• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


jakie warunki trzeba spełniać żeby być młodszą kadrą na obozie ?

+5 głosów
jak w temacie, czy młodsza kadra musi mieć instruktora ? i jakie funkcje może pełnić osoba z młodszej kadry ?może być naprzykład programowcem ? i czy jest  ogranicznie wiekowe i ukończenia jakiś kursów ?
pytanie zadane 8 lutego 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika scaut17 (258)   2 8 15
Współczynnik akceptacji: 67%

zmienione kategorie 19 lutego 2014 przez użytkownika Gacek
   
Co rozumiesz przez "młodsza kadra", bo określenie to może znaczyć zupełnie różne rzeczy w zależności od środowiska. A co przez "mieć instruktora"? Bycie instruktorem, czy opiekę instruktora?
przepraszam że nie pomyślałem o różnym rozumieniu zależnie od śrrodowiska i że się nie jasno wyraziłem, chodzi o bycie instruktorem, ciężko mi wyjaśnić  co przez to rozumiem, chodzi o osoby nie pełnoletnie, które nie moga brać odpowiedzialności za harcerzy, a w ciągu roku pełnią na przykład funkcje przybocznego, może będzie prościej, czy takie osoby mogą pełnić na obozie jakąś funkcje ? programowca, kwatermistrza na przykład albo nawet oboźnego, jakie warunki trzeba spełnić zeby pełnić takie funkcje na obozie ?

3 odpowiedzi

+11 głosów
 
Najlepsza
Nie ma żadnych oficjanych regulacji dotyczących tzw. "młodszej kadry" obozowej. Wszystko zależy od środowiska. Mam tu na myśli niepełnoletnią kadrę podobozu.

Generalnie najważniejsze jest doświadczenie takiej osoby, jej charakter, poczucie odpowiedzialności i cechy liderskie. Od jej cech i zainteresowań zależy czy zostanie powołana na funkcję programowca bądź kwatermistrza. Nie ma na to reguły. Jeśli w danym środowisku jest wystarczająca liczba instruktorów do "obstawienia" funkcji na podobozie, to "młodsza kadra" w takim przypadku raczej nie funkcjonuje.

W moim środowisku najmłodsza osoba zajmująca się "kadrowaniem" na obozie miała 13 lat - funkcję pełniła na podobozie zuchowym (po długich dyskusjach w starszej kadrze, czy na pewno jest to dobry pomysł i uważnej obserwacji podczas zbiórek i wyjazdów - 13 lat to bardzo mało, ale w tym przypadku harcerka sprawdziła się w 100%). Ale to wyjątek. Reszta naszej "młodszej kadry" była w wieku wędrowniczym.
odpowiedź 8 lutego 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
wybrane 8 lutego 2013 przez użytkownika scaut17
To prawda. Interpretacja może być zabójcza dla naszego wizerunku - nie mam pojęcia w jaki sposób instruktorzy stosujący tego rodzaju kary tłumaczą to potem osobom postronnym (jeśli dziecko pochwali się np. rodzicom)
Obóz a biwak, różnica dość oczywista, jednak ja mam prawie 14 lat (tak, na tej stronie wypowiadają się nie tylko instruktorzy...) i byłam kwatermistrzem na biwaku na dwie noce, nikt nie robił z tego problemu. Nikt nie zwrócił uwagi, że coś jest nie tak, czy coś takiego. Co do spania - była kadrówka, w której teoretycznie spała kadra (same druhny, w kadrze nie było ani jednego druha), a w praktyce spaliśmy razem z przyjaciółmi z innych drużyn ;) A co do stosowania kar typu "wisienka", u nas jest zwykle ponadczasowe "tłukę pieprz", np. jak ktoś coś zgubi, a kadra znajdzie, to na apelu np. porannym musi wykonać.
A powiedz mi tak szczerze - uważasz, że taka kara coś daje? Karany uczy się pilnować swoich rzeczy? Jeśli miałaś taką karę - jak się czułaś w czasie jej wykonywania?
Nie mówię, że ta kara jest ok, bo moim zdaniem to nie jest dobry sposób na karanie...
Nie insynuuję, że tak mówisz. Dlatego zapytałam - chciałam poznać twoje własne zdanie na ten temat :) Skoro twierdzisz, że to nie jest dobry sposób na karanie - pamiętaj, że da się inaczej! I jak trafisz na instruktorską drogę miej własne zdanie na ten temat :)
+6 głosów
Kwestie kadry na obozach i zimowiskach wynikają z przepisów państwowych, dotyczących wypoczynku dzieci i młodzieży.

