• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Nabór do drużyny wędrowniczej

+8 głosów

Do tej pory nie orgznizowaliśmy naboru do drużyny wędrowniczej, zwykle osoby przychodzilły, bo dowiedziały się o zbiórce od kolegi/koleżanki. Znacie jakieś dobre metody na przyciągnięcie do drużyny osób 16+ ? Co jest najbardziej atrakcyjne i się sprawdza?

pytanie zadane 3 marca 2013 w Drużyna przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
Współczynnik akceptacji: 26%
   

3 odpowiedzi

+6 głosów
W ostatnim czasie, podczas 8. edycji ZRW "Czarny Szlak", dyskutowaliśmy na temat sposobu trafienia do licealistów, czyli potencjalnych wędorwników.

Doszliśmy do wniosku, że powinniśmy zrezygnować z bajdurzenia o ideałach, harcerskich cnotach, tylko używać konkretów. Powinniśmy przekazać licealistom nasze konkretne działania oraz praktyczność bycia harcerzem w takiej grupie wiekowej. Od jakiegoś czasu moim ulubionym tematem, nawiązującym do owej praktyczności, jest harcerskie CV. Sposób jeszcze nie praktykowany w organizacji naborów, aczkolwiek może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przedstawmy potencjalnym wędrownikom to, co mogą zyskać dzięki przynależności do ZHP. Powiedzmy im o umiejętnościach, których nie zdobędą nigdzie indziej, albo po prostu nie zwrócą na nie uwagi. Specjalności (np. Harcerska Szkoła Ratwnictwa), kursy wychowawców, umiejętność pisania projektów, pracy z dziećmi, organizacji imprez nawet na kilkaset osób, zarządzanie zespołami, umiejętne zarządzanie czasem, etc. ZHP jest wspaniałą organizacją, która da nam wspaniałe prerogatywy, lecz musimy umieć to sprzedać.

Co do stricte harcerskiego CV, podoba mnie się, że każdą funkcję możemy przełożyć na język formalny, profesjonalny, wymagany przy rekrutacji do pracy. Chociażby funkcja oboźnego podczas obozu - powiesz o tym komuś z zewnątrz, brzmi troszkę śmiesznie. A jak to zapisać w CV? - Członek zespołu projektowego ds. organizacyjnych. Lepiej, prawda? :)

Pamiętajmy! Konkrety, praktyczność i korzyści oraz, oczywiście, odpowiednie dostosowanie do wieku :)
odpowiedź 4 marca 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz (1,786)   4 19 40
edycja 11 marca 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz
I jak najmniej harcerskiego języka w takich CV :)
+3 głosów
A ja bym poszła ściśle w działanie, a nie tylko pokazywanie działania.
Kiedyś pracując środowiskiem wędrowniczym zgarnęliśmy trochę ludzi organizując zjazdy na linach na imprezie miejskiej, gdzie jasno deklarowaliśmy, że jesteśmy harcerzami. Teraz będę próbować zgarnąć trochę ludzi po organizacji obozu specjalnościowego (I pomoc, survival, paintball).

Kilka osób kiedyś zgarnęłam do współpracy po włączeniu się środowiska w organizację imprezy z LO dla dzieci, czy osób starszych (zatem wspólna służba)

Myślę, że równie dobrze -poza zajęciami specjalnościowymi- jako forma naboru sprawdzić się może gra miejska.

Tylko zawsze pamiętać należy o profesjonalnym przygotowaniu - jak pokażemy, że nie jesteśmy przygotowani to całość polegnie.
odpowiedź 9 marca 2013 przez użytkownika Alicja Stańco (561)   2 5 14
0 głosów
To wychodzi bardzo różnie. Czasem zrobi się nabór, przy którym się mocno napracuje i nie przychodzi nikt, a czasem powiesi tylko informację i przychodzi kilka osób.
W liceum, w którym prowadziłam nabory przez kilka lat sprawdzała się prezentacja multimedialna, z naszymi zdjęciami i jakąś fajną muzyką. Zabieraliśmy całą klasę z lekcji na 15-20 minut (za zgodą dyrekcji), potem kilka słów wstępu, prezentacja i czas na pytania. Niestety ostatnio przestało to wychodzić - ale podaję, bo może się udać, to jest naprawdę bardzo różnie.
odpowiedź 3 marca 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   32 76 127

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 1,168 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2013 w Drużyna przez użytkownika adik (150)   2 3 6
+4 głosów
1 odpowiedź 2,469 wizyt
pytanie zadane 4 maja 2013 w Drużyna przez użytkownika erbestynka (558)   7 13 32
+1 głos
1 odpowiedź 1,388 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2014 w Pomysł na... przez użytkownika falkowirujejakpralko (322)   8 14 22
0 głosów
1 odpowiedź 630 wizyt
pytanie zadane 18 września 2018 w Pomysł na... przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
0 głosów
1 odpowiedź 1,103 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2017 w Pomysł na... przez użytkownika chomik95 (216)   6 9 13
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...