• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


konferencja sprawozdawczo-wyborca w hufcu

0 głosów
Cześć , czuwaj

Mam pytanie czym jest komisja wnioskowa podczas konferencji sprawozdawczo-wyborczej hufca. jakie ma ona funkcje? jaką rolę pełni? jaką rolę pełni jej przewodniczący?

a także , jaką funkcję ma komisja mandatowa podczas takiej konferencji.

nie ukrywam , że bardziej mi zależy mi na wiedzy o komisji wnioskowej , ale chciałabym wiedzieć o co chodzi również z komisją mandatową
pytanie zadane 15 maja 2023 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Hania (138)   2 8
Współczynnik akceptacji: 100%
   

1 odpowiedź

0 głosów
 
Najlepsza

Zakładam, że pytasz o zjazd sprawozdawczy lub zbiórkę wyborczą, bo o konferencjach nie słyszałem i nie mówi o nich statut ZHP ani ordynacja wyborcza. Być może jakiś hufiec organizuje obie w jeden weekend i nazwał całość jednym określeniem, ale to nie jest formalna nazwa, więc trudno mi powiedzieć.

U nas zawsze była komisja uchwał i wniosków, pewnie o to chodzi. Komisja zbiera propozycje uchwał podczas zjazdu i przedstawia je przed dyskusją i głosowaniem nad nimi. 

Komisji mandatowej też nie spotkałem, być może chodzi o osoby, które weryfikują prawo do głosowania i wręczają mandaty (takie kartoniki mówiące, że osoba ma prawo głosować). Chyba, że chodzi o komisję wyborczą - jej zadania są podobne do uchwał i wniosków tylko zamiast propozycji uchwał zbierają kandydatury do wyboru (na zbiórce wyborczej - wyboru delegatów).

Wszystkie komisje pilnują tego, aby konkretny element zjazdu lub zbiórki odbył się w sposób demokratyczny i zgodny z ordynacją wyborczą. Komisje wybierają spośród siebie przewodniczącego/ą i on/a kieruje pracami komisji, ale w praktyce taka komisja to 3 osoby, które po prostu dzielą się pracą jak im wygodnie. Praca jest dość biurokratyczna - wypełnia się konkretne papiery i podpisuje, ale to jest konieczne, aby udokumentować co się działo. Nad wszystkim czuwa pełnomocnik komendanta chorągwi oraz przewodniczący zjazdu i oni zawsze wyjaśnią, co i jak trzeba robić. Zwykle też do komisji zbiera się co najmniej jedną osobę, która w takiej komisji była, wtedy właściwie nie ma problemu z tym, że nie wiadomo co robić

odpowiedź 21 maja 2023 przez użytkownika karol-gro (17,693)  
wybrane 22 maja 2023 przez użytkownika Hania
dzięki ,  piszę o tym tak jak zostało to napisane w księdze pamiątkowej z 1 takiej konferencji hufca Łódź-Widzew z lat 60 , może się od tego czasu trochę nazewnictwo pozmieniało , ale chyba o to mi chodziło

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 670 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
+5 głosów
2 odpowiedzi 514 wizyt
pytanie zadane 13 września 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Petrus (537)   8 22 29
+1 głos
1 odpowiedź 229 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2018 w Drużyna przez użytkownika Zanka (290)   5 9 19
–1 głos
1 odpowiedź 389 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 217 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2016 przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...