• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Tę stronę tworzymy wszyscy - wybory moderatorów! [zamknięte]

+11 głosów

Drodzy Zapytajowicze! 

Nasz serwis ma już (dopiero?) 2 miesiące i rozwija się całkiem prężnie - to wszystko dzięki Wam! Dzięki Waszej chęci pomagania sobie nawzajem, dbania o ten nasz wspólny zakątek internetu.

Lecz nie można osiąść na laurach, prawda? Z tego względu zapytaj.zhp.pl ciągle się rozwija. Pierwszą, zasadniczą zmianą, którą zapewne już zauważyliście, jest zmiana skórki. Jak Wam się podoba? Mam nadzieję, że dzięki niej korzystanie z serwisu będzie dla Was jeszcze prostsze i przyjemniejsze. Skórka ta ma dwie zasadnicze, nowe funkcjonalności:

 • Wyświetlanie podstawowych statystyk strony - teraz wszyscy możecie zobaczyć ile tak naprawdę nas jest, ile zadajemy pytań, udzielamy odpowiedzi... A liczby te wcale małe nie są.
 • Funkcja kategorii - to druga, obok tagów, funkcjonalność związana z porządkowaniem pytań na tej stronie. Pamiętajcie, że każde pytanie, które zostanie zadane dzisiaj i uzyska odpowiedź, może pomóc komuś w przyszłości. Zatem wielka prośba - pilnujmy porządku, zarówno w kategoriach, jak i w tagach. 

Lecz to nie koniec nowości. Ten serwis powstał z myślą o budowaniu naszej społeczności w duchu współpracy i współodpowiedzialności za to, co się dzieje na tej stronie. Każdy z nas jest tu autorem i każdy z nas tworzy tę stronę. Idziemy dalej w zgodzie z tym duchem i ogłaszamy pierwsze wybory moderatorów!

Wybory moderatorów

Moderatorów strony wybieramy my wszyscy. I wybieramy ich spośród siebie. W jaki sposób? To proste:

 1. Jeśli chcesz zostać moderatorem tej strony napisz w odpowiedzi na to pytanie kilka słów na temat swojej kandydatury: Dlaczego chcesz zostać moderatorem? Jak nasza społeczność (ta strona) skorzysta z tego, że będziesz moderatorem? Co chciałabyś/chciałbyś zmienić, poprawić, wprowadzić? A co Ty zyskasz z bycia moderatorem?
 2. Do końca lutego to pytanie będzie otwarte i trwać będzie głosowanie na najlepszych kandydatów na moderatorów - każdy z nas może zdecydować o przyszłości tej strony.
 3. Po zakończeniu głosowania kandydatom z najwyższą liczbą głosów przyznane zostaną stanowiska moderatorów. Ilu? Planujemy poszerzenie naszego grona moderatorów o ok. 3-5 osób, lecz to wszystko zależy od Waszego zainteresowania! Jeśli kandydatur będzie niewiele, to wiadomo, nie ma z czego wybierać. Lecz przy wielu ciekawych kandydaturach ta liczba może się zwiększyć! 

Warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie i przygotowanie swojej kandydatury w ciekawy sposób. 

 

Co robi moderator?

Do głównych zadań moderatorów należą:

 • dbanie o porządek na stronie - blokowanie "hejtów", zachowań nieporządanych,
 • porządkowanie lub dodawanie tagów i kategorii do pytań,
 • pomoc użytkownikom, 
 • dbanie o poprawność językową i stosowanie się do etykiety obowiązującej na naszej stronie,

Czy coś jeszcze? Napiszcie w swoich kandydaturach jak widzicie tę funkcję i siebie w niej! 

 

Co mi da bycie moderatorem?

 • trochę większe uprawnienia na stronie (edycja cudzych pytań, kategorii, tagów itp.),
 • pracę w ciekawym zespole, 
 • realny wpływ na kształt tego serwisu, 
 • doświadczenie,
 • w razie potrzeb - na zakończenie kadencji na życzenie moderatora zostanie mu wystawiona opinia (np. do prób itp.).

 

Czy moderatorem zostanę dożywotnio?

Nie. Wstępnie kadencja moderatora trwa rok. Za rok planujemy kolejne wybory. Ale kto Wam broni wziąć w nich udział ponownie?

