• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zbiórka = noszenie munduru

+16 głosów
Często zdarza się, że harcerze nie przychodzą na zbiórkę w mundurze ( wyjątek , niektóre zbiórki " w terenie" gdzie można się "ubrudzić" ) Moje pytania są następujące:

Czy kiedykolwiek zdarzyło wam się tak, że często osoby przychodziły na zbiórkę bez munduru ? Jak zachęcić takie osoby aby ten mundur nosiły ? Rozkazać im to czy raczej porozmawiać na ten temat.
pytanie zadane 28 lutego 2013 w Drużyna przez użytkownika Tito (1,273)   10 21 30
Współczynnik akceptacji: 20%
   

10 odpowiedzi

+17 głosów
Myślałam nad tym pytaniem i przewrotnie zapytam: a dlaczego powinni?

Już tłumaczę skąd się wzięło. Nie chodzi mi o drużynowego, czy przybocznego lub zastępowych, którzy najchętniej to by w mundurze jedli, spali, chodzili do szkoły i kościoła w każdą niedzielę.

Wyobraźmy sobie zwykłego "szarego" harcerza, który oprócz drużyny ma jeszcze skrzypce, tańczy hip-hop i chodzi na ściankę wspinaczkową (nie, to nie jest wymyślony przykład, ale w rzeczywistości jest harcerką :) ). Dla niego, póki co to są kolejne zajęcia pozalekcyjne i bardzo dobrze.

Teraz jak zachęcić go/ją, żeby ten mundur wpakował/a do plecaka?

Mam dziewczynki, które są wpatrzone w swoją zastępową jak w obrazek, także tu problemu nie ma, bo każda chce wyglądać jak zastępowa i tam nie ma przebacz - druhna Gosia ma mundur to one też :)

A co z resztą? A dlaczego pakują buty na ściankę i spodnie do hip-hopu? Bo to im się przyda, wiedzą że tak jest wygodniej/bezpieczniej/to jest potrzebne. Według mnie rozsądnym jest uzmysłowienie im, dlaczego powinni przychodzić w mundurze. Na szczęście jesteśmy kreatywni i lista pomysłów jaką stworzymy, zależy tylko i wyłącznie od nas samych i od tego na ile znamy naszych harcerzy i wiemy co na nich wpłynie.

Na koniec prywatny apel: nagradzajmy! Przyznawajmy punkty za przychodzenie w mundurze, a nie odejmujmy za jego brak. Mały bonus za 3-5-10 zbiórek pod rząd w mundurze, za kolejnego umundurowanego w zastępie. Pozytywnie :)
odpowiedź 28 lutego 2013 przez użytkownika Klaudia Tkocz (326)   2 4 10
ja jestem przybocznym i nie mam tak że w mundurze bym " jadł , spał , chodził do szkoły i kościoła w każda niedziele " i zaznaczam, że do rzeczy które zabieram na trening (2 pary spodenek, getry , korki , 2 koszulki, ręcznik, dres ) potrafię jeszcze zmieścić mundur ( BA ! nawet perfekcyjnie poskładany )  
uważam 1 część Twojej wypowiedzi za trochę bez sensu.
Przepraszam, rzeczywiście trochę niefortunnie ułożyłam zdanie. Chodziło mi o to, że w wypowiedzi nie będę odnosiła się do osób, które tym żyją, pełnią funkcje i wiedzą po co im mundur, a część o spaniu i jedzeniu zrzucę na mój wrodzony sarkazm. Jeśli Druha obraziłam - z całego serca przepraszam!
Btw. moi przyjaciele żartują, że w plecaku zawsze mam mundur i szczoteczkę do zębów i trochę w tym prawdy :)
+13 głosów
U mnie była umowa, że jak ktoś nie ma munduru - niezależnie od powodu - na następną zbiórkę przynosił słodkości :D Zasada tyczyła się również drużynowych (nas było kilkoro) :)
odpowiedź 28 lutego 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
Bardzo fajny zwyczaj. :)
+7 głosów
U nas popularna jest wymówka "bo się pierze". A pierze się już od 4 zbiórek...

U nas na zbiórkach również pełne umunurownie jest wliczane do punktacji zastępu. Brak munduru= minusowe punkty.

