• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jestem w zhp już długo a nie zaczęłam nawet próby harcerki

0 głosów
Hejka wszystkim, mam dostć dziwne pytanie, ale nie hejtujcie mnie ????. Zaczęłam chodzić na zbiórki zuchowe chyba w 1 klasie, a później w 4 klasie przeszłam na harcerstwo. Teraz jestem w 1 klasie liceum (16lat) a nadal nie mam nawet krzyża harcerskiego. Wiem że to ja bardziej się do tego przyczyniłam bo nie zgłaszałam nic drużynowej że chce otworzyć próbę harcerki. Byłam trochę nieogarnięta i myślałam że wszystko wyglada inaczej (nie wiem czemu haha). Dodam że nikt mi wcześniej mi nic nie zgłaszał że jestem w tyle. No i teraz wreszcie chciałabym się otrząsnąć i działać, ale nie wiem jak do tego podejść. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?? Co powinnam zrobić? Pozdrawiam
pytanie zadane 31 marca 2021 w Próby przez użytkownika Natkaa (114)   1 2 5
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 31 marca 2021
   

1 odpowiedź

0 głosów
Najlepiej po prostu porozmawiać z drużynową.

Jeśli masz już 16 lat i nadal nie zakończyłaś próby harcerki (czyli próby która tak naprawdę wprowadza ludzi w harcerstwo, więc po tylu latach powinnaś mieć już ją przyznaną. Dodam, że zwykle próbę harcerza kończy przyznanie barw drużyny, więc jeśli je masz, to tym bardziej porozmawiaj z drużynową) to trzeba się zastanowić co jest nie tak. Czy chodzisz regularnie na zbiórki zastępu i drużyny? Czy angażujesz się na nich, pokazujesz co umiesz, zdobywasz nową wiedzę? Zdobywasz sprawności?

Krzyż nie jest potwierdzeniem zakończenia próby harcerza, tak FYI ;) Krzyż przyznaje drużynowy osobom które na niego wg niego zasługują, czyli udzielają się w życiu drużyny, zdobywają nową wiedzę nt harcerstwa, dążą do tego żeby się rozwijać poprzez stopnie i sprawności.

Podsumowując, pogadaj z drużynową o tym, że chciałabyś sie w końcu zacząć rozwijać jako harcerka, zdobywać stopnie i zasłużyć na krzyż. Na pewno cię zrozumie, i podpowie co możesz zrobić aby te cele osiągnąć.

I, nie wiem w jakiej drużynie jestes (harcerskiej, starszoharcerskiej czy wędrowniczej) ale powinnaś być w HS lub DW, i jeśli jesteś nadal w pionie H, to coś jest wyraźnie nie tak.
odpowiedź 31 marca 2021 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,451)   4 11 34
Dziękuję za odpowiedź :D, jestem w harcerskiej drużynie.
Nie jest to prawda. Próba harcerza powinna trwać według Systemu Stopni Harcerskich od 3 do 6 miesięcy. Po jej ukończeniu członek lub członkini ZHP są dopuszczani do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego i po nim otrzymują krzyż harcerski. To odznaka organizacyjna, a nie medal za zasługi, aby był przyznawany uznaniowo na podstawie nieokreślonych kryteriów. Opisana w odpowiedzi praktyka jest błędna i stoi w sprzeczności z zasadami obowiązującymi w ZHP.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 494 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 233 wizyt
+4 głosów
3 odpowiedzi 290 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
+1 głos
1 odpowiedź 287 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 404 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2014 w meta-zapytaj przez użytkownika staszeknowak (1,904)   6 24 49
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...