Procedura zakładania klubu jest podobna do drużyny wędrowniczej z tą różnicą, że oprócz hufca można też założyć klub w chorągwi lub Głównej Kwaterze. Co najmniej 6 osób (wędrownicy, instruktorzy lub członkowie starszyzny) składają wniosek i piszą konstytucję.
Co do wymagań wobec przewodniczącego to wg instrukcji (Instrukcja PJO, pkt 128):
Na czele HKS stoi przewodniczący (zależnie od tradycji środowiska i specjalności może też nosić miano prezesa, komandora itp.). Przewodniczącym HKS jest pełnoletni instruktor ZHP. Przewodniczący HKS powinien posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu specjalności realizowanej przez HKS, pozwalające prowadzić działalność specjalnościową zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. W przypadku, kiedy przewodniczący nie posiada takich kwalifikacji, w klubie musi być specjalista danej specjalności posiadający takie kwalifikacje – szef wyszkolenia specjalnościowego.
Taki przewodniczący nosi właśnie czerwony sznur. A czy jeździ jako kadra? Jako kadra jadą osoby, które komendant obozu wybierze jako kadrę, więc to od niego zależy. Zwykle pełnoletni instruktorzy, jeśli jadą na obóz, to jako kadra, ale jeśli przy okazji jest wędrownikiem to może też być członkiem zastępu wędrowniczego albo uczestnikiem obozu wędrowników