• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Porady dla przybocznej

+1 głos
Hej w tym roku zostałam przyboczną i były by mi potrzebne jakieś rady niestety jestem tylko próbnie bo duża część drużyny uważa że jestem nie odpowiedzialna lecz drużynowa widzi we mnie potencjał i dała mi te funkcję z myślą że jak nie da się szansy to się nie dowie nie chce z maścić tej funkcji bo mi bardzo zależy i chciałabym być przyboczną przez dłuższy czas macie jakieś porady które mogą mi się przydać?
pytanie zadane 21 września 2021 w Drużyna przez użytkownika Misia0215 (132)   2 5 9
Współczynnik akceptacji: 33%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza
Czuwaj!
      Na początku fajnie by było, gdybyś poprawiła pytanie. Takie bez błędów lepiej się czyta i przyjemniej na nie odpowiada. Możesz również usunąć drugie pytanie o tej samej treści, bo wszystko będzie zawarte w jednej odpowiedzi.
      Przechodząc już do pytania, zacznę od tego, że skoro drużynowa zaufała Ci na tyle, żeby obdarzyć Cię tak ważną funkcją, to warto wykorzystać to jak najlepiej. Napisałaś również, że bardzo zależy Ci na byciu przyboczną. I słusznie, bo to pierwszy krok do stania się prawdziwym przykładem wzorowej przybocznej. To, że drużyna nie widzi Cię w tej funkcji, może być na razie przez Ciebie niezrozumiałe. Trzeba więc popatrzeć na ową sytuację z ich perspektywy. Może po prostu nie pogodzili się z prawdopodobną "stratą" poprzedniej przybocznej i jest im ciężko znaleźć się w nowej rzeczywistości. Takie sytuacje zdarzają się dosyć często, szczególnie gdy drużyna czuje silną więź z kadrą. Możliwe jest również to, że po prostu nie rozumieją tego, że drużynowa tak "z marszu" wybrała akurat Ciebie na przyboczną. Wcześniej postrzegali Cię jak zwykłą harcerkę, która, jak z resztą każdy, miewa czasami zły dzień czy podejmuje nieprzemyślane działania. W tym momencie musisz pokazać drużynie, że potrafisz być odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i również grupę. Takie podejście do różnych zadań pomoże harcerzom urzeczywistnić to, że to właśnie Ty jesteś ich przyboczną.
      Jeśli chodzi o jakieś jeszcze bardziej konkretne rady, to ich też mogę kilka wymienić. Nie musisz jednak od razu wszystkiego zmieniać, zastosuj metodę małych kroków.
1. Zachowuj się naturalnie - nikt nie chce mieć w drużynie "zarozumialca", a tym bardziej na funkcji przybocznej. Nie traktuj harcerzy z góry, nie mów, że są nieważni - jak rzeka nie będzie rzeką bez kropli wody, tak drużyna nie będzie drużyną bez harcerzy.
2. Nie korzystaj z (często źle rozumianych) "przywilejów" funkcyjnych, jeśli drużynowa prosi harcerzy o ciszę, to nie znaczy, że przyboczna (Ty) może gadać (chyba, że na jej prośbę). Kiedy drużynowa wyraźnie nie poprosi Cię o pomoc czy zabranie głosu, lepiej zachowywać się jak druhna bez funkcji.
3. Pomagaj - pokaż, że skoro jesteś przyboczną, masz jakieś doświadczenie w rozwiązywaniu problemów, zarówno tych niewielkich, jak i tych dużo większych.
4. Staraj się często rozmawiać z harcerzami. Pytaj, co u nich, czy możesz im jakoś pomóc. To że ktoś ważniejszy funkcją nawiązuje z nimi rozmowę, potraktują jako wielką Twoją zaletę. Nawet paradoksalnie głupie "Jak ci minął dzień" będzie pozytywnie odebrane (nie tylko przez zaczepionego, ale i także drużynową).
5. Jeśli prowadzisz zbiórki, pamiętaj, że to, co zainteresuje Ciebie, nie zawsze zainteresuje innych. Czasami warto się poświęcić, żeby później usłyszeć, że zbiórka się bardzo podobała. Mów ciekawie, absolutnie nie wygłaszaj wykładów i monologów (to zwyczajnie nudne).
6. Bądź dla podopiecznych jak starsza siostra, nie jak szef i dyktator. Na pewno wszyscy to docenią.
      Ufff, to już będzie na tyle z moich rad. Trochę ich się nazbierało, więc mam nadzieję że skorzystasz. Powodzenia na dalszej drodze harcerskiej!
Pozdrawiam ;)
odpowiedź 21 września 2021 przez użytkownika cytrynkaaaa (934)   3 19 44
wybrane 14 października 2021 przez użytkownika Misia0215
Dziękuje za odpowiedź a co do tego że może uważają tak przez to że zmienili kadrę to akurat nie bo mieliśmy zmiany w drużynie i wszystkie stare przyboczne wraz z starą drużynową odeszli i założyli sobie drużynę wędrowniczą. A jeszcze raz bardzo dziękuję bardzo mi to pomogło
–1 głos
Wszystko co druhna cytrynkaa powiedziała popieram w 100% :) Od siebie mogę jeszcze dodać, żebyś poczytała sobie w internecie różne poradniki dla przybocznych, materiały z kursów dla przybocznych, przeglądnij pytania na tym forum dot. przybocznych,  a nawet zobacz poradnik drużynowego, bo jest w nim mnóóóóóstwo praktycznych i teoretycznych porad i zagadnień i na pewno rozjaśni ci się trochę w głowie.

Ja osobiście zawsze zanim się za coś zabiorę, nieważne czy to pielęgnacja włosów, posiadanie psa, czy bycie przyboczną, robię ogromny research w internecie. Zdobywam tą wiedzę teoretyczną, przez co łatwiej mi potem działać w praktyce :)
odpowiedź 24 września 2021 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,437)   4 11 33

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 502 wizyt
pytanie zadane 29 września 2019 w Drużyna przez użytkownika Julaaa1201 (130)   2 3 9
+1 głos
2 odpowiedzi 888 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika TokiDoki (114)   1 1 4
0 głosów
0 odpowiedzi 341 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2019 w Drużyna przez użytkownika taka_mała_miczitanka (105)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 786 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2018 w Drużyna przez użytkownika Druh_ananas (237)   3 12 18
+1 głos
1 odpowiedź 464 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2019 przez użytkownika Harcowniczka (225)   3 10 15
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...