Zgdnie z tymi przepisami, w pewnym uproszczeniu, można być uczestnikiem wypoczynku albo wychowawcą wypoczynku. Kto może być wychowawcą, było w innym wątku, ale przypomnę.

Dla zimowisk i obozów harcerskich:

Wychowawca - pełnoletni instruktor w stopniu co najmniej pwd. Instruktor, to znaczy że złożył Zobowiązanie Instruktorskie. Sam fakt przyznania stopnia pwd nie wystarcza.

Albo - osoba pełnoletnia, wykształcenie średnie, ukończony kurs wychowawców wypoczynku.

Pozostałe osoby obecne na obozie to uczestnicy, niezależnie od tego, ile mają lat i jaką funkcję pełnią.

Wyjątkiem są pełnoletni wolontariusze lub osoby zatrudnione w dowolnej formie (umowa o pracę, o dzieło, umowa zlecenia), stanowiące personel pomocniczy. Ale chyba nie o tym przypadku jest mowa.

Małoletni przyboczny, oboźny, instruktor do spraw programowych - wszyscy, z punktu widzenia prawa, są uczestnikami. Co więcej, są liczeni do limitu podopiecznych przypadających na jednego wychowawcę. Przypomnę - limit wynosi 20 podopiecznych na wychowawcę, a jeżeli choć jeden podopieczny jest młodszy niż 10 lat, limit zmniejsza się do 15 podopiecznych.

Przy turystyce kwalifikowanej i niektórych innych formach aktywności limity sa inne.

Powierzanie funkcji pomocniczych w czasie obozu czy zimowiska zależy wyłącznie od instruktora - wychowawcy. Funkcję pomocniczą, zwaną tutaj "młodszą kadrą", instruktor może powierzyć każdemu, za kogo może wziąć odpowiedzialność. W razie wypadku i tak będzie odpowiadał wychowawca. Co do warunków, jakie ma spełniać "młodsza kadra", nie ma ani państwowych, ani związkowych regulacji. Do tej pory zdrowy rozsądek wystarczał.

Czuwaj!

Darek
odpowiedź 11 lutego 2013 przez użytkownika Darek Brzuska (355)   1 3 8
+2 głosów
Na ostanim zimowisku hufca, na którym byłam. Skład młodszej kadry wyglądał następująco : harcerki 17 i 20 lat, harcerze 15 i 18 lat. Według mnie spisali się oni wzorowo, choć miałam zastrzeżenia, do jednego z harcerzy, tego, który miał 15 lat. Najbardziej denerwowało mnie to, że nie przestrzegał przy dziewczynach swojego wieku określonych zasad. Pomimo tego, że jest na co dzień drużynowym, nie potrafił dopilnować przestrzegania zasad przy swoich równieśnikach, co baardzo denerwowało. Swoją drogą.. dostał nawet upomnienie od komendanta. Więc moim zadaniem, z wiekiem to różnie bywa. Może być szesnastolatek, który nie nadaje się w zupełności, a może być, wymieniona przez druhnę KoT, trzynastolatka, która podoła wszystkiemu. :)
odpowiedź 10 lutego 2013 przez użytkownika erbestynka (558)   6 13 32
15 latek który na co dzień jest drużynowym ? czy to nie wbrew przepisom ?
teoretycznie tak. praktycznie - hufce przeżywają brak pełnoletnich instruktorów, którzy mogliby zostać drużynowymi, co wszystko wyjaśnia. ;)
Ale nie zmienia faktu, że jest to mało legalne.
nie muszą być pełnoletni wystarczy 16, a ma chociaż skończony kurs drużynowych ? choc to w sumie mało możliwe, w takim wieku by sie nie zakwalifikował na zaden ...
ma skończony kurs drużynowych i przybocznych. :) ale z drugiej strony.. to chyba nie jest kwestia do poruszenia w tym temacie? ;)
Nie napisałem, że ma być pełnoletni :) Napisałem, że to jest mało legalne, bo wedle naszych przepisów związkowych drużynowym można zostać jak ma się ukończone 16 lat i się spełni jeszcze kilka innych wymagań :)

Ale faktycznie, to inny temat :)
moja odpowiedź o pełnoletni nie była do Ciebie ;p była do tego "hufce przeżywają brak pełnoletnich instruktorów," ale nie wazne, nie ten temat ;)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 1,269 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika cuoore99 (110)   1 1 3
+12 głosów
2 odpowiedzi 3,514 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Yelle (2,089)   33 61 87
+3 głosów
2 odpowiedzi 243 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 876 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2018 w HAL/HAZ przez użytkownika niezalogowany  
0 głosów
2 odpowiedzi 727 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2021 w HAL/HAZ przez użytkownika Theodor (150)   2 4 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...