• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Dyscyplina, zastępy, nowi harcerze

+1 głos
Czuwaj
Nasza drużyna się powiększyła i ostatnio mam straszny problem by młodsze dzieci w wieku harcerskim skupiły się na tym co mówię, powtarzam, proszę by np. nie wchodzili na drzewo, czy nie wchodzili w sam środek kałuży, albo oddalili się od drogi... Ruchy są niecyrne, a moje słowa do nich nie docierają, dużo zbiórek było integracyjnych i dość luźnych, ale teraz chciałabym zacząć wprowadzać podstawowe pojęcia tj. zastęp... Boję się że nowi zastępowi sobie nie poradzą... Dlatego czy polecacie mi jakieś artykuły lub ćwiczenia? By dzieci zaczęły "ogarniać" że harcerstwo to coś więcej niż zabawa, ale także służba, pomoc drugiemu człowiekowi, a nie wandalizm (rzucają kijami, podnoszą co chwilę coś z ziemi, no nie radzę sobie) ???? duża część to chłopacy dość energiczni, bardzo chciałabym by ich wychowanie poszło w dobrym kierunku
Pozdrawiam serdecznie ????
POMOCY !!!
pytanie zadane 20 lutego w Harcerze przez użytkownika Dżabolina (110)   1 3
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 20 lutego
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Moim zdaniem posłuchu u zastępowych/drużynowych  nie da się stworzyć za pomocą jednej gry czy zadania. A najprostszym sposobem na to jest po prostu uczynienie ich naturalnymi przywódcami poprzez pokazanie, jacy są fajni. Na pewno starsi harcerze posiadają umiejętności, które są jeszcze tajemnicą dla młodszych chłopców, jak rozkładanie namiotu, budowa skomplikowanych stosów ogniskowych czy pryczy. Jeśli pokaże się, że oni są bardziej doświadczeni, wiedzą dużo oraz mogą się tą wiedzą podzielić, nie będą potrzebne żadne ćwiczenia.
odpowiedź 11 kwietnia przez użytkownika Ronnie (760)   2 27 47
0 głosów
Czuwaj!
Wpadłam na taki pomysł jakim jest poprostu przeprowadzenie zbiórki o tematyce ściśle harcerskiej. Naprzykład przedstawić im prawo i do każdego punktu prawa stworzyć jakieś zadanie które by im przybliżyło dany punkt prawa.
Inne ćwiczenie to może być np. przedstawienie im jakiejś sytuacji typu ,, Wracasz ze szkoły nagle widzisz płaczącą małą dziewczynkę siedzącą przy chodniku:co robisz". Gdy harcerze odpowiedzą co by zrobili ty mozesz odpowiedzieć jak w tej sytuacji zachował by się harcerz i dlaczego.
Jeśli boisz się że nowi zastępowi sobie nie poradzą może zrób jakąś grę w grupach i wyznacz na liderów te osoby które chciałabyś aby były zastępowymi i jeśli harcerze będą sie zapominać mów im że ty oraz zastępowi to osoby których powinni się słuchać.
Mam nadzieję że chociaż troszkę pomogłam.
Czuwaj!
odpowiedź 14 marca przez użytkownika M.i.aaa. (146)   1 6

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 327 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2018 w Harcerze przez użytkownika Druh_ananas (237)   1 12 18
+2 głosów
1 odpowiedź 672 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2015 w Drużyna przez użytkownika dh. Justka (308)   5 7 18
+5 głosów
2 odpowiedzi 910 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Daniel (628)   6 14 23
0 głosów
3 odpowiedzi 555 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,915)   29 56 82
+3 głosów
1 odpowiedź 596 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2019 w Harcerze przez użytkownika sam. Ewa (129)   1 1 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...