• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Harcerki nudzą się na zbiórkach

+4 głosów
Czuwaj!
Harcerki w zastępie mówią, że zbiórki są "za poważne". Zawsze staram się przeplatać "suchą" teorię jakimiś zadaniami praktycznymi, zabawami. Harcerki do naszej drużyny przyszły dopiero w tym roku i są przyzwyczajone do zbiórek zuchowych. Problem tkwi w tym, że przecież nie mogę poświęcać całych zbiórek na zabawę i szaleństwo. Gdy mówię o czymś, czym nie są zainteresowane, zaczynają się nudzić i szukać wymówek do dalszej zabawy. Ale przecież muszę przekazać im podstawowe treści, to podstawa! Nie chcę, żeby były niedouczone lub nie umiały się zachować. Pomóżcie...
pytanie zadane 26 kwietnia 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (970)   3 20 45
Współczynnik akceptacji: 38%
   

3 odpowiedzi

+3 głosów

W pracy z harcerzami pamiętaj przede wszystkim o takim elemencie metody harcerskiej jak pośredniość (nic nie mówimy wprost - harcerze dochodzą do tego sami przez inne aktywności). Pamiętaj również, że jednym z podstawowych form pracy z harcerzami jest gra. Wiem, że chcemy, aby nasi harcerze potrafili wszystko pięknie. Jednak zwłaszcza kiedy to są najmłodsi, którzy dopiero co przeszli z zuchów - nie łudź się, że zainteresuje ich wykład. 

Radziłbym tutaj dwie rzeczy. Po pierwsze, harcerze muszą poczuć, że nie są już zuchami. Że czegoś od nich się wymaga. Spiszcie może wspólny kodeks? Jak chcecie, żeby wyglądały zbiórki. Popracuj może z musztrą? To też jest super forma do ćwiczenia karności.

A druga sprawa - uczyń swoje zbiórki ciekawszymi. Zabawa i szaleństwo to właśnie dwa elementy, które warto zawrzeć w zbiórkach, właśnie po to, żeby czegoś naszych harcerzy nauczyć. Czy chcesz pokazać im Prawo Harcerskie, czy to szyfry, czy historię - pamiętaj o grze. Zbliżają się ciepłe dni, wykorzystaj do na zabawy na dworze. Podchody z zadaniami nawiązującymi do tematu zbiórki, zbieranie poszlak, zabawy w skali makro (na przykład statki, ślimak, familiada) - wszystko da się przełożyć na pole harcerskie i to bardzo uatrakcyjni twoje zbiórki. Może pomogą Ci w tym też wymagania na sprawności? Fajnie, że wykorzystujesz przemienność zadań na swoich zbiórkach. Najpierw trochę wybiegaj harcerzy, potem możecie usiąść i na spokojnie podsumować to, co zebraliście, dowiedzieliście się itp.
Harcerze powinni mieć dużo ruchu, dużo emocji i dużo przeżyć. Powinni sami móc się wykazać wiedzą i popracować nad współpracą. Dzięki działaniu i emocjom z nim związanym jest większa szansa, że zaczną kojarzyć rzeczy, które chcesz im przekazać. I pamiętaj - prowadzący też się bawi!
Wychodzenie, grożenie i dyscyplinowanie nie ma sensu według mnie - harcerstwo to nie szkoła ;)

odpowiedź 28 kwietnia 2021 przez użytkownika Jaszczur_0990 (162)   5
+1 głos
Ja, gdy miałam młodsze harcerki pod sobą, i zauważałam, że mnie nie słuchają, to przez moment miałam wszystko gdzieś, zaczynałam się zbierać ze swoimi rzeczami i wychodziłam z harcówki. Czekałam zaraz obok drzwi (były otwarte) i gdy po jakimś czasie ogarnęły, że mnie nie ma ja wracałam i im powiedziałam, że za każdym razem, gdy będą robić coś innego zamiast uczestniczyć w zbiórce, to będę sobie tak wychodzić i skoro one mnie ignorują, to ja je też. Wiem, że to trochę forma zastraszania, ale na moje dziewczyny działała. I od tamtej pory jak pamiętam (a było to jakieś 2 lata temu) słuchają mnie, pytają się, itd. Chociaż może to dlatego, że są już dojrzałe (mają po 13 lat hehe). A tak z innej beczki, to ja jak byłam świeżo upieczoną zastępową, to przychodziłam na cotygodniowe spotkania z drużynowym zuchowym i mi podpowiadał, żeby jednocześnie było to zabawą i nauką. Pisaliśmy razem konspekty, obmawialiśmy wszystko, itp. To też jest dobry sposób na takie psotnice. Mam nadzieję, że pomogłam. 3maj się! <33
odpowiedź 27 kwietnia 2021 przez użytkownika hanula <3 (190)  
0 głosów
Oprócz mądrych rzeczy które podpowiedzieli ludzie przede mną, dorzucę jeszcze jedno. Skoro harcerze nie chcą Cię słuchać, to niech sami się wykazują :) Nie chodzi o to, że mają nagle recytować  z pamięci prawo harcerskie, ale o to, że np. gdy chcesz im to prawo harcerskie przekazać i wytłumaczyć, to zapytaj się ich najpierw, co może być w takim prawie harcerskim. Spisujcie to na karce/ dużym szarym papierze, a potem porównajcie ich odpowiedzi z faktycznym prawem harcerskim. Na zbiórce harcerskiej nie może być "wykładu" że tylko ty mówisz a one słuchają, bo, nie oszukujmy się, na razie tak nie będzie.

Możesz też zwiększyć nieco częstotliwość przeplatania, np. (pociągnę dalej ten przykład z prawem) po każdym punkcie prawa szybki pląs, albo okrzyk zastępu coraz głośniej i głosniej, a na końcu szeptem. Byłam przyboczną w DH i gdy harcerze byli za głosno albo wariowali, to dawałam im to co chcieli, tylko na moich zasadach :) Jeśli byli głośno, to np. okrzyk drużyny najpierw normalnie, potem głośniej, potem na maksa głośno, i ostatni raz cichuteńko. Jak nie mogli usiedzieć w miejscu to przysiady w kółeczku, trzymając się za ręce albo coś podobnego :D

Nie wiem ile lat mają twoje harcerki, ale zakładam że 9-10. To są jeszcze dzieci, i mają krótki okres skupienia. Musisz wziąć to pod uwagę, obserwować je i przerywać zabawę w momencie gdy się jeszcze świetnie bawią, a teorię wtedy kiedy jeszcze są zainteresowane.

Trzymam za Ciebie kciuki!
odpowiedź 1 maja 2021 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,441)   4 11 33

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 444 wizyt
pytanie zadane 31 października 2014 w Drużyna przez użytkownika Olq (227)   4 13 19
0 głosów
1 odpowiedź 223 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2021 w Próby przez użytkownika Natkaa (114)   1 2 5
+3 głosów
1 odpowiedź 331 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2014 w meta-zapytaj przez użytkownika staszeknowak (1,904)   4 24 49
+1 głos
1 odpowiedź 142 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2018 przez użytkownika TigerPL (110)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 333 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2017 przez użytkownika Pestka (1,164)   26 56 69
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...