• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Sznur opiekuna zastępu

–1 głos
Problem jest taki że jakiś czas temu oddałem zastęp chłopakowi 3lata młodszemu i zostalem powołany przez dh. drużynową na opiekuna zastepu i problem jest taki ze chciał bym to pokazać w pewnym sesie na mu bndurze i myślałem nad ideą brązowej i zielone beczułki (jednoczesnie obie) i czy tak mozna... Z góry dzięki Dh.odkrywca Mateusz Jaskułowski czuwaj!
pytanie zadane 6 marca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Mateusz MaLutek Jask (119)   2 2 3
Współczynnik akceptacji: 100%

edycja 7 marca 2013 przez użytkownika royas
   
Regulamin nie przewiduje takiej funkcji co za tym idzie nie ma takiego sznura.

1 odpowiedź

+13 głosów
 
Najlepsza
W regulaminie nie ma opisanej takiej funkcji jak opiekun zastępu. Na jakim sznurze chciałeś mieć ten zielony i brązowy suwak? Na szarym? Wiesz, oznaczało by to, że jesteś funkcyjnym drużyny i jednocześnie funkcyjnym zastępu. Niby nie ma problemu, ale z drugiej strony czy najprawdę uważasz, że jest ci to niezbędne?
A może pogadaj z drużynową, czy uznaje opiekuna zastępu z funkcję w drużynie i po prostu załóż sznur z zielonym suwakiem? (mimo, że w tym momencie w regulaminie mundurowym nie widnieje opcja "funkcyjny drużyny" - osobiście uznaję to za niedopatrzenie)
odpowiedź 6 marca 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
wybrane 10 marca 2013 przez użytkownika Piszu
Druhu, chodzi mi o to, że jeśli nie ma funkcji w regulaminie mundurowym, znaczy nie przewiduje się dla tej funkcji sznura.

Błąd z chorążym rozumiem bardziej jako pominięcie w regulaminie, ale funkcja opiekuna czegokolwiek, to nie jest funkcja, którą oznacza się na mundurze. Nie możemy sobie dla każdej funkcji jaką sobie wymyślimy wymyślać sznura.
Ale nikt z odpowiadających i komentujących nie proponuje wymyślania nowego sznura. Zastanawiamy się jedynie czy opiekuna zastępu można uznać za funkcyjnego zastępu lub drużyny, czy nie. Przecież "funkcyjny zastępu" to nie funkcja, tylko zbiór funkcji typu kronikarz zastępu, proporcowy zastępu, itp.
Sznury w regulaminie określane mogą być ogólnie - "funkcyjny zastępu/drużyny" czy "instruktor komendy hufca mianowany rozkazem".  Czy zatem opiekun zastępu nie jest funkcyjnym drużyny? A czy jest potrzebny? Jeśli mamy drużynę na terenach wiejskich, a zastępy działają w poszczególnych wsiach, mocno samodzielnie - może mieć to sens istotny.

Podobnie jest określony ewentualny chorąży - o ile rzeczywiście potrzebujemy tej funkcji w drużynie.
Może warto by wprowadzić redakcyjną zmianę w regulaminie, żeby zamiast zwięzłego "funkcyjny zastępu" było coś bardziej opisowego "funkcje w zastępie", "funkcje na poziomie zastępu". Niestety całkiem często można spotkać traktowanie "funkcyjnego zastępu" jako nazwy konkretnej funkcji, podczas meldowania, czy w podpisach na w internecie: "funkcyjny szczepu HO imię nazwisko". Tylko czy jest sens zgłaszać taką propozycję skoro od lat nie można się doczekać zielonego suwaka?
Na tej samej zasadzie ja zastanawiam się jaki sznur powinnam założyć po oddaniu gromady, jeśli nadal pozostaję jej opiekunem (nowa drużynowa nie ma jeszcze stopnia instruktorskiego). Oprócz tej funkcji nie będę pełniła żadnej, więc może po prostu ganiać bez sznura

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,100 wizyt
+2 głosów
5 odpowiedzi 5,259 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
0 głosów
2 odpowiedzi 1,162 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2019 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Ronnie (790)   11 29 48
0 głosów
2 odpowiedzi 2,917 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Timeraine (311)   3 8 16
+3 głosów
1 odpowiedź 536 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Pepepolska (159)   3 5 12
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...