• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Obóz z zuchami czy wędrownikami?

0 głosów
Cześć,
Mam ogromny dylemat z kolonią zuchową, a obozem z wędrownikami.
Sytuacja wygląda tak, że obóz mamy wspolny zuchy , harcerze, hs i wędrownicy. Wędrownicy mają na obozie wyjeżdżać na wędrówki kilka razy.
Jestem na próbie w zuchach od września 2022. Na początku szczerze byłam sceptycznie nastawiona- nigdy nie czułam powołania, co również pewnie istotne,  nie lubiłam dzieci. Wiem jak to brzmi jest w zuchach a nie lubi dzieci- co ona tu robi?
No ale tu się sytuacja trochę skomplikowała. Przez te kilka miesięcy przywiązałam się do samej kadry zuchowej i nawet polubiłam niektóre dzieci. I ogólnie rzecz biorąc podoba mi się.( na zbiórkach)
Zdaje sobie sprawę, że wielu rzeczy nie rozumiem i nie umiem, ale zarazem ciężko mi zrezygnować. Ciężko to wytłumaczyć. Mam po prostu mieszane uczucia. Nie chcę rezygnować ale nie chce też zostać pełnoprawną przyboczną. Głownie ze względów czasowych, ciężkiego okresu w moim życiu i boje się trochę tej odpowiedzialności za dzieci.  
Kilka dni temu po zbiórce drużynowa wzięła mnie na rozmowę. ( wcześniej powiedziałam jej, że na obóz chciałabym jechać z wędrownikami, a na większość zajęcia przychodzić do zuchów, i powiedziała, że okej)
Jednak na tej rozmowie powiedziała, że wolałaby żebym jechała z zuchami. Mogłabym na wędrówki z wędrownikami, jednak resztę czasu przebywać z dziećmi. Dodatkowo co pierwszy raz usłyszałam miałabym spać z szóstką w namiocie- co już mnie przeraziło szczerze mówiąc. Wiem, że to może głupio zabrzmieć, ale nie czuje się z tym dobrze. Nie chce spać z dziećmi, mieć cały czas na nich wgląd. Musze dodać, że zbyt szybko się przebodźcowuje otoczeniem
Ciężko mi w ogóle o tym pisać, nie chce stracić zaufania drużynowej oraz szacunku u innych w kadrze bo tylko ja nie chce być opiekunem szóstki( jako jedna z 3 nowych przybocznych).
Mam też uczucie, że dużo bym straciła przebywając w głównej mierze z zuchami, a nie ludźmi w moim wieku. Co jest dla mnie dość bolesne.
Nie wiem, czy dobrze że tu pisze, ale mam taki mętlik w głowie, że potrzebuje, aby ktoś mi doradził.
Dodam fakt, że drużynowa chyba się cieszy, że chce się angażować w wędrowników. Ale chyba nie spodziewała się, że aż tak. Help
pytanie zadane 1 kwietnia 2023 w Drużyna przez użytkownika Juliasito (110)   1 4
Współczynnik akceptacji: 100%
   

1 odpowiedź

0 głosów
 
Najlepsza
Czuwaj!
Rzeczywiście, dosyć skomplikowana sytuacja, jednak pamiętaj, że to siebie powinnaś postawić na pierwszym miejscu. Jeśli wiesz, że z zuchami będziesz czuła się niekomfortowo, nic na siłę. Zamiast spędzić miło czas, będziesz się obwiniała za taką decyzję, że "nie odważyłam się postawić, teraz muszę cierpieć". Jesteś wędrowniczką, struktura mówi sama za siebie, że dalej możesz "dostawać" od ZHP, nie tylko "dawać". Nawet dziwne będzie to, że Ty, lat pewnie około 16, będziesz spała z dziewięciolatkami w namiocie. Pomagać w gromadzie, a "oddać się" jej w całości to dwie różne rzeczy. Nikt nie może wymagać od instruktora, a tym bardziej wędrownika, żeby wbrew sobie działał w drużynie! ZHP jest organizacją dobrowolną, owszem, służy do przełamywania własnych słabości, ale litości! Przede wszystkim kieruj się tym, co czujesz. Drużynowa zuchów powinna to zrozumieć, że niekoniecznie chcesz być z zuchami 24 godzinę na dobę przez ileś tam dni. Jeżeli wolisz mieszkać ze swoimi rówieśnikami, a pomagać u zuchów, to to jest rozsądne rozwiązanie. Gdy będziesz zła i rozżalona na siebie, drużynową i zuchy, gromada wcale na tym nie skorzysta. Porozmawiaj z drużynową zuchów. Ona powinna Cię zrozumieć, najlepiej powiedzieć jej też, że nie czujesz się na siłach, żeby zostać przyboczną. Jeśli będzie bardzo się upierać, uzna, że to brak szacunku i "miłości" do gromady, nie ulegaj, gdy będziesz zdecydowana na jedno rozwiązanie. Żeby dobrze dbać o innych, najpierw musimy zadbać o siebie.
Pozdrawiam i życzę rozsądnej, zadowalającej Cię decyzji. Na inne pytania też również z chęcią odpowiem :D
odpowiedź 2 kwietnia 2023 przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
wybrane 2 kwietnia 2023 przez użytkownika Juliasito

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,084 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika sb_siora (137)   3 6 11
+1 głos
1 odpowiedź 549 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 608 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w HAL/HAZ przez użytkownika młodadrużynowa (105)   1 1 3
+1 głos
2 odpowiedzi 563 wizyt
pytanie zadane 30 maja 2014 w Pomysł na... przez użytkownika madzia71 (140)   2 2 7
+6 głosów
3 odpowiedzi 743 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2013 w Zuchy przez użytkownika plomyczek_adam (183)   2 3 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...