• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak zachęcić inne dzieci do uczestniczenia w zbiórkach?

+3 głosów
Czuwaj!
Jestem zastępową w drużynie harcerskiej. Zastęp jest mały (4-5 osób). Chciałabym go jakoś powiększyć (sprawy z drużynową załatwię, więc nie w tym problem). Druhny z zastępu próbują zachęcić koleżanki, ale nie jest to takie proste. Jednak jeśli ktoś już przyjdzie, zależy mi na tym, aby go "zatrzymać". Nie chcę od razu zanudzać, więc potrzebuję jakichś tematów, które je zainteresują. Najprawdopodobniej będą to dziewczyny IV-V klasa. Chciałabym spróbować z połączeniem dobrej zabawy z dyscypliną. Myślę, że dzika zabawa nie zachęciłaby spokojniejszych osób (wręcz przeciwnie). Z drugiej strony "wykład" nie zaciekawi "szalonych". Mam wątpliwości, jak do tego się zabrać. Jak Wy próbowaliście zachęcić do dołączenia do harcerstwa?
pytanie zadane 14 maja 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
Współczynnik akceptacji: 47%
   

1 odpowiedź

+3 głosów
Czuwaj!

Ogólnie, jeśli chodzi o pion harcerski to "wykład" absolutnie nie wchodzi w grę nawet jeśli to są harcerze od dłuższego czasu. Słowo klucz dla tego pionu to "gra". Spróbuj na swojej zbiórce przeprowadzić grę np. fabularną połączoną z różnymi technikami harcerskimi. Wszyscy uwielbiają takie zabawy a na stacjach można umieścić różne zadania, zarówno takie bardziej na skupienie jak i "zabawowe". Te bardziej szalone  będzie cieszyć bieganie od stacji do stacji i robienie zadań na czas, a spokojne będą zainteresowane bardziej umysłowymi zadaniami. Możesz też dodać coś kreatywnego, np. żeby zrobiły wspólnie plakat, zwykle dziewczyny to uwielbiają  i wszyscy są zaangażowani :)  Stacje nie muszą być wszystkie obstawione ludźmi, część może być w kopertach i to też będzie interesujące bo będą musiały więcej poszukać.

Nie musisz robić wszystkiego na jednej zbiórce, możesz kontynuować fabułę na następnych zbiórkach aby utrzymać zainteresowanie dziewczyn. Ja uwielbiam robić po naborze takie zbiórki ze wspólną fabułą, bo to tak jak oglądanie serialu, kończy się w połowie akcji i chcesz wiedzieć co będzie dalej :) Zwykle duża część nowych harcerzy jest zainteresowana i zostaje, a potem w mgnieniu oka są już starymi wyjadaczami.

Na koniec jeszcze taka ogólna rada, żeby pokazać im harcerstwo takie jakie jest na codzień, nie przekombinowywać, ale dodać coś nowego i świeżego, tak by to co codzienne pokazać z nieco innej strony:)
odpowiedź 15 maja 2021 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,451)   4 11 34

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 512 wizyt
pytanie zadane 18 października 2021 w Pomysł na... przez użytkownika Yit (125)   2 4 6
+1 głos
1 odpowiedź 355 wizyt
pytanie zadane 15 października 2021 w Pomysł na... przez użytkownika dh.Zuzka (389)   7 23 33
+1 głos
1 odpowiedź 195 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2021 w Drużyna przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
0 głosów
1 odpowiedź 400 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2020 w Drużyna przez użytkownika Iskierka nadziei (755)   3 8 19
+1 głos
1 odpowiedź 422 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...