• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak to jest zakładać drużynę?

+2 głosów
W moim hufcu od niedawna krąży pomysł by założyć drużynę harcerską/wielopoziomową w wiejskiej szkole niedaleko naszego miasta.
Początkowo nie było jednak chętnych na prowadzenie tej jednostki, jednak gdy okazało się że otwieram pwd dostałam propozycję by to ja została drużynową. Zapowiedziane jest że otrzymam dużo wsparcie z strony szczepu, hufca oraz macierzystej drużyny. Jestem osobą niepełnoletnią, dlatego będzie mi pomagać dobrze mi znany opiekun drużyny, a także zaprzyjaźnione i doświadczone grono instruktorów, jednak żaden z nich nigdy nie zakładał samemu drużyny więc ciężko im odpowiedzieć na niektóre moje pytania dotyczące tego jak to tak właśnie wygląda w praktyce . Dlatego zwracam się do was z prośbą o podzielenie się doświadczeniem w tej sprawie. O czym i jak rozmawiać z dyrekcją? Jak pierwsza akcja naborowa? Jak przebiegał u was okres próbny? Kiedy zastępy? Czy były jakieś trudności ciężkie do rozwiązania? Oraz ogólne wrażenie i emocje związane z tym wszystkim.
pytanie zadane 17 kwietnia 2023 w Drużyna przez użytkownika Kantorkowaa (115)   1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+1 głos
Czuwaj!

Na samym początku muszę zaznaczyć, że każda jedna drużyna będą się od siebie różnić, łącznie z procesem tworzenia. Postaram się trochę ogólnie opisać, co się wtedy dzieje. Na pewno więcej takich informacji przekazałby Ci kurs drużynowych odpowiedniej metodyki, może warto też się nad nim zastanowić ;)

1) Jeśli chcesz uzyskać pozwolenie i miejsce na przeprowadzanie zbiórek w szkole, trzeba się udać na bezpośrednie spotkanie z dyrektorem. Myślę, że najlepiej dla Ciebie będzie, gdy wybierzesz się z przyszłym opiekunem drużyny/innym doświadczonym instruktorem. To musi być w pełni poważne i odpowiedzialne spotkanie, bo dyrektorzy naprawdę uważają na to, "kogo wpuszczają do szkoły". Kultura, schludnie wyglądający mundur i zwięzły plan na współpracę i do dzieła :)

2) Nabór to jest po prostu temat rzeka. Trzeba połączyć to, co lubią obecnie dzieci z tym, co będzie działo się na zbiórkach. Obecnie u mnie w drużynie furrorę robią kody QR, a ich wykorzystanie jest naprawdę proste. Możesz wydrukować takie kody, rozdać chętnym, a w  nich umieścić jakąś zagadkę i informacje o zbiórkach, drużynie, itp. Opcji jest jednak wiele, wiele więcej :)

3) O okresie próbnym więcej przeczytasz w Instrukcji PJO (prawie prawy górny róg strony). U każdej z drużyn jest różnie, w zależności od zaangażowania kadry i ilości chętnych. Po spełnieniu wszystkich wymagań nie ma się co wahać, tylko informować komendanta i zamykać okres próbny :)

4) Zastępy muszą się przede wszystkim stworzyć. Nie ma członków drużyny, nie ma zastępów, oprócz Zastępu Zastępowych, od którego powinno się zaczynać. Dobry zastępowy znajdzie sobie zastęp, choćby i na Marsie, więc wystarczy ktoś odpowiedzialny na tej funkcji. Gdy jest odpowiednia ilość członków w odpowiednim wieku i płci rozkazem powołujesz zastęp. Na innych zadziała to tak motywująco, że maksymalnie w przeciągu miesiąca każdy zastępowy "ogarnie zastęp".

5) Trudności? Zawsze i wszędzie! Ok, nie jest aż tak źle ;) Warto jednak przyzwyczaić się, że gdzie są ludzie, a w szególności dzieci, tam są różne kłopoty i problemy. Jeśli harcerze będą mieli wsparcie w drużynowej (Tobie), a Ty w komendzie hufca, to na pewno nie zginiecie.

Dużo lania wody ode mnie, oj dużo. Mam nadzieję, że choć jedno zdanie z tego wyciągniesz i Ci pomoże. Powodzenia dla Twojej przyszłej drużyny, może się kiedyś spotkamy na harcerskim szlaku :D
odpowiedź 18 kwietnia 2023 przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 230 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2016 w Drużyna przez użytkownika Pestka (1,184)   35 59 71
+9 głosów
1 odpowiedź 631 wizyt
pytanie zadane 2 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
0 głosów
0 odpowiedzi 337 wizyt
pytanie zadane 12 czerwca 2023 w Metodyka i metoda przez użytkownika Zozolka (110)   1 3 5
+5 głosów
3 odpowiedzi 5,208 wizyt
pytanie zadane 16 lutego 2014 w Drużyna przez użytkownika dhNatalia (132)   1 2 4
0 głosów
1 odpowiedź 332 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...