• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


"Szlaban" na przychodzenie na zbiórki - dobry pomysł rodzica?

+5 głosów
Czuwaj!
Tak jak opisałam na górze, rodzice moich harcerek ''karzą" je w taki sposób, że nie mogą przyjść na zbiórki. Często zdarza się tak,  że dziewczyny nie mogą być na całych zbiórkach, "bo mi mama nie pozwoliła być na całej zbiórce" albo "trochę się spóźnię, bo koniecznie muszę wyprowadzić psa". Nie wiem, czy to bardziej kara dla nich, czy dla mnie. Pewnie sami wiecie, że do zrobienia zbiórki potrzebna jest cała zbiórka, a nie 3/4. Zastanawiam się, co wtedy robić i muszę wybierać, co jest "ważniejsze", a bez czego się "obędziemy". Mam wątpliwości, czy to rzeczywiście szlabany od rodziców, czy niechęć do zbiórek lub do mnie. Mało nas jest, a inne dziewczyny, będące na całych zbiórkach tracą, bo nie wszystko przygotowane na 5 osób sprawdzi się w 2-3. Myślę o porozmawianiu z harcerkami o motywacji lub, tych nieszczęsnych dla mnie, karach od rodziców. Możliwe, że jest organizacja czasu, tzn. jak się nauczyć na sprawdzian, wyprowadzić psa, odebrać siostrę ze szkoły, odrobić lekcje, zjeść obiad, a potem przyjść na zbiórkę. Mieliście takie sytuacje? Jak tak, co zrobić?
pytanie zadane 19 maja w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (591)   1 10 31
Współczynnik akceptacji: 20%

przywrócone 20 maja przez użytkownika cytrynkaaaa
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Najlepiej porozmawiaj zarówno z harcerzami, ale też i rodzicami – bez atakowania, ale możesz poruszyć ten temat (np. zaproś ich na zbiórkę "dla rodziców" i tam z nimi to omów)
odpowiedź 22 maja przez użytkownika Theodor (150)   1 4 9
+2 głosów
Dobrze jest zbudować taki obraz, żeby rodzice mieli pewność, gwarancję, że harcerstwo nie jest zabawą, a między innymi wychowawczą pomocą dla rodziców.

Jeśli czas zbiórki przeszkadza w ważnych planach rodziny, to może warto zorganizować spotkanie z rodzicami i ustalić dogodny termin i czas zbiórki. Właśni z nimi. Dałabyś wtedy też sygnał, że bardzo Tobie zależy na tym, aby Twoi harcerze wypełniali jak najlepiej swoje role w domu i szkole. Mało tego, możesz przedstawić im pomysły, konkretne propozycja (na bazie chociażby stopni i sprawności) wsparcia rodziców w tych kwestiach, aby uczyć harcerzy sumienności, solidności w wypełnianiu obowiązków w domu i szkole. Wtedy rodzice poczują, że harcerstwo nie jest przeszkodą i infantylną zabawą, a realnym, wychowawczym wsparciem.

Powodzenia! :)

W razie czego, służę pomocą, możesz śmiało pisać na priv.
odpowiedź 8 czerwca przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 137 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (591)   1 10 31
+1 głos
2 odpowiedzi 402 wizyt
pytanie zadane 3 października 2015 w Drużyna przez użytkownika dh_Bartek (115)   2 5
+2 głosów
3 odpowiedzi 423 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 693 wizyt
pytanie zadane 8 października 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Lololo123 (171)   3 4 10
+1 głos
1 odpowiedź 295 wizyt
pytanie zadane 4 października 2020 w Drużyna przez użytkownika Kubinka (110)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...