• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jaki trzeba mieć stopień harcerski, aby otworzyć próbę na Przewodniczkę?

+2 głosów
Czuwaj! Mam 20 lat, jednak dalej posiadam stopień ochotniczka. Czy muszę mieć stopień starszoharcerski, aby otworzyć próbę na Przewodniczkę? Czy tylko z ochotniczką mogę się rozpisać na pwd?
pytanie zadane 4 marca 2020 w Próby przez użytkownika Sysia04 (120)   1 1 6
Współczynnik akceptacji: 100%

edycja 4 marca 2020 przez użytkownika Sysia04
   

1 odpowiedź

+3 głosów
 
Najlepsza

Nie ma wymogu zdobycia konkretnego stopnia harcerskiego przed otwarciem próby przewodnikowskiej. Więcej: nie ma także wymogu zdobycia takowego przed zamknięciem tej próby.

Przyczyny są co najmniej dwie. Po pierwsze, stopnie harcerskie zdobywamy zależnie od aktualnego etapu rozwoju, a że system metodyczny ZHP kończy się w okolicach 21 roku życia, osoby przychodzące do Związku później fizycznie nie są w stanie żadnego stopnia harcerskiego zdobyć. Po drugie zaś, dwa stopnie wędrownicze, HO i HR, zdobywa się w ściśle określonych warunkach, w tym m.in. działając w zespole wędrowniczym – często utrudnia to zdobywanie ich przez kadrę np. gromad nie pracującą metodyką wędrowniczą.

Nie znaczy to oczywiście, że umiejętności harcerskie nie są istotne dla instruktora! Wśród warunków zamknięcia próby przewodnikowskiej znajdziesz m.in. „Posiadanie wiedzy i umiejętności na poziomie stopnia harcerki orlej – harcerza orlego” (co w praktyce oznacza poziom wiedzy i umiejętności samarytanki/ćwika, bo wymagania próby HO nie zawierają już konkretnych umiejętności). Jeśli ktoś zdobędzie odpowiedni stopień – super, ale jeśli z jakichś powodów nie, musi po prostu wykazać opanowanie tych umiejętności i wiedzy w inny sposób.

odpowiedź 4 marca 2020 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 4 marca 2020 przez użytkownika Sysia04
Dziękuję bardzo za odpowiedź, niesamowicie mi to pomogło :D Wszędzie widziałam wiadomość o posiadaniu wiedzy i umiejętności HO jednak nie wiedziałam, czy muszę posiadać ten oto stopień
Służba. :)

Zdarza się, że KSI przekonują kandydatów, by zrealizowali to wymaganie, po prostu zdobywając w trakcie próby stopień HO. Jest to bardzo OK, pod warunkiem, że w przypadku danego kandydata jest to w ogóle realne (regulaminowo i logistycznie) i ma sens. A to już trzeba ocenić indywidualnie. :)
III. TRYB ZDOBYWANIA STOPNI INSTRUKTORSKICH
7. KSI ma prawo:
przyjąć dodatkowe wymagania na stopnie, wynikające z potrzeb środowiska i programu jego rozwoju.
Czy na podstawie tego punktu KSI może mnie nie dopuścić do otworzenia próby, jeżeli nie posiadam stopnia starszoharcerskiego?
Regulamin hufcowy KSI mówi, że trzeba taki stopień posiadać by być dopuszczonym do otwarcia próby.
Nie. To mogą być dodatkowe wymagania na stopień (czyli rzeczy do zrobienia w ramach prób), a nie warunki otwarcia próby.

Wymóg posiadania stopnia starszoharcerskiego byłby idiotyczny, bo np. Ty nie jesteś w stanie nijak takiego stopnia zdobyć – w wieku wędrowniczym nie zdobywa się stopni starszoharcerskich. Co więcej, dorosły ściągnięty do ZHP w wieku lat 25 w ogóle nie zdobędzie żadnego stopnia harcerskiego. Ponieważ regulamin KSI zatwierdza komenda hufca, zwróciłbym się do niej o ogarnięcie zagadnienia, bo opisany wymóg byłby jawnie szkodliwy.
BTW jeśli KSI jako podstawę takiego oczekiwania podawałaby punkt 7 SSI, oznaczałoby to, że pracuje na nieaktualnym regulaminie i to też jest sprawa dla komendy, bo nowy się sporo zmienił. (W obecnym ten punkt nadal jest, ale ma numer 16).
Rozumiem :D Jeszcze raz dziękuję

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 405 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 365 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2017 w Próby przez użytkownika kk_1414 (145)   2 5 9
0 głosów
1 odpowiedź 314 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 2,347 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 755 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2019 w Próby przez użytkownika xmaarii (120)   2 2 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...