Mnie zastanawia czemu takie osoby chodzą bez munurów? Wstydzą się?... Nie rozumiem tego. Przecież każdy powinien być dumny z tego, ze jest harcerzem.
odpowiedź 28 lutego 2013 przez użytkownika Dżdżownica (951)   20 32 53
+6 głosów
Robić szybki przeląd umundurowania (punktowany) na każdej zbiórce. Zastęp wyręczy Cię w zachęcaniu. Z czasem przychodzenie na zbiórkę w mundurze stanie się rzeczą naturalną i oczywistą.
odpowiedź 28 lutego 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
+4 głosów
Kiedyś miałam problem taki, że harcerze nie zawsze przychodzili w mundurach, a to dlatego, że moi przyboczni nie zawsze chodzili w mundurach. Teraz jak kadra zawsze jest w mundurze to nie ma takiego problemu. Przykład kadry najważniejszy :)
odpowiedź 2 kwietnia 2013 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
+2 głosów
Wszystko zależy od tego, jak wyglądają zbiórki, jaki wiek harcerzy itp.

Jako że działam w drużynie wędrowniczej i 80% zbiórek mamy w terenie, mundur harcerski nosimy sporadycznie (po prostu jest niepraktyczny w polu), zamiat tego mamy coś na kształt munduru polowego. A co do zachęcania, to słodycze faktycznie działają :) Dobrze jest też wytłumaczyć powód, dlaczego właśnie mundur powinniśmy nosić.
odpowiedź 1 marca 2013 przez użytkownika Tomasz Benedysiuk (231)   3 6 14
Dokładnie, mundur harcerski nadaje się np. na Muszę, na apel, na zbiórkę, ale taką po której nie będzie cały upaprany w błocie. Ja jak mam się w czymś "wypaćkać" to zakładam "polaka" (mundur polowy WP). Polak ma przyszyte guziki ZHP i odprute flagi, co by się ŻW nie przyczepiało. Moim zdaniem zakładanie munduru harcerskiego do "prac polowych" świadczy o braku szacunku do niego.
+2 głosów
U mie w drużynie jest tak,że za przyjście w mundure są dodatkowe punkty dla zastępu a oczywiście każdy zastępowy/a chce aby jego zastęp był najlepszy więc stara się dopilnować harcerzy :D
odpowiedź 2 kwietnia 2013 przez użytkownika dh Karol (2,070)   15 26 56
+1 głos
U mnie niestety wiele osób nie nosi munduru, i też tłumaczą, że "się pierze".

Ale u nas kar ani punktów ujemnych nie ma.

Ja osobiście zawsze na zbiórce jestem w mundurze.
odpowiedź 25 marca 2013 przez użytkownika dhpaulus (402)   11 16 29
+1 głos
W mojej drużynie jest prosty zwyczaj; na każdą zbiórkę należy przyjść w mundurze albo kiedy harcerz nie ma ze sobą munduru ,nie przygotował się do zbiórki i wraca do domu. Dodatkowo zawsze sprawdzamy czy ma się pełny mundur ( regulaminowe spodnie , pasek, naszywki itd.) . Źle przyszyte naszywki ucina się a na następnej zbiórce sprawdza ponownie.

Może zdawać się to trochę za surowę ale zadziałało tak że w drużynie wszyscy zawsze przynoszą i  szanują swoje mundury a jak je założą  prezentują się idealnie.
odpowiedź 26 marca 2013 przez użytkownika Duch (681)   3 7 25
0 głosów
U mnie przyjęło się, że przyjście w mundurze jest czymś w rodzaju dobrego obyczaju. Jeśli nie było powiedziane, a by na zbiórkę munduru nie przynieść to zwykło się przychodzić w nim. Jeśli kadrze drużyny zależy na tym, aby harcerze przychodzili na zbiórki w mundurach to przede wszystkim powinni zacząć od siebie. Kiedy chodzenie na zbiórki w mundurze stanie się jej naturalną częścią to nie będzie potrzeby stosowania zachęt czy dodatkowych nagród dla tych co mundury noszą - nie jest to wniosek wysnuty przed komputerem, wiem to całkowicie z autopsji ;) .
odpowiedź 5 stycznia 2015 przez użytkownika Garbus (198)   3 4 9

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,263 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika shadrin121 (287)   16 27 36
0 głosów
3 odpowiedzi 1,773 wizyt
pytanie zadane 25 października 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika harcerka111 (135)   2 6 9
0 głosów
1 odpowiedź 1,290 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 576 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Zyga (751)   10 16 29
–5 głosów
0 odpowiedzi 978 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...