• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Brak akceptacji w drużynie

0 głosów
Czuwaj!

Jakieś trzy lata temu dołączyłam do drużyny, nazwijmy ją XYZ. Bardzo się ucieszyłam, gdyż rozpoczynała się moja przygoda z harcerstwem. Po paru zbiórkach zauważyłam taką małą nie akceptację, że przychodzę na zbiórki itp itd (sytuacja z szyframi, ja nie umiejąc szyfrów zostałam sama, gdyż reszta drużyny poleciała od razu, nie pytając się czy pomóc, na szczęście uratowała mnie moja przyboczna). Członkowie drużyny nie bardzo chcieli ze mną rozmawiać, praktycznie w ogóle nie rozmawiali, gdy ja próbowałam się odzywać, zagadać. Oczywiście, to też może być moje przewrażliwienie, jednak czy wy spotkaliście się z czymś takim? Czy jest to normalne wśród harcerzy?

PS: tu nie chodzi o obsmarowanie jakiejkolwiek drużyny. Obecnie w drużynie XYZ i w szczepie już nie jestem, zrezygnowałam prawie dwa lata temu. Planuje powrót już jako wędrowniczka.
pytanie zadane 10 kwietnia 2023 w Drużyna przez użytkownika Mayaa (116)   4 9
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Czuwaj!
Dosyć skomplikowane, ale trzeba się zastanowić, czy w ogóle warto. Jeśli zostało tam wielu harcerzy, którzy mogą Cię pamiętać, może być trochę niekomfortowo, zarówno dla Ciebie, jak i dla nich. Wnioskuję, że rozstaliście się w niezbyt przyjemnej atmosferze, więc taki powrót może być trudny. Oczywiście nie musi - dojrzeliście trochę, więc jest szansa, że byli koledzy i koleżanki z drużyny uznają poprzednie spory za przeszłość i nie będą do nich wracać. Czasami ucieczka z płonącego domu, a potem powrót jest ciężki. Musisz się głęboko zastanowić, czy temu podołasz. Jeśli w Twojej okolicy jest inna drużyna wędrownicza, rozważ i taką opcję. Z doświadczenia wiem, że w większości przypadków warto się odciąć od przeszłości. Jeżeli innej opcji, niż powrót do byłego środowiska nie ma, daj sobie czas - może to być miesiąc, dwa, aż rzeczywiście poczujesz, że chcesz wrócić. Harcerstwo na siłę to nie harcerstwo. Musisz lubić swoją drużynę, swój zastęp, swoje środowisko. Nie ma co brać jeńców ani z jednej, ani z drugiej strony.
Pozdrawiam i życzę światłej decyzji, w razie czego służę swą pomocą ;)
odpowiedź 10 kwietnia 2023 przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
Czuwaj !

Dziękuje za odpowiedź. Ogólnie nie mieszkam już w mieście w której miałam szczep i drużynę. Natomiast zdziwił mnie fakt zachowania harcerzy i kadry, która nic z tym nie robiła, dla osoby nowej to był totalny szok, ale wiadomo, ze każdy czlowiek jest inny pod względem charakteru. Teraz do harcerstwa wracam w innym hufcu. Serdeczne dzięki za pomoc, napewno skorzystam : )
Czasami tak jest, że zgrana ekipa nie akceptuje nowych członków. Jeśli kadra nic z tym nie robi, tak tworzą się zamknięte na innych jednostki. Czy to dobrze, czy to źle - już każdy musi sam sobie odpowiedzieć ;)
+1 głos
Harcerze to przede wszystkim ludzie i dzieją się wśród nich te same zjawiska, jakie mają miejsce w innych grupach, np. w klasach. Czasem jest tak, że pewne typy osobowości się słabo dogadują i o ile dorośli zwykle umieją już zachować się mimo wszystko dojrzale w takich sytuacjach młodzież niekoniecznie.

Kadra oczywiście powinna reagować, ale to też często są młode osoby, niekoniecznie w pełni dojrzałe emocjonalnie, a poza tym prawidłowe wpływanie na grupę w sytuacji konfliktowej to zadanie trudne nawet dla psychologa, więc przeciętny drużynowy niekoniecznie jest w stanie wszystko zdziałać. Jeśli drużyna działa systemem zastępów (a jest to obowiązek, który niestety nie wszyscy spełniają) to może zadbać, aby osoby, które do siebie nie pasują po prostu były w innych zastępach

Harcerstwo bazuje na naturalności, jednak naturalne mechanizmy nie zawsze działają tak, jakbyśmy chcieli. Ale raczej przeciętna osoba odnajdzie się dobrze w większości drużyn i jeśli ktoś trafił pechowo za pierwszym razem to może po prostu poszukać innej drużyny
odpowiedź 12 kwietnia 2023 przez użytkownika karol-gro (17,704)  

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 233 wizyt
pytanie zadane 23 września 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
0 głosów
1 odpowiedź 552 wizyt
pytanie zadane 15 września 2016 w Drużyna przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
+1 głos
2 odpowiedzi 805 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2016 w Drużyna przez użytkownika erbestynka (558)   7 13 32
0 głosów
1 odpowiedź 2,086 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2021 w Pomysł na... przez użytkownika Kruszynka (142)   1 1 5
0 głosów
0 odpowiedzi 423 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Dh.Kamila17 (147)   3 5 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...