• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Ksiazeczka harcerska

0 głosów
Czy to prawda że harcerz który jest ponad pół  roku po przyzeczeniu na własną rękę załatwią sobie książeczkę harcerska? 12 latek sam kupuje i jedzie z nią i zdjęciem do hufca oddalonego onaonad 20 km ?
pytanie zadane 17 marca 2022 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Aneta Krupa (105)   1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów
Nie, książeczka harcerska zwykle jest wręczana przy złożeniu Przyrzeczenia. Być może w waszym środowisku jest przyjęte inaczej i wszyscy harcerze muszą kupić książeczki sami, choć przyznam że to dziwna sytuacja. Nie wiem jedynie po co ma jechać do hufca? Można by poprosić o więcej wyjaśnień?
odpowiedź 17 marca 2022 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,451)   4 11 34
Do hufca musi jechać by załatwić z nią wszystkie formalności i by mu ją wypełnili...
Ale do książeczki harcerskiej nie potrzeba załatwiania żadnych formalności. Harcerz może dać ją drużynowemu, żeby ewentualnie wpisał mu numer ewidencyjny, numery rozkazów w których miał nadawane funkcje itd., ale hufiec nie ma tu nic do rzeczy. Najlepiej porozmawiać z drużynową/ym i wyjaśnić sprawę, co to za formalności, co konkretnie należy wypełnić, i przede wszystkim dlaczego ma to być załatwiane na poziomie hufca, bo ta sprawa wydaje się co najmniej dziwna.
Drużynowy powiedział że on TYLKO podpisze się w gotowej książeczce a cała reszta ma sobie harcerz załatwić sam w hufcu czyli oni mu tam mają wszystkie dane wpisać.... mnie sama to bardzo zaskoczyło
Okej, więc już chyba wiem o co drużynowemu chodzi. Mianowicie - na pierwszej stronie książeczki, jest wpis o tym od kiedy dany druh jest członkiem ZHP i kiedy złożyła Przyrzeczenie. Tylko na tej jednej stronie jest wymagany podpis Komendy Hufca - wszystkie pozostałe rubryki w Książeczce wypełnia drużynowy. Jeśli druh nie dostał książeczki, to musi sobie najwyraźniej ją kupić sam. Nie wiem dlaczego drużynowemu tak zależy na wypełnieniu książeczki teraz, jednak jeśli naprawdę jest taka potrzeba, to może warto dogadać się z kilkoma innymi harcerzami z drużyny, może ktoś mieszka bliżej i będzie można załatwić to "zbiorowo", bez konieczności jechania tam osobiście,bo nie jest to Komisja Stopni tylko podpis w książeczkach:)

Natomiast nadal, uważam że to dziwna sytuacja i warto wyjaśnić to z drużynowym, albo nawet z Hufcem skoro mieszkacie tak daleko od hufca, a jak mówiłam podpis Komendanta w książeczce to nie jest sprawa życia i śmierci :)
Nie do końca tak jest.  Drużynowy wyraźnie powiedział że  wszystko ( nawet to co on powinien) druhowi maja wpisać w hufcu. On jedynie zlozy podpis.  Na wyrobieniu książeczki zależy druhowi ponieważ chcę zmienić drużynę i hufiec ponieważ takiego specyficznego podejścia jest zdecydowanie więcej. Dziekuje za idpowiedz która tylko mnie utwierdziła w tym że coś tu nie gra

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 769 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 648 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,108 wizyt
pytanie zadane 17 maja 2018 w Pomysł na... przez użytkownika .?!, (162)   5 8 13
0 głosów
1 odpowiedź 1,038 wizyt
pytanie zadane 8 grudnia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Olivka37 (115)   2 3 7
+1 głos
1 odpowiedź 263 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Morowe_powietrze (279)   4 9 16
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...