwa, praw członkowskich. Są nieścisłe: kto płaci, kto przekazuje, ile, do kiedy, za kogo. Temat "dziury składkowej" (różnica między stanem na koniec roku a stanem faktycznym) ciągnie się od lat i ciągle nie można tego jasno napisać. To jeszcze PRowo wygląda to tak jakby najistotniejszą sprawą było to aby centrala dostała szybko i sprawnie swoją działkę.
–1 głos
płaca od marca;) wpisujesz  te osoby na ewidencje ale składki opłacasz za tyle osób ile było na początku roku. Każda nowa osoba ma obowiązek płacenia składek ale moga one zostać na taki dodatkowy fundusz ;) lub można je mieć w miejsce osób które sie wykruszyły z różnych powodów;)
odpowiedź 21 maja 2013 przez użytkownika dh.anka (101)   2
Ale jak? W marcu płacą tylko za marzec? Jak to się ma do punktu 8. uchwały o którym piszę w swojej odpowiedzi? Warto pamiętać, że osoba, która nie wpłaciła wszystkich składek w odpowiednim terminie traci nie jest członkiem ZHP.
Z uchwały wynika, że pobiera się  roczną, ale co z osobami, które np. pojawią się w drużynie w październiku? U mnie w hufcu pobieramy składki od chwili wpisania na ewidencję. Jeżeli miałoby być tak jak w uchwale ( czyli zawsze pobieramy 48) to na pewno odstraszyło by nam potencjalnych "nowych" harcerzy;) Cała ewidencja to jeden wielki bałagan (delikatnie mówiąc), ale cóż jakoś trzeba sobie z tym poradzić i obejść pewne kwestie ;) pozdrawiam ;)
Niestety w tej kwestii uchwała jest raczej jednoznaczna: nowi płacą pełną roczną składkę. Nie jest do końca jasne jak należy ją rozłożyć na raty, ale na koniec roku musi być całość wpłacona do drużyny. Inaczej nie jest się członkiem ZHP. Jedynie RN ma prawo udzielania ulg w składkach. Składki od "nowych" pozostają w dyspozycji drużyny, więc drużynowy musi je mieć albo w kasie albo na "koncie" drużyny albo faktury, że je wydał.
Zamiast kombinować i obchodzić, lepiej popracować nad przekazaniem członkom RN przemyśleń nad tym przepisem?
Oczywiście, że lepiej wszystko robić tak jak powinno być, jak jest zapisane w uchwale. Problem zaczyna się, gdy działamy w małym, odbudowującym się hufcu , któremu zależy na pozyskiwaniu nowych członków. Każdy sobie musi jakoś radzić ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 408 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2016 w Finanse przez użytkownika minimini (147)   7 13 17
+1 głos
1 odpowiedź 382 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 371 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2017 w Finanse przez użytkownika Maciej Betlejewski (279)   7 10 15
+3 głosów
4 odpowiedzi 1,854 wizyt
pytanie zadane 9 października 2013 w Finanse przez użytkownika Grzegorz Prochowski (172)   2 4 9
+3 głosów
2 odpowiedzi 2,326 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2013 w Finanse przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...