• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zbiórka szczerości - jak rozwiązać problemy?

+2 głosów
Czuwaj!
Niedługo chcę przeprowadzić zbiórkę szczerości w zastępie, bo trochę się nam pokomplikowały sprawy. Jednak mam wątpliwości jak się do tego zabrać. Wiem, że nie mogę od razu oskarżać wszystkich o wszystko, ale trzeba te problemy rozwiązać, i to jak najszybciej. Niestety nie mam pewności czy zwykła rozmowa pomoże - harcerze przez wakacje trochę zapomnieli o 7. punkcie Prawa Harcerskiego. Nie chcę wywoływać awantury, a jest mi źle z tym, że moi harcerze okłamują kadrę drużyny czy śmieją się z innych harcerzy. Harcerze w wieku 5 i 7 klasy, do tej pory wszystko było w porządku, a teraz się sypie. Nie wiem, czy to moja wina, czy po prostu przejściowa burza w zastępie. Oczywiście bardzo zależy mi na zastępie i dobrym zdaniu o nim. Co mogę zrobić? Jak przeprowadzić tę zbiórkę? Proszę jednak o niepisanie typu: "Rozmowa powinna pomóc", bo tej opcji próbuję nie raz.
Z góry dziękuję za chęci oraz wszelką pomoc i odpowiedzi.
pytanie zadane 23 października 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,206)   3 26 52
Współczynnik akceptacji: 47%
   

1 odpowiedź

+1 głos
 
Najlepsza
Czuwaj!

Myślę, że z tego co piszesz to jest to poważniejsza sprawa, więc proponuję zbiórkę przeprowadzić w poważniejszej atmosferze. Obowiązkowo wszyscy w mundurach, może pod wieczór tak, żeby można było zrobić jakieś świeczkowisko i wprowadzić mniej "zabawowy" nastrój.

Na początek, dałabym gawędę, tak żeby wprowadzić harcerzy w temat zbiórki. Np. coś w stylu wieży Babel,  o tym, że budowano wielką wieżę i wszystko szło świetnie, dopóki budowniczy ze sobą współpracowali, jednak gdy zaczęli sobie zazdrościć, okłamywać się i zwracać się przeciwko sobie, cała wieża runęła, albo coś w podobnym stylu.

Następnie, poproś harcerzy, żeby odegrali scenki, które ty będziesz czytać. Wymyśl scenki podobne do sytuacji które obecnie odbywają sie w zastępie, ale oczywiście zmień imiona i lekko wydarzenia, tak żeby nikt nie poczuł że próbujesz go obrazić, lub masz coś do niego, ale żeby każdy mógł zastanowić się nad sobą. Scenki mogą być zakończone negatywnie, a po każdej możesz poprosić harcerzy, byście wspólnie wymyślili jakieś rozwiązanie do problemu przedstawionego w niej.

Na sam koniec, możesz zapytać harcerzy czy mają jakieś przemyślenia odnośnie SWOJEGO zachowania, lub propozycje rozwiązania tego co się dzieje w zastępie obecnie.

Możesz też po zbiórce porozmawiać na osobności z osobami które są głównymi sprawcami problemów, tak żeby nie prać brudów na forum publicznym, ale pokazać ze mogą ci zaufać i interesuje cię sytuacja w zastępie.

A, i ostatnia rzecz, w żaden sposób nie oskarżaj nikogo o nic. Możesz stwierdzić fakty i swoje uczucia, np. wiem, że okłamałeś drużynowego, są na to dowody i jest mi z tego powodu przykro, ale jednak staraj się nie oskarżać wprost ludzi, bo to prowadzi tylko do tego że albo brną w to jeszce bardziej zeby ci zrobić na złość, albo wypierają się i sprawa utyka w martwym punkcie, a wy macie kolejny konflikt.

Ja miałam kiedyś taką zbiórkę z moją byłą drużynową i naprawdę pomogła nam z naszymi problemami :)

Mam nadzieję że pomogłam :)
odpowiedź 27 października 2021 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,451)   4 11 34
wybrane 27 października 2021 przez użytkownika cytrynkaaaa

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 445 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2020 w Metodyka i metoda przez użytkownika Iga176 (122)   2 5
0 głosów
1 odpowiedź 468 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2019 przez użytkownika Natalia Bielik (105)   1 3
+2 głosów
2 odpowiedzi 275 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2022 w Drużyna przez użytkownika wind (212)   2 5 12
+2 głosów
2 odpowiedzi 389 wizyt
pytanie zadane 6 października 2018 w Drużyna przez użytkownika Revloney (115)   1 5
0 głosów
1 odpowiedź 369 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2020 w Drużyna przez użytkownika Iskierka nadziei (755)   3 8 19
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...