• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak ciekawie mogę poprowadzić gawędę dla zastępu?

+12 głosów
Mam przygotować gawędę dot. pozdrowienia Czuwaj dla zastępu ( 12 - 14 lat ), lecz nie wiem jak się to tego zabrać. Nigdy czegoś takiego nie robiłam. Dacie mi jakieś pomysły? Bo nie chcę zanudzić dziewczyn :) Nie chcę, żebyście pisali mi całą gawędę, czy wklejali linki, bo to ma być przecież moja praca, tylko proszę o  jakieś pomysły, w co można ją urozmaicić, o czym powiedzieć :)
pytanie zadane 3 stycznia 2013 przez użytkownika Dżdżownica (951)   20 32 53
Współczynnik akceptacji: 29%
   
Plus za chęć pracy samodzielnej, tak trzymać! :) Mam nadzieję, że znajdzie się tu parę osób, które podrzucą Ci ciekawe pomysły

4 odpowiedzi

+11 głosów
 
Najlepsza
"Bo czuwać to nie oznacza podpierać szpadel i patrzeć jak Twoi przyjaciele pracują ale podwinąć rękawy i w każdej chwili być gotowym do pomocy drugiej osobie" - na Twoim miejscu skupiłbym się na znaczeniu samego czuwania w harcerstwie czyli gotowości do pracy - niech będzie to dla nich gawęda pełna motywacji do działania. Niech czują, że nienadarmo chodzimy ciągle w podwiniętych rękawach, nie na darmo przeprowadzamy staruszki przez ulicę albo podbijamy świat swoimi małymi, a wielkimi czynami w domu czy w szkole. Na koniec dodaj, że w całym skautingu są odpowiedniki polskiego "Czuwaj" - spróbuj przygotować prostą grę może? Niech wiedzą, że nie jesteśmy sami, a skauci pozdrawiają się po swojemu na całym świecie umacniając między sobą więzi.
odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika Adam Pietrzak (1,183)   5 10 21
wybrane 13 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout
+3 głosów
Samo prowadzenie gawędy nie może być czymś szalonym, ale przedewszystkim możesz zaciekawić podawając jakieś porównania aby słuchacze mogli znaleźć odzwierciedlenie omoawianego tematu, żeby mogły sobie to wyobrazić . Możesz równiesz podawać różne przykłady, ale to może w gawędzie na inny temat. Sama gawęda jest tak jakby przedmową do zbiórki :)
odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika Filip (481)   2 4 10
+2 głosów
Na wstępie mogłabyś też wspomnieć skąd to się wzięło, żeby dziewczyny zapamiętały,  nie jest to skomplikowane i także niedługie. Hm, mogłabyś poszukać może w internecie w jaki sposób pozdrawiają się inni skauci na świecie polecam Scoutface'a gdzie mogłabyś do kogoś napisać jak to jest w innym kraju (skauci są bardzo pomocni nie raz mi pomagali w różnych sprawach potrzebnych do zbiórki czy też do stopnia). To także mogłabyś jakoś urozmaicić czy coś. Możesz wymyślić jakieś zadanie międzyzbiórkowe (np. nakręcić film o czuwaniu - jak powiedział druh wcześniej - też jest super tematem na aką zbiórkę). Moje harcerki się bardzo wkręciły w film tylko u mnie to kręciły na temat 10 praw harcerskich nie na sztywno - na prawde się super postarały. Dasz radę! Jak coś to pytaj ;)

Czuwaj!
odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika Alicja Markiewicz (333)   2 4 12
+2 głosów
Harcerki tak jak i zuchy lubią coś zobaczyć, dotknąć, widzieć, ale i jak coś działa na wyobraźnię. Ja lubię dodawać do gawęd przez siebie pisanych, rzeczy, które pobudzają zmysł wzroku. Przy pozdrowieniu czuwaj i gawędzie o nim... Druhno, a wie druhna jak się pozdrawia druhny i druhów? Dłonią. Salutując lub obrazując znak czuwania gdy nie ma się nakrycia głowy. Wplotłabym w gawędę właśnie gestykulację.  Są osoby mające pamięć wzrokową, słuchową, ale są i osoby które pamiętają poprzez bodźce. W taki sposób dotrzesz do szerszego grona. Jeśli będziesz do tego zmieniań natężenie głosu, zaciekawisz jeszcze bardziej. Spróbuj :) Nigdy nie zaszkodzi.
odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika dhSmerfetka (219)   1 2 10

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 490 wizyt
pytanie zadane 29 października 2016 przez użytkownika Roux (371)   23 33 41
+2 głosów
0 odpowiedzi 684 wizyt
+2 głosów
0 odpowiedzi 1,025 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2020 w Pomysł na... przez użytkownika ziemniak (115)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 1,248 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Iris_103 (120)   1 2 5
+1 głos
1 odpowiedź 2,244 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Aleksandraa (442)   7 11 23
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...