 

Zatem, drodzy Zapytajowicze, do klawiatur! Stanowisko moderatora czeka właśnie na Ciebie! 

komentarz zamknięcia: Zakończono głosowanie
pytanie zadane 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek (9,226)  
Współczynnik akceptacji: 66%

zamknięte 15 lutego 2014 przez użytkownika Gacek
   

4 odpowiedzi

+13 głosów

Ekhm, ekhm...
To ja w takim razie też napiszę tutaj kilka słów :)

 • Dlaczego chcesz zostać moderatorem?
  Jak nasza społeczność (ta strona) skorzysta z tego, że będziesz moderatorem?

Wiem, że mam czas i chęci na to, żeby moderować ten serwis. Wchodzę tutaj najczęściej kilka razy dziennie, więc mogę kontrolować wszystko na bieżąco. Posiadam też wrodzoną nutkę perfekcjonizmu i zawsze rażą mnie wszelkie błędy ortograficzne, pisanie "trawą" czy wielkimi literami... Dzięki możliwości moderowania strony mogłabym od razu poprawiać takie wpisy (oczywiście w miarę swojej wiedzy, bo nie jestem specjalistą w tej dziedzinie) i dzięki temu sprawić, żeby ten serwis był przyjemniejszy dla czytelnika :)

 • Co chciałabyś/chciałbyś zmienić, poprawić, wprowadzić?

Zauważyłam, że wraz ze zmianą wyglądu strony zostały wprowadzone niektóre elementy, o których już wcześniej wspominałam adminom. Na ten moment pozostało niewiele do wprowadzenia - według mnie powinna być możliwość wejścia w skrzynkę wewnętrzną za pośrednictwem swojego konta, a nie tylko linka podanego w mailu. Ułatwiło by to kontakt między użytkownikami.

 • A co Ty zyskasz z bycia moderatorem?

Będę mieć szansę zabić nudę miedzy wykładami, albo konstuktywnie spędzić przerwę w nauce ;) Nie lubię bezczynności.

odpowiedź 16 lutego 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
+8 głosów
Pierwotnie nie chciałem zgłaszać się do tych wyborów, jednak po chwili (dłuższej) zastanowienia doszedłem do wniosku, że to dobry pomysł. Wchodzę tu w miarę często i śledzę większość nowych pytań, mam jakoś tak z pamięcięcią, że przypomina mi się gdy jakiś temat był już poruszany, zwróciłęm już uwagę parę razy (w formie komentarza), że temat się dubluje z już istniejącym. Lubię gdy w serwisach takich jak ten pytania i odpowiedzi są pisane w sposób staranny, dlatego korzystając z uprawnień wynikających z liczby punktów poprawiłem i skatalogowałem już parę pytań.

Myślę, że z mandatem moderatorskim, będę mógł wykonywać te czynności z większą pewnością siebie i motywacją, a dodatkowe uprawnienia pozwoliłyby działać bezpośrednio, a nie jedynie przez zwracanie uwagi przez komentarz lub 'zgłoszenie treści'.

Co bym zmienił? Chciałbym ustalenia takiej luźnej polityki moderatorsiej: czy w przypadku użytkowników stale zadających pytania w sposób niechlujny, stosujemy jakieś napomnienia i nawoływania o poprawę, czy po prostu cierpliwie poprawiamy. O tym już pisałem: super by było gdyby dało się jakoś podglądnąć które odpowiedzi otrzymały głosy ujemne, a nie jedynie bilans głosów. Proponowałbym również minimalną zmianę aktualnej skórki aby kolory linków do pytań, odpowiedzi i komentarzy wyświetlały się innym kolorze po odwiedzeniu - pozwala śledzić co się już czytało a co nie. Jako też informatyk :) wprowadziłęm sobie odpowiednie zmiany lokalnie.

Pełnienie funkcji/służby moderatora dałoby mi przede wszystkim satysfakcję z udzielanej pomocy.
odpowiedź 18 lutego 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
O, to jak są tu zgłoszenia dotyczące skórki to ja jeszcze dodam, że za bardzo pastelowo mi się tu zrobiło ;)
+6 głosów

Po krótkiej konsultacji z Narzeczoną - ciekawe czy zgadniecie z kim :P doszedłem do następujących wniosków:

 • Dlaczego chcesz zostać moderatorem?
  Jak nasza społeczność (ta strona) skorzysta z tego, że będziesz moderatorem?

