• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kapituła Wędrownicza

+2 głosów

 

Czuwaj,
 
1) Chciałem się spytać co trzeba zrobić by wstąpić do kapituły wędrowniczej ? Czy może w niej zasiadac osoba, która ukończyła 25 lat ?
 
2) Czy na przyrzeczeniu wędrowniczym może uczesniczyć wędrownik bez stopnia instruktorskiego ? Czy taka osoba może  przyjmować (,,dawać'') w imieniu ZHP przyrzeczenia wędrownicze ?
 
pytanie zadane 6 marca 2013 przez użytkownika robcio822 (125)   1 1 5
Współczynnik akceptacji: 0%

otagowane ponownie 7 marca 2013 przez użytkownika KoT
   

No i jeszcze takie jedno pytanie w sprawie przyrzeczenia wędrowniczego...

3) Czy nie powinno być tak, że gdy żegnamy wędrownika (który ukończył 25 lat)  z grona wędrowniczego to powinno być to zakończone jakąś ceremonią ?  

 

 
Chodzi mi tu o to, że witamy harczerzy robiąc przyrzeczenie harcerskie, potem kolejny etap życia w ZHP to przyrzeczenie wędrownicze, a natępnie gdy te osoby kończą 25 lat to jakoś o nich zapominamy... 
Czy u was w środowisku jest taka ,,ceremonia zakończenia'' ? 
 
 
Wyjaśnij co to jest "przyrzeczenie wędrownicze" bo nie mam zielonego pojęcia (ale chyba podejrzewam co to jest). I w ZHP mamy tylko jedno Przyrzeczenie...
Jeśli masz coś do dodania do swojego pytania, to lepiej zmodyfikować pytanie (przycisk "edytuj") niż robić dopiski jako odpowiedź.

2 odpowiedzi

+1 głos
1. Raczej nie jest to wstąpienie do kapituły, tylko powołanie w skład, przez osobę lub jednostkę, która utworzyła daną kapitułę. Przypuszczam, że zazwyczaj wymagane będzie pewne obeznanie w temacie, potwiedzone np. stopniami.

2. Przypuszczam, że chodzi Ci o obrzęd nadania/wręczenia/przyznania naramiennika. Podobno często łączony z odnowieniem przyrzczenia harcerskiego, co z kolei też jest często krytykowane. Ale jak najbardziej może taka osoba brać udział w tej uroczystości. Najlepiej jak naramiennik wręcza drużynowy z naramiennikiem. Gdy takiego brakuje to może to być inna osoba z naramiennikiem. Nie musi być instruktorem.

3. Jest wiele okazji gdy pasowałoby zrobić jakąś ceremonię, ale nie jest to narzucane odgórnie a pozostawiane rozsądkowi drużynowego lub środowiska. Są różnie oraganizowne przyrzeczenia, zobowiązania; są przekaznia zuchów/harcerzy do starszej grupy metodycznej. Z pożegnaniem wędrownika jest taki problem, że mało kto wytrzymuje jako wędrownik do granicy 25 lat. Zazwyczaj albo zostaje wcześniej instruktorem albo odpada wcześniej.
odpowiedź 6 marca 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
+1 głos
Co do pytań 1 i 2 to chyba już nie mam nic do dodania ;)

A co do 3 to nie ma tu żadnej zasady, ale moim zdaniem nie może to być takie "puste odejście". Np. u nas w drużynie uczestnik, który uważa, że chce już zakończyć działalność wędrowniczą może zostać (za zgodą Kręgu Rady, nie musi mieć 25 lat) absolwentem. Nie jest to związane z żadną kokretną ceremonią (choć zwykle coś na pożegnanie jest organizowane), ale jest to wspomniane rozkazem i ma on (zgodnie z konstytucją) prawo do noszenia barw oraz udziału w przedsięwzięciach. Więc waga tej chwili jest pokreślana ;)
odpowiedź 6 marca 2013 przez użytkownika karol-gro (17,694)  

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 310 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 520 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika MajewsQa (327)   8 12 24
+5 głosów
2 odpowiedzi 402 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2013 w Próby przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   6 14 21
0 głosów
1 odpowiedź 1,423 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2017 przez użytkownika Michał1103 (105)   1 1 3
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,626 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...