• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


HARCERZE WYKLĘCI - czy o nich pamiętamy ?

+13 głosów
W okresie stalinizmu (lata 1949-1956) działało ok. 100 organizacji tzw. "drugiej konspiracji harcerskiej" w większości bez broni lub z nieliczną bronią przechowywaną na wypadek wybuchu III wojny ewentualnie używanej celem szkolenia. W większym stopniu pojawiały się cele wychowania patriotycznego, a nawet w wielu organizacjach oddziaływania na młodzież nie zrzeszoną i społeczeństwo. Powszechnie posługiwano się ulotkami i napisami na murach. Eksplozja powstawania nowych organizacji łączyła się z bezprawnym zlikwidowaniem ZHP w 1949 roku.

Niektóre harcerskie organizacje niepodległościowe z tego okresu poza działalnością niepodległościową prowadziły działalność harcerską. Przyjmowano harcerską strukturę organizacyjną z podziałem na zastępy, drużyny, hufce, a nawet sporadycznie do komendy chorągwi włącznie. Przeprowadzano biegi harcerskie w terenie na stopnie harcerskie, wydawano rozkazy, mianowano funkcyjnych, przyznawano stopnie harcerskie. Szkolono harcerzy w łączności, terenoznawstwie i samarytance.

Trudno ustalić pełną liczbę uczestników "drugiej konspiracji harcerskiej", ale pewien obraz daje liczba 2997 harcerek i harcerzy uzyskana z akt sądowych i rejestrów skazanych.

---------------------

- Grzegorz Baziur. Dwie konspiracje harcerskie. „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”. 10, s. 37-42, listopad 2001.
- Ryszard Jakubowski. Tropami harcerskiej konspiracji niepodległościowej 1944–1956. „Zeszyt Historyczny”. 2, zima 2005/2006. Warszawa: ZHP Hufiec Warszawa Praga Północ.
- Marcin Kapusta. Harcerski ruch antykomunistyczny. „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”. 5-6, s. 49-55, maj-czerwiec 2010.

---------------------
http://pl.wikipedia.org/wiki/Harcerstwo_w_okresie_stalinizmu
pytanie zadane 1 marca 2013 przez użytkownika harclot (2,605)   14 32 82
Współczynnik akceptacji: 13%
   
Tymczasem strona ZHP nic o tym nie mówi ;)

1 odpowiedź

+10 głosów
Trudno się dziwić! W 1949 roku rozbijano struktury ZHP metodami politycznymi /Osławiony referat na zg zmp" druhny" Pelagii Lewińskiej - "Walka o nowe harcerstwo" - czyli program "rozwałki" ZHP/ i co gorsza policyjnymi. Działacze zmp, skierowani na "front ideologicznej walki o harcerstwo" szeroko donosili o oporze instruktorów i całych drużyn wobec zmian. Liczne aresztowania, konfiskaty majątku, barbarzyńskie palenie proporców i sztandarów harcerskich (zniszczono sztandar używany w obozie Ravensbruck przez tajną drużynę MURY! /, było często efektem poczynań działaczy zmp. Stawali się oni kierownikami wydziałów harcerskich zmp, przewodnikami drużyn, słowem pseudo..."harcerzami". Gdy nastał "polski październik" w 1956 r. stali się oni rzecznikami "przekształcenia" wpierw organizacji harcerskiej ZMP w Organizację Harcerską Polski Ludowej a następnie konsekwentnie dążyli oni do przekształcenia OHPL w "nowe ZHP" ( co uniemożliwiły nadal aktualne wojewódzkie i centralny wpisy w rejestrach stowarzyszeń, o czym komuniści "zapomnieli" w 1949). Wchodzili oni do reaktywowanej Organizacji poprzez komisje weryfikacyjne jako pełnoprawni instruktorzy, zwani do dziś "ohakami". Jest to nadal, poprzez przeróżne kręgi seniorów i komisje historyczne silna politycznie grupa "harcmistrzowska", której nie w smak są działania PROSTUJĄCE historię ZHP. Ile lat toczyła się polityczna wojna o to, czy ZHP "reaktywowano" czy "powołano".  Czy tzw "zjazd" łódzki był zjazdem, czy tylko NIELEGALNĄ zbiórką, w świetle obowiązujacego nadal przedwojennego  Statutu ZHP, na której przyjęto wymuszone przez komunę warunki ideologiczne przywrócenia harcerstwa. I nadal ta wojna trwa, w publikacjach, spotkaniach i przeróżnych obchodach. I mają w tej wojnie ohacy niezwykłych "sojuszników", co wynika z rozłamów w Ruchu Harcerskim. Niestety!
odpowiedź 1 marca 2013 przez użytkownika Wilk Samotnik (2,486)   9 30 55
edycja 1 marca 2013 przez użytkownika Wilk Samotnik

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 499 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2016 przez użytkownika Mery (107)   1 3
0 głosów
0 odpowiedzi 180 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2020 w Pomysł na... przez użytkownika Szymon04 (186)   4 13 19
+1 głos
1 odpowiedź 294 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2019 przez użytkownika Druhna Siwka (279)   2 3 14
0 głosów
1 odpowiedź 1,377 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2016 przez użytkownika Pestka (1,169)   34 57 70
+2 głosów
0 odpowiedzi 252 wizyt
pytanie zadane 8 września 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Mariox (192)   2 4 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...