• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Pomysł na zbiórkę ponaborową dla harcerek?

+3 głosów
Potrzebuje szybko propozycji jak to u was wyglądała zbiórka ponaborowa drużyny. Chętnie się zainspiruje :)
pytanie zadane 7 września 2021 w Pomysł na... przez użytkownika siekierka (184)   3 9 15
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Czuwaj!
Jak pewnie wiesz, zbiórki po naborze, a już szczególnie ta pierwsza, są niesamowicie ważne. To od nich głównie zależy, czy osoby będą chciały kontynuować swoją przygodę z harcerstwem, czy też zakończyć ją już na pierwszych zbiórkach. Rolą drużynowego lub przybocznego jest wtedy przedstawienie naszych idei harcerskich w najlepszy i przystępny dla innych sposób. Musisz jednak pamiętać, żeby zbytnio nie "koloryzować" tego, co chcesz robić na zbiórkach, ani tym bardziej "obiecywać gruszek na wierzbie". Nie ma przecież potrzeby robienia kandydatom nadziei na rzeczy, które się nie wydarzą. Jeśli chodzi o plan pierwszej zbiórki, to przedstawię go w kilku punktach.
1. Rozpocznij zbiórkę jak zwykle. Przychodzących do Was kandydatów powitaj okrzykiem "Czuwaj!", żeby od początku czuli klimat. Obrzędowe rozpoczęcie też jest bardzo ważne. Warto chwilę przed "wtajemniczyć" nowych, co będzie się działo, tj. teraz np. zgasicie światło i zaśpiewacie piosenkę drużyny. Postaraj się, żeby zrobić to naprawdę starannie.
2. Jeśli nie robiliście tego na naborze, przedstawcie się sobie wzajemnie. Imię (lub jak drużyna ma się do kogoś zwracać), wiek i to, co lubi się robić w zupełności wystarczy.
3. Teraz może warto przedstawić po krótce to, co planujesz robić przez nowy rok harcerski. Nie chodzi tu jednak o wykład. Takim sposobem zanudzisz nie tylko "biszkopty", ale także bardziej doświadczonych harcerzy. Dobrym sposobem jest wspólne zrobienie mapy myśli. Krótkiej, ale zwięzłej i na temat.
4. To chyba najżmudniejsza część zbiórki ponaborowej, lecz bardzo ważna. Pewnie podejrzewasz, że chodzi o sprawy organizacyjne. Różnego rodzaju deklaracje, zgody i składki, kompletowanie munduru i odpowiedzi na czasami dziwne pytania. Nudne, ale niezbędne.
5. Nie zapomnij wplatać w to wszystko gier, pląsów i zabaw. Pokaż, że harcerstwo ma również zabawną stronę.
6. Na koniec oczywiście obrzędowe zakończenie. Klimat przecież musi być. Powiedz również, że wszystkim harcerzom z drużyny, a szczególnie kadrze, zależy na powiększaniu drużyny. Podkreśl, że każdy z osobna, który zdecyduje się na przygodę z ZHP będzie w drużynie chciany i ważny. To ich trochę podbuduje i zachęci.
To na tyle, jeśli chodzi o mnie i moje wyobrażenie zbiórki ponaborowej. Mam nadzieję, że chociaż odrobinę pomogłam i skorzystasz z mojej odpowiedzi. Pamiętaj: jak by nie było, będzie dobrze! ;)
odpowiedź 12 września 2021 przez użytkownika cytrynkaaaa (934)   3 19 44
0 głosów
Czuwaj! Jeśli nie zrobicie tego na zbiórce naborowej to zapoznanie

każdy się przedstawia, mówi czym się interesuje itp

drugim moim pomysłem jest to aby nakreślić nowym harcerzom i przypomnieć starym po co jest harcerstwo i można zrobić kominek/świeczkowisko z jaką gawędą związaną z harcerstwem albo np. z rozwojem itp.
odpowiedź 11 września 2021 przez użytkownika dh.Zuzka (319)   2 14 22

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 695 wizyt
pytanie zadane 27 września 2015 w Pomysł na... przez użytkownika Gandalf (134)   2 5 9
0 głosów
1 odpowiedź 389 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Ronnie (790)   5 29 48
+1 głos
1 odpowiedź 378 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2020 w Pomysł na... przez użytkownika ZuzkaXXakzuZ (140)   2 6 12
0 głosów
1 odpowiedź 185 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2019 w Pomysł na... przez użytkownika bisiak (184)   1 8 12
0 głosów
1 odpowiedź 730 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2018 w Pomysł na... przez użytkownika Roux (371)   20 33 41
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...