• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy drużyna ma obowiązek zakupić takie same polary i spodnie jak reszta drużyn z hufca ?

+6 głosów
Czy muszą być jednakowe kolory ? fason itd ? np jedna drużyna ma BDU, druga FSU... jak jest u Was ? Czy drużyna powinna się wyróżniać czy może jednak cały hufiec powinien mieć z góry narzucone czarne to czarne !
pytanie zadane 7 lutego 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika sadnes (228)   3 4 7
Współczynnik akceptacji: 50%

zmienione kategorie 14 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   
Jeśli ustalacie jeden rodzaj spodni w drużynie to nie wybierajcie kamuflażu, gdyż jest to nieregulaminowe. Spodnie mają być jednolitej barwy.
komendant hufca narzucil z gory kolorystyke polarow, bo wiekszosc ma juz zielone w hufcu, ale my chcemy czarne... cala druzyna tak zadecydowala. Czy ma do tego prawo aby nas jakos zmusic ? Musimy i juz !?
Zobacz odp. Cebula. Regulamin nic nie mówi o ujednolicaniu na poziomie hufca, a jedynie na poziomie drużyny. Więc ujednolicanie na poziomie hufca jest pewnego rodzaju odstępstwem od regulaminu, a takie muszą być zatwierdzone przez GK. Okrycia wierzchnie w ogóle nie są częścią munduru.

3 odpowiedzi

+12 głosów
 
Najlepsza

Nie, nie ma takiego obowiązku, nikt nie może Wam tego nakazać. Zgodnie z regulaminem mundurowym, obowiązuje jednolitość w drużynie, ale NIE w hufcu.

odpowiedź 7 lutego 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
wybrane 12 lutego 2013 przez użytkownika Gracja Bober
+1 głos
komendant hufca narzucil z gory kolorystyke polarow, bo wiekszosc ma juz zielone w hufcu, ale my chcemy czarne... cala druzyna tak zadecydowala. Czy ma do tego prawo aby nas jakos zmusic ? Musimy i juz !?

 

odpowiedź 7 lutego 2013 przez użytkownika sadnes (228)   3 4 7
Nie, nie ma do tego prawa. Umundurowanie ma być jednolite w drużynie, a nie w całym hufcu. Chyba, że zjazd hufca podjął uchwałę zobowiązującą wszystkich do tego, ale nie sądzę. Formalnie żaden dokument nie narzuca takiej jednolitości (na hufiec).
Nasz Związek to nie miejsce do podejmowania autorytarnych decyzji, w szczególności w tych kwestiach o których mówisz. Ja bym poruszył sprawę w trakcie najbliższej odprawy drużynowych.
Zjazd hufca też nie ma umocowania do podjęcia takiej decyzji.
Tu się nie zgodzę - Rada Drużyny ma jako najwyższa władza w drużynie tak Zjazd Hufca mógłby (zaznaczam mógłby) podjąć taką decyzję. Wszelkie tego typu sprawy są dyskusyjne i nie mają umocowania prawnego/regulaminowego. Sęk w tym by racjonalnie podchodzić do zmian oraz podejmować decyzje o nich.
Jeśli u mnie w szczepie podjęto decyzję ( w sposób jasny, czytelny i z uwzględnieniem zdania każdej ze stron ) o zmianie nakrycia głowy choćby mi się to nie podobało to się do tego dostosowuję!
0 głosów
Nikt nikogo nie powinien do niczego zmuszać i z pewnością jest daleki od takiego działania. Faktem jest, że wiele decyzji jest podejmowanych demokratycznie co oznacza, że nawet jeśli powiedzmy drużynowego nie było na odprawie w hufcu gdy podjęto decyzję należy się do niej dostosować. Rozumiem, że z jakiegoś powodu druzynie ten pomysł się nie podoba. Taką sprawę powinien drużynowy omówić z komendantem hufca.

Jeśli powodem "niechęci" są powódki finansowe rozwiązaniem może być dofinansowanie z hufca lub też jakaś akcja zarobkowa skierowana na zdobycie funduszy. Jeśli powodem jest kolor czy krój polarów to tu niestety ale powinno się dostosować do decyzji ogółu.
odpowiedź 7 lutego 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
Decyzje demokratyczne też muszą się na czymś opierać, zbiórka czy odprawa drużynowych nie jest władzą i jej decyzje nie są wiążące. Komenda hufca również nie ma uprawnień do tego o czym tu mowa.
Chciałbym Ci przypomnieć, że ci sami drużynowi są władzą w hufcu podczas Zjazdu Hufca a decyzje podejmować mogą i będą one wiążące... Idąc Twoim tokiem rozumowania wyszłoby, że skoro drużynowi wybrali, że jedziemy w góry na obóz a mnie tam nie było to nie muszę bo przecież to nie jest wiążąca decyzja...
Co innego zjazd, a co innego odprawa drużynowych. Oczywiście, że drużyna nie musi jechać na obóz hufca.
Drużyna nie musi jechać na obóz hufca, a hufiec nie ma władzy, nawet na zlocie hufca, podjąć takiej decyzji. Podobnie drużynowi hufca, ani żadna hufcowa władza nie ma nic do ustalenia w sprawie umundurowania (poza wzorem plakietki hufcowej), bo nie ma takiej władzy.

Władza nie może robić, co jej się żywnie podoba.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 509 wizyt
pytanie zadane 12 września 2021 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh.Zuzka (389)   7 23 33
+6 głosów
1 odpowiedź 2,415 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh Karol (2,070)   15 26 56
+5 głosów
5 odpowiedzi 2,175 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Happysadka (130)   1 2 5
0 głosów
1 odpowiedź 1,290 wizyt
+10 głosów
2 odpowiedzi 4,944 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2013 przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   6 14 21
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...