• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Niepełnoletni instruktor w zespołach hufcowych/chorągwianych

+1 głos
Czuwaj!
Takie pytanie bardziej o opinię: Jak się zapatrujecie na pomysł, aby niepełnoletni instruktor działał w zespołach na poziomie hufca lub chorągwi? Albo żeby nawet był szefem jednego zespołu?

Ja osobiście nie widzę w tym żadnego problemu, bo wiek "to tylko liczba"  ale mam np. obawy, że przez wiek mogą mieć problemy z dopełnianiem praw i  obowiązków.

Tak samo, jakby np. delegat na Zjazd Chorągwi/ZHP był niepełnoletni. To czy przypadkiem wiek mu nie będzie wadził? Żadna ordynacja wyborcza, bądź procedury nie zabraniają niepełnoletnim instruktorom pełnienia funkcji.

Jak się na to zapatrujecie? Bardzo miło mi będzie za każdą opinię. Mam wrażenie, że jest to jednak nie poruszany temat w naszej organizacji,

Jeszcze raz, z góry dziękuje za odpowiedzi!

CZUWAJ!
pytanie zadane 10 lipca w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Szymon04 (189)   2 11 18
Współczynnik akceptacji: 33%
   

1 odpowiedź

+2 głosów

To są dwie trochę odrębne rzeczy.

Nie ma żadnego powodu formalnego, by niepełnoletni instruktor czy w ogóle niepełnoletnia osoba nie mogła działać w zespołach hufcowych czy chorągwianych. Według mojej wiedzy zdarza się to zresztą regularnie.

Nieco osobną sprawą jest zasiadanie osób niepełnoletnich we władzach. Nasz statut nic o tym nie mówi.  W tej sytuacji patrzymy na akt ogólniejszy: ustawa Prawo o stowarzyszeniach mówi w Art. 3 ust.2:

Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.

Widać więc, że ustawa wprost dopuszcza zasiadanie niepełnoletnich instruktorów we władzach (każdego szczebla!) – a zjazd jest przecież jedną z władz – a jedynie nie pozwala na sformowanie zarządu (tj. komendy chorągwi lub GK, hufca to nawet nie dotyczy) zawierającego większość niepełnoletnich.

odpowiedź 12 lipca przez użytkownika vanadey (15,439)   16 76 292

Podobne pytania

+17 głosów
1 odpowiedź 624 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika słonek (5,383)   39 81 107
0 głosów
1 odpowiedź 184 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Piotr Psuja (134)   3 8
+2 głosów
1 odpowiedź 337 wizyt
+8 głosów
4 odpowiedzi 974 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2014 w Finanse przez użytkownika SHZB (145)   1 2 3
+9 głosów
2 odpowiedzi 372 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...