Pomysł strony naprawdę mi się podoba i widać, że się przydał. Chciałbym się dzielić wiedzą zarówno tą harcerską jak i informatyczą. W kwestiach związanych z moderacją widzę jak ciężko jest się poruszać pomiędzy tematami kiedy nie są pozamykane, mają braki w tagach, kategoriach itd... Jednym słowem potrzebni są ludzie do ogarniania tego typu spraw i uważam, że jestem jedną z nich :)

 • Co chciałabyś/chciałbyś zmienić, poprawić, wprowadzić?

W chwili obecnej nie widzę zbytnio jakichś uchybień, a jeśli już to są to jakieś sprawy kosmetyczne - bardziej związane z kwestiami programistycznymi (chyba zboczenie zawodowe). Z innych spraw myślę, że dobrym pomysłem byłoby to, żeby podanie danych (przynajmniej stopień, hufiec, chorągiew) było obowiązkowe. Czasem ciężko się rozmawia z ludźmi anonimowymi a tego typu informacje mogą być bardzo pomocne w definiowaniu pewnych "braków" w wiedzy harcerzy / instruktorów / druzynowych i określeniu nad jaką grupą trzeba "popracować".

 • A co Ty zyskasz z bycia moderatorem?

Zyskałbym kolejne wspólne zainteresowanie z moją Narzeczoną :) a na poważnie to myślę, że satysfakcja z pomocy innym jest wystarczającym profitem.

 

odpowiedź 17 lutego 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
edycja 19 lutego 2013 przez użytkownika PLscout
Zgadnąć trudniej, zleźć łatwiej. Powodzenia. :)
Mirek, rodzinną mafię mi tu tworzycie? :P A Ty Tomek co się jeszcze obijasz, czekamy na Twoją kandydaturę :)
A pewnie, że tak - ja robię za dużo błędów ortograficznych (jeszcze się nie przestawiłem na język Polski chyba) więc ktoś mnie musi poprawiać :D
+5 głosów

Cześć jestem Marek :)

Dlaczego chcesz zostać moderatorem? Jak nasza społeczność (ta strona) skorzysta z tego, że będziesz moderatorem?

Ponieważ ten serwis pojawił się na trzecim miejscu najczęściej przeglądanych przeze mnie stron, tzn. że jestem tu na tyle często (ten jest 1 138 raz) by w postaci ducha poprawiać literówki, tagować posty innych użytkowników, pomagać jeśli tylko wiem jak i czerpać garściami doświadczenie od innych (tak, uważam że uczę sie bardzo wiele z waszych komentarzy i odpowiedzi i to jest coś fajnego ^^).

Nie uważam że pozjadałem wszystkie rozumy świata, jestem może trochę głupi ale myślę że jakieś pojęcie o organizacji mam i jeśli ma to jakoś pomóc innym, nawet najmniejszy skrawek informacji to z chęcią się nim podzielę :)

" Co chciałabyś/chciałbyś zmienić, poprawić, wprowadzić? "

Może zabrzmi to prosto, ale wystarczyłoby gdzieś umieścić link do dokumenty.zhp.pl bo w tym serwisie jest masa informacji (niestety często niezrozumiałych dla mnie) które odpowiadają na sporo pytań, jedynie w wyszukiwaniu trzeba podać hasło i na pewno znajdzie się większość regulaminów które np. są nam potrzebne

" A co Ty zyskasz z bycia moderatorem?"

Chyba nic, bo już jako zwykły użytkownik uważam że śledząc pytania i odpowiedzi zyskuję sporo do worka zwanego "doświadczenie" :D

odpowiedź 15 lutego 2013 przez użytkownika Marek Pęczak (2,480)   13 35 57
Brawa dla pierwszego odważnego :)

Podobne pytania

+7 głosów
2 odpowiedzi 596 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2016 w meta-zapytaj przez użytkownika Gacek (9,226)   54 113 185
+7 głosów
5 odpowiedzi 2,980 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2015 w meta-zapytaj przez użytkownika Gacek (9,226)   54 113 185
+18 głosów
7 odpowiedzi 2,944 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2014 przez użytkownika Gacek (9,226)   54 113 185
+1 głos
1 odpowiedź 140 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2021 w meta-zapytaj przez użytkownika afftlen (755)   5 9 19
0 głosów
1 odpowiedź 173 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2020 w meta-zapytaj przez użytkownika Joanne (215)   2 8 13
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...