• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wędrówka o charakterze wyczynu - różne możliwości harcerzy

0 głosów

Czuwaj!
Nowy SIM działa już pełną parą, w tym pytaniu wezmę na warsztat jedno z zadań w próbie na HO, a mianowicie "Przygotowałem się i odbyłem wędrówkę o charakterze wyczynu". Jak doskonale wszyscy wiemy, każdy harcerz ma inne możliwości. No i właśnie, jak podejść do tego zadania? Dla jednego przejście 20 km w Tatrach nie będzie żadnym wyzwaniem, inny nie wytrwa pięciokilometrowej wędrówki do sklepu na drugim końcu miasta. Moje pytanie brzmi: gdzie postawić granicę? Jakie absolutne minimum musimy przedstawić harcerzowi/harcerce? Bo nie oszukujmy się, niektórzy za "wyczyn" będą uznawać spacer z gromadą na biwaku... I potem taki leń będzie tytułował się "HO". Bierzemy pod uwagę oczywiście w pełni zdrowego harcerza, gdy ktoś ma jakieś problemy zdrowotne to zupełnie inna sytuacja. Jak widzą to bardziej kompetentni, doświadczeni harcerze?

pytanie zadane 27 grudnia 2022 w Próby przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
Współczynnik akceptacji: 47%

otagowane ponownie 27 grudnia 2022
   

1 odpowiedź

+3 głosów
 
Najlepsza

Wiele lat byłem członkiem kapituły i nie spotkałem się nigdy z tym, żeby ktoś celowo wpisywał małe wymagania wobec wędrówki, bo "mu się nie chciało". Czasem wynikało to z braku wiary w siebie i małego doświadczenia (tzn. trudno było komuś określić ile km jest w stanie dziennie przejść).

No ale żeby ocenić czyjeś możliwości można skorzystać z kilku źródeł:

  • deklaracja samego zainteresowanego
  • opinia opiekuna próby
  • opinia kadr drużyn, w których działał lub działa zainteresowany
  • opinia KSW, jeśli znają zainteresowanego.
No i teraz wracając do deklaracji zainteresowanego - zwykle jest tak, że wyzwania motywują bardziej niż proste zadania. Jakbym miał się pakować i jechać gdzieś tylko po to, żeby przejść 5 km to by mi się nie chciało, ale gdybym miał np. pobić swój rekord, nocować kilka dni samodzielnie w namiocie, iść bez smartfona czy zrobić cokolwiek innego, co mogłoby być wyzwaniem to już byłoby to bardziej motywujące. Całe harcerstwo bazuje na pozytywności i dobrowolności, więc tak to powinno działać.
I teraz, jeśli dana osoba celowo zaniża poprzeczkę to coś poszło nie tak. Ewidentnie koncepcja wędrówki nie jest odbierana jako pozytywna tylko "za karę"/"bo muszę". Zamiast wymuszać na tej osobie jakieś minimalne limity kilometrów należy rozwiązać ten problem. Być może ta osoba w ogóle nie lubi wędrówek, bo poprzedni drużynowy ją do nich zmuszał? Może ma jakieś lęki związane z doświadczeniami z wędrówkami (lub z innymi doświadczeniami)?
Tu kluczowa jest rola opiekuna, żeby znaleźć taką formę wędrówki, na myśl której ta osoba będzie mieć ochotę podjąć wyzwanie. I można wędrowanie potraktować bardzo szeroko - wędrówka może być samodzielna lub z innymi, może być piesza, ale też rowerem, to może być spływ kajakowy lub rejs jachtem. Może być połączona ze zwiedzaniem, może być nawet autostop. Kluczem jest tu wyjście w świat, podjęcie wyzwania i otwarcie się na doświadczenia, nie liczba kilometrów i sposób przemieszczania
odpowiedź 30 grudnia 2022 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
wybrane 30 grudnia 2022 przez użytkownika cytrynkaaaa
Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości, będę mieć to na uwadze :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 594 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2016 w Próby przez użytkownika aleks (107)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 1,157 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2016 w Próby przez użytkownika eve (110)   1 2 5
0 głosów
1 odpowiedź 864 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 231 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2022 w Próby przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
+1 głos
1 odpowiedź 170 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...