• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wzór rozkazu komendant szczepu

+4 głosów

Kochani szczepowi, proszę o pomoc w stworzeniu odpowiedniego rozkazu komendanta szczepu.

Dziękuję z góry!

Komendant szczepu ze Strzelec Krajeńskichsmiley

PS: Jak wygląda sprawa mianowań na funkcje przybocznych oraz dopuszczani do przyrzeczenia? Macie taką możliwość w swoich rozkazach czy zostawiliście to w kompetencji drużynowych?

pytanie zadane 21 lutego 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   5 14 21
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 21 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Co do przybocznych i Przyrzeczeń - jest to w kompetencjach druzynowych.

W kwestii rozkazów - nie ma oficjalnego wzoru tak samo jak nie ma takowego dla drużynowego.

Z czystej ciekawości - co chcesz umieszczać w rozkazach komendanta szczepu poza powołaniem kadry biwaków / zgrupowań szczepu ?
odpowiedź 21 lutego 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   10 31 66
na początku ustaliśmy, że w związku z młodym wiekiem szczepu, szczepowy wystawia rozkaz wspólny dla jednostek, żeby odciążyć drużynowych, czyli wszystko co powinni ogłaszać oni ja miałem u siebie w rozkazie. Teraz już piszemy konstytucję, więc decyzję Rad Drużyn, etc. wracają do kompetencji drużynowych. Ja chce pozostawić w swoim rozkazie uchwały Rady Szczepu, informacje o mianowaniach na funkcje, komendę szczepu, nagrody i wyróżnienia, przydziały, no i stopnie, bo planujemy powołanie kapituły.

Zerkam jeszcze na innych szczepowych, niektórzy właśnie mianują przybocznych, traktująć ich jako kadrę młodszą szczepu no i ogłaszają dopuszczenia do Obietnicy i  Przyrzeczenia.

I wiem, że nie ma wzoru, dlatego chciałbym prosić o wzory stosowane przez innych, żeby mógł z doświadczonych zaczerpnąć i stworzyć swój wzór
No tak... zapomniałem o funkcyjnych w szczepie :P
U mnie w szczepie Komendant nie ogłaszał żadnych rozkazów a wszelkie zmiany w kadrze, funkcyjnych były publikowane w formie uchwał Rady Szczepu tym bardziej, że żadna z tych decyzji nie była autorytarną decyzją Komendanta.
rozkaz komendanta jest miejscem ogłaszania decyzji Rady Szczepu i komendy szczepu (ich uchwał). Rozkazy są miejscem informacyjnym, nie decyzyjnym np. Komendant szczepu podejmuje jedynie autorytatywne decyzje w sprawie mianowania na funkcje szczepowe, reszta to informacje o podjętych decyzjach Rady lub Komendy lub np. tak jak było u nas Rad Druzyn jednostek zreszonych. Jak czytamy w Statucie to uchwały są formą decyzyjną, a komendanci "podają do informacji"
Cytując:  "to uchwały są formą decyzyjną, a komendanci "podają do informacji"" oznacza że nie ma tam miejsca na autorytarne decyzje - nawet jeśli chodzi o funkcyjnych. Nie wyobrażam sobie mianowania np. kwatermistrza szczepu ot tak według swojego "widzi mi się" bez zgody Rady Szczepu...
akurat to określa instrukcja, że komendant dobiera sobie do pomocy, chociaż szczegóły regulują konstytucje szczepów, więc może być sytuacja, że komendę wybiera Rada czy inny twór, a zmiany na funkcjach muszą być zaakceptowane przez nie.
W hufcu tez komendant wybiera członków komendy ale decyzja leży po stronie Zjazdu.
Minus za minusem... Komentarze powyżej nie wyglądają na tak głupie, żeby od razu trzeba było jechać "od góry do dołu". Są doprecyzowaniem odpowiedzi.
Wiesz lepiej? Po prostu napisz. Nie hejtuj.
Co do niepisania rozkazów
Decyzje komendanta i uchwały komendy szczepu są ogłaszane w rozkazie wydawanym nie rzadziej niż raz na kwartał.
(Instrukcja działania szczepu pkt. 31)

Chociaż zastanawia mnie czy wzięto pod uwagę, że komendant może nie mieć tak często co w nim umieścić.
W ogóle piszecie o radzie szczepu jakby była czymś oczywistym, kiedy według instrukcji jej kompetencje ma komenda składająca się z komendanta jego zastępców, drużynowych, przew. klubów i funkcyjnych.
+1 głos

Na potrzeby mojego szczepu sam przygotowałem wzór. Jest oparty na wzorze KH z wykreśleniem punktów, w których komendant szczepu nie ma kompetencji i dodaniem punktu z przyznawaniem różnych rzeczy z rozkazu drużynowego. Mianowania, przyznania itp. które są w kompetencji drużynowego, są na zasadzie, że w tym szczególnym dniu (biwak szczepu, koniec roku, początek roku, święto szczepu) komendant mianuje, przyznaje itp. na prośbę i w imieniu drużynowego.  

 https://docs.google.com/document/d/1SpDuHZazAMrREN8lfi41yUDExFd6uZnQY_-O7JxCMJw/edit?usp=sharing

odpowiedź 5 marca 2013 przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 790 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika sasol (333)   3 8 18
+2 głosów
1 odpowiedź 1,137 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 767 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 673 wizyt
+13 głosów
3 odpowiedzi 1,546 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...