• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Harcerze starsi i wędrownicy w jednej drużynie

+1 głos
Jestem w drużynie wielopoziomowej która liczy około 40 osób z wszystkich 4 pionów metodycznych. W przyszłości planujemy rozbudowanie jej do szczepu, w którym będą jednostki działające we wszystkich pionach (gromada zuchowa, drużyna harcerska, drużyna starszoharcerska i drużyna wędrownicza).

Ostatnio bardzo intensywnie myślimy nad rozbiciem drużyny na razie na dwie jednostki: w jednej zuchy i harcerze w drugiej harcerze starsi i wędrownicy.

Czy jest w ogóle sens i czy można tak w ogóle zrobić i połączyć tak piony? Chodzi mi głównie o harcerzy starszych i wędrowników. Czy lepiej od razu "rozbijać" drużynę na 4 jednostki.

Dodam, że w obu drużynach byłoby po mniej więcej tyle samo osób.
pytanie zadane 14 listopada 2020 przez użytkownika julkkaga (307)   10 26 33
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów
Zrobić można, pytanie, czego po podziale oczekujecie.

Podstawą działania drużyny jakiegoś poziomu jest możliwość pracy w niej daną metodyką – czyli żeby harcerze byli w stanie funkcjonować na zasadach przewidzianych dla harcerzy, HS-i na zasadach przewidzianych dla HS-ów itd. A poszczególne metodyki formułują konkretne oczekiwania wobec np. małych grup, przykładowo elementem metodyki harcerskiej jest współzawodnictwo zastępów, a to oznacza, że w stabilnej drużynie powinno się mieć minimum 3 stałe zastępy. Więc pierwsza, podstawowa sprawa to liczebności -- jeśli np. HS-ów mielibyście za mało na prawidłowe działanie, to żadne podziały tego nie naprawią.

Druga sprawa to kadra. Drużyna wielopoziomowa wymaga mniej kadry niż ta sama ekipa podzielona na kilka drużyn, więc rozważając podział, musicie też brać po uwagę zasoby kadrowe, które każda z drużyn miałaby do dyspozycji.

Patrząc na same metodyki, naturalnym krokiem jest przede wszystkim oddzielenie zuchów – to jest metodyka kompletnie odmienna od harcerskiej i w jednej drużynie one i tak muszą funkcjonować niemal całkowicie odrębnie. Co do reszty, wobec układów H+HS : W w porównaniu z H : HS+W uniwersalnej odpowiedzi raczej nie dostaniesz, są argumenty za jednym i drugim schematem i sporo będzie zależeć od Waszej liczebności.

Patrząc na same liczby, przy 40 osobach całości z pewnością jest Was za mało na podział na 4 jednostki. Musicie sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, po co się chcecie dzielić, i wtedy w oparciu o odpowiedź można będzie dalej myśleć.
odpowiedź 15 listopada 2020 przez użytkownika vanadey (15,535)   16 79 293

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 143 wizyt
pytanie zadane 23 września 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (801)   3 16 38
0 głosów
2 odpowiedzi 81 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca w Drużyna przez użytkownika StrZelba500 (241)   10 30
0 głosów
1 odpowiedź 263 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika stokrotka12 (105)   1 3
+3 głosów
2 odpowiedzi 567 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...