• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wpływ gimnazjów na liczebność

+1 głos
Pytanie, które mnie nurtuje. Patrząc na danę w moim hufcu, zauważyłem, że liczba harcerzy zaczeła drastycznie spadać po roku 1999/2000. Czy takie zjawisko pojawiło się w całym Związku? Czy powstanie gimnazjów miało korzystny czy negatywny wpływ na liczebność ZHP? Pytania zadał druh z pokolenia gimnazjalistów (jeszcze nie gimbazy).
pytanie zadane 7 lutego 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (734)   12 26 39
Współczynnik akceptacji: 14%

edycja 15 lutego 2013 przez użytkownika royas
   

3 odpowiedzi

+4 głosów

Liczebność ZHP spadała wiele wcześniej, już od przemian ustrojowych poczynając.

Przecież kiedyś liczyliśmy członków ZHP na miliony, obecnie nie mamy 100 000. Tak np. szczep, z któego się wywodzę, całkowicie przestał istnieć, a był na duży, na kilka gromad zuchowych i kilka drużyn harcerskich... obecnie ani jednej jednostki... Hufce jeszcze za moich studiów liczyło się na tysiące harcerzy, dziś słyszę, że hufiec na 750 członków to jeden z najwiękzych w Polsce - a obszar terytorialny rozrósł się niesłychanie... 

Nauczyciele przestali prowadzić liczne drużyny po szkołach (czasem to i dobrze). Wiele innych możliwości spędzenia wolnego czasu (konkurencja w organizacjach młodziezowych, komercyjna oferta do młodzieży, głownie językowa, sportowa i muzyczna), a także przeobrażenia kulturowe, następnie cywilizacyjne (więcej programów w TV, wideo, gry komputerowe, internet). Wprowadzenie gimnazjów to tylko jeden z etapów: do tego czasu mieliśmy masowe odejścia w przełomie szkoły, teraz mamy dwa przełomy szkoły... I sama sytuacja w oświacie się zmieniła - szkoły dają o wiele mniej oparcia drużynom niż kiedyś.

 

 

odpowiedź 7 lutego 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,866)   38 88 189
Czyli możemy stwierdzić, że reforma systemu oświaty była drugim gwoździem zmniejszającym liczebność harcerzy?
Nie powiedziałbym, że drugim. Ta trumna zabita jest wieloma gwoździami. Nie jest to drugi gwóźdź, ani chronologicznie, ani pod względem ważności.

W odpowiedzi powyżej omówiłem tylko wybrane aspekty, i to zewnętrzne. W ogóle nie poruszyłem aspektów wewnętrznych: opozycji w harcerstwie, walk organizacji między sobą (to też niewątpliwie negatywnie rzutowało na liczebność), zbytnie odejście od nurtu skautowego w stronę świetlicowo-szkolną, ku organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży...
@Dominik - Czasy PRLu kiedy dla uznania Partii prowadzono drużyny czy trzeba było się pochwalić liczebnością młodocianej braci w szkole są kiepskim odnośnikiem. Dopiero po "pozbyciu się" tego ustroju możliwe było określenie nowych "standardów" w ZHP. Niestety czas sprzed tych zmian wywarł piętno głównie na rodzicach przyszłych (niedoszłych) harcerzy przez co nie zdecydowali się oni wysłać dzieci do Nas.
My młodzi możemy jedynie zgadywać jakie były przesłanki - najlepiej by było zrobić badanie opinii społecznej z nastawieniem na grupę wiekową 35-55 lat :)
+2 głosów
Liczebność spadała w całym związku. Czy miało to coś wspólnego z gimnazjami - bardzo wątpię - to po prostu zbieg okoliczności. Rok 2000 był swego rodzaju rokiem przełomowym nie z uwagi na reformę szkolnictwa lecz bardziej jeśli chodzi o rozwój ekonomiczny i techniczny. Jesnym słowem harcerstwo przestało być atrakcyjne. W chwili obecnej trzeba harcerstwo musi konkurować z PlayStation, X-Boxem, klubami sportowymi, surwiwalowymi, Strzelcem, i setką innych. To co kiedyś było harakterystyczną formą pracy dla harcerzy już teraz nie jest więc mnogość "alternatyw" powoduje spadek liczebny. Ja dodałbym jeszcze kwestie wyszkolenia druzynowych ale to oddzielny temat.
odpowiedź 7 lutego 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
Ta odpowiedź zastanawia mnie czy związek przypadkiem nie zaspał w latach 90. z nowoczesną promocją?
+1 głos
Myślę, że gimnazjum nie miało żadnego wpływu na to, a jedynie obecne "autorytety". Młodzież nie zna nikogo kto mógłby polecić harcerstwo. A nawet jeśli spróbują to często spotykałam się z przypadkami, gdy Prawo Harcerskie wzbudzało bunt, szczególnie 10 punkt, gdzie młodzież próbuje sobie imponować a taki, a nie inny sposób...
odpowiedź 7 lutego 2013 przez użytkownika Wilczyca (475)   6 14 23

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 1,543 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2013 w Próby przez użytkownika Kluska (4,447)   21 55 92
0 głosów
2 odpowiedzi 351 wizyt
pytanie zadane 10 września 2017 w Drużyna przez użytkownika harcerka1987 (115)   2 3 5
0 głosów
1 odpowiedź 186 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 192 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 99 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...