• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co zrobić gdy w gromadzie jest ponad 40 zuchów?

+7 głosów
pytanie zadane 3 stycznia 2013 w Drużyna przez użytkownika Agnieszka Sosnowska (244)   3 7 10
Współczynnik akceptacji: 67%

zmienione kategorie 28 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   

2 odpowiedzi

+6 głosów
 
Najlepsza
Myślę, że jeśli mamy na tyle mocną kadrę to możemy się pokusić o podzielenie jej na 2 bratnie gromady. Wtedy jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego dziecka a przecież o to chodzi :)

A jeśli nie mamy kadry? Może udało by się zaangażować do pomocy rodziców, którzy wspierali by nas podczas prowadzenia zbiórek etc.
odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
wybrane 13 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout
–4 głosów
Jeśli nie chcesz dzielić gromady na dwie bratnie, co nie jest takim złym pomysłem, zaproponuję coś innego ;)

Podziel gromadę na zastępy tzw. szóstkowe ;) W każdym z owych zastępów jest 6 osób, jeden z nich jest szóstkowym, czyli swojego rodzaju zastępowym, ale jednak nie do końca. Przewodzi resztą zuchów, jest dla nich kimś w rodzaju... Hm... Z braku lepszego słowa muszę jednak napisać - zastępowym. On może prowadzić zbiórki, ale na każdej zbiórce powinna być chociaż jedna starsza osoba, inaczej będzie chaos nie do ogarnięcia. Szóstkowy musi być odpowiedzialny, a inne zuchy muszą wiedzieć, ze nimi przewodzi, ale jest jednym z nich, ich bratem. Raz na tydzień czy dwa dobrze jest zrobić taką zbiórkę szóstkowych i kadry gromady ;) Mam nadzieję, że pomogłam ;)
odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
Chyba każdy drużynowy gromady zuchowej wie czym są szóstki :). Ale co do twojego pomysłu to nie sądzę żeby był on taki dobry. Według moich doświadczeń dzieci w wieku zuchowym nie są aż tak odpowiedzialne by prowadziły całe zbiórki nawet z pomocą kadry. Zresztą taki zuch wtedy też nie do końca uczestniczy w zbiórce. Nie powinniśmy ukracać czas spędzony w gromadzie żadnego zucha, w końcu on tam jest też żeby się bawić i poznawać świat a nie uczyć kogoś. Takie zbiórki pojawiają się dopiero w pionie harcerskim choć w moim środowisku mało drużyn się do tego stosuje, najczęściej dopiero harcerze starsi zaczynają prowadzić zbiórki.
Ok, rozumiem, ale napisałam, że szóstkowy nie jest zastępowym, tylko kimś w rodzaju, no.. przewodniczącego? Ciężko to określić, on nie ma władzy tak do końca...
Wiem wiem kim jest szóstkowy :). Taki prawie zastępowy, przedstawiciel albo po prostu jeżeli jest starszy od reszty szóstki to starszy brat. Nie zaprzeczam twojej definicji szóstkowego lecz nie zgadzam się przedstawionym pomysłem.
Jeśli chodzi o pomysł z bardziej samodzielnymi małymi grupami, to jakiś czas temu na forum zhp http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=8531 pojawiło się ogłoszenie o naborze chętnych do oficjalnego reaktywowania systemu gromadkowego (pewnie jako eksperymentu metodycznego). Bardziej zgodnego z metodą harcerską. Stosowanego w różnych skautingach. Stosowany przed systemem szóstkowym. Idea jest z grubsza taka, że zastęp 8 zuchów prowadzi dwóch harcerzy starszych, samodzielne zbiórki itp.

Podobne pytania

+8 głosów
4 odpowiedzi 1,213 wizyt
pytanie zadane 27 lutego 2013 w Zuchy przez użytkownika Marta. (200)   3 4 5
+2 głosów
3 odpowiedzi 666 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
+1 głos
2 odpowiedzi 259 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2013 przez użytkownika ruda (726)   4 13 30
+1 głos
1 odpowiedź 258 wizyt
+7 głosów
3 odpowiedzi 3,380 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Harcereczka (611)   13 31 